10 NEJLEPŠÍCH DIVIDENDOVÝCH AKCIÍ NA SVĚTĚ

Znáte nejlepší dividendové akcie na světě? Takové, které svým akcionářům dividendy průběžně navyšují, ale hlavně jim dividendy vyplácí nepřetržitě, nejdéle ze všech, bez vynechání jediného roku? Dnes se podíváme na desítku nejlepších z nich, přičemž nejkratší doba nepřetržitého vyplácení dividend u favorita, který se umístil na desátém místě, vychází na 60 let.

Dividendy se obecně považují za známku stability, protože aby si mohla firma vyplácení dividend dovolit, tak musí generovat zisk. A jakmile je firma schopná dividendy vyplácet bez přerušení desítky let, tak je to známka mimořádné stability a velmi dobře nastavené dividendové politiky.

Není proto divu, že všechny firmy, které si v následujícím žebříčku představíme, mají nadprůměrnou rentabilitu vlastního popřípadě celkového kapitálu. Což znamená, že v porovnání s ostatními akciovými firmami dokážou svoje prostředky zhodnocovat nadprůměrně dobře.

Pokud chcete své finance zhodnocovat také nadprůměrně dobře, zapněte si odběr nejnovějších článků ZDE (na konci stránky) a jdeme se podívat na desáté místo.

10. Lowe’s

Lowe’s je americká maloobchodní společnost specializující se na domácí kutily. Se svými více než 2 000 prodejnami je druhým největším řetězcem svého druhu v Severní Americe. Jedničkou je aktuálně Home Depot. Kromě toho, že Lowe‘s navyšuje své dividendy už rovných 60 let, tak samotná firma má za sebou ještě delší historii, protože první prodejna byla otevřená už roce 1921.

Později po Druhé světové válce počítali majitelé firmy s dramatickým nárůstem stavebnictví. A úspěch jim v této době přinesla jednoduchá byznysová myšlenka: Nakupovat produkty a materiály přímo od výrobců. Díky tomu, že zboží neodebírali od velkoobchodních dodavatelů, ale opravdu přímo od výrobců, tak mohli svým zákazníkům nabídnout mnohem nižší ceny.

9. Lancaster Colony Corporation

Lancaster Colony Corporation je americký výrobce a prodejce speciálních potravinářských produktů. Sdružuje pod sebou hned několik značek a mezi jejich výrobky patří mimo jiné salátové dresinky a dipy, česnekový chléb, toastové krutony nebo domácí rohlíky. Společnost prodává své produkty přímo, ale dodává současně i maloobchodníkům a restauracím. Své akcionáře odměňuje Lancaster Colony zvyšováním dividend už celých 61 let.

8. Johnson & Johnson

Po stejnou dobu, tedy také 61 let, mohou z pravidelných dividend profitovat i akcionáři firmy Johnson and Johnson. Ta už je u nás trochu známější. Jde o globální americkou farmaceutickou firmu, která vyrábí mimo jiné zdravotnické prostředkyzboží osobní hygieny. Tato korporace má pod sebou přibližně dalších 250 dceřiných společností, jejichž výrobky se prodávají ve více než 175 zemích po celém světě.

Mezi jejich nejznámější výrobky patří u nás pravděpodobně výrobky pro děti – Johnson’s baby, dále Neutrogena, oční kapky Visine, výrobky péče o pleť Clean & Clear nebo kontaktní čočky Acuvue.

Historie této firmy se datuje až do roku 1885, kdy původními zakladateli byli tři bratři Johnsonové. Ti se společně nadchli pro myšlenku zlepšit tehdejší hygienické postupy ve zdravotnictví a tak založili firmu na výrobu chirurgických obvazů, která vyrostla až do dnešních rozměrů.

7. Coca Cola

Dalším dividendovým aristokratem v pořadí je Coca Cola. Ta odměňuje své akcionáře navyšováním dividend už celých 62 let. Coca Cola je pravděpodobně nejznámější značkou nějakého produktu na světě, protože se prodává ve všech zemích světa s výjimkou tří: Neseženete ji už desítky let na Kubě a v Severní Korei a od roku 2022 ani v Rusku.

Pokud vás zajímá Coca Cola víc, můžete mrknout na video, kde jsem ji porovnávala s Kofolou. Dozvíte se tam více informací o historii obou firem, ale hlavně o jejich finančních výsledcích za posledních sedm let. Odkaz na toto video najdete ZDE.

6. Colgate-Palmolive

Na šestém místě je Colgate-Palmolive. Jde o americkou společnost, která se zaměřuje na výrobu a distribuci výrobků pro domácnost, zdravotnictvíosobní péči. Firmu založil už v roce 1806 William Colgate, původně jako továrnu na škrob, mýdlo a svíčky.

Jejich legendární zubní pasta Colgate se začala prodávat v roce 1873 ve sklenicích a teprve o dalších 23 let později v tubách tak, jak je známe dnes. Svůj dnešní název Colgate-Palmolive získala společnost díky spojení s firmou Palmolive. Ta tehdy vyráběla nejprodávanější mýdlo na světě, jehož hlavními ingrediencemi byl palmový a olivový olej.

Dividendy navyšuje Colgate-Palmolive posledních 62 let.

A ještě o něco delší dobu už Colgate-Palmolive soupeří se svým hlavním rivalem, se kterým se střídá na prvním a druhém místě v segmentu spotřebního zboží. Možná už tušíte o koho se jedná a pokud ne, tak si ještě chvíli počkejte, protože se této firmě budeme také věnovat za chvíli v našem žebříčku.

5. Cincinnati Financial

Páté místo obsadila společnost Cincinnati Financial a sice díky tomu, že svým akcionářům vyplácí stále vyšší dividendy už celých 64 let. Cincinnati Financial nabízí primárně majetkové a úrazové pojištění a současně také investiční služby a správu aktiv institucím, korporacím i jednotlivcům. Historie této společnosti sahá do roku 1950, kdy ji založili společně čtyři pojišťovací agenti.

4. Procter & Gamble

A teď už se dostáváme ke zmiňovanému největšímu konkurentovi Colgate-Palmolive a tím je Procter and Gamble. Jde o americkou nadnárodní korporaci spotřebního zboží, která byla založená Williamem Procterem a Jamesem Gamblem.

Procter and Gamble navyšuje své dividendy už celých 67 let a současně se řadí k nejstarším dividendovým aristokratům na světě, protože celkově dividendy vyplácí už od roku 1890, takže víc než 130 let. Pokud vás zajímají i další akciové firmy, které vyplácí dividendy ještě déle, mrkněte na článek 10 NEJSTARŠÍCH DIVIDENDOVÝCH AKCIÍ NA SVĚTĚ, možná vás tam některá z firem zaujme.

Každopádně Procter and Gamble nabízí širokou škálu produktů pro osobní péči, hygienické produkty, prací prášky a produkty pro domácnost. Seznam značek, které spadají pod Procter and Gamble je velmi dlouhý a pravděpodobně se u vás doma najde nejeden jejich produkt. Tady je výčet těch nejznámějších značek, které se prodávají v Česku:

Pampers, Ariel, Lenor, Braun, Gillette, Aussie, Head and shoulders, Old Spice, Pantene, Ambipur, Jar, Mr. Proper, Always, Tampax, Naturella, Oral B, Blend a dent, Nasivin nebo Vigantol.


Dividendová politika firmy

Než se přesuneme na příčky vítězů, tak ještě doplním, že přestože dividendy bývají obecně považované za známku stability a ziskovosti, tak i u dividend je dobré si pohlídat, jak má firma svoji dividendovou politiku nastavenou.

V případě, kdy si třeba akciová firma na dividendy půjčuje, tak krátkodobě sice může na dividendy investory nalákat, ale dlouhodobě je to neudržitelná strategie. Jakmile totiž firma začne na dividendách vyplácet víc, než si může dovolit, tak dříve či později bude muset výplatu dividend stejně zase přerušit a k tomu navíc řešit svoje zadlužení.

Pokud vás zajímá detailně, jak dividendovou politiku akciových firem kontrolovat, mrkněte na info ke kurzu Cesta úspěšné investorky, najdete ho ZDE.


3. Genuine Parts

Teď už se ale přesuňme k třetímu místu. Tam se umístila firma Genuine Parts, která svým akcionářům vyplácí stále rostoucí dividendy už 68 let. Jde o americkou servisní organizaci zabývající se distribucí náhradních dílů pro automobily, dále také distribucí průmyslových náhradních dílů, kancelářských produktů a elektrických a elektronických materiálů.

Veškeré své aktivity provádí prostřednictvím několika svých dceřiných společností, více než tří tisíc provozoven a má 48 000 zaměstnanců. V roce 2025 bude oslavovat kulatiny a sice sto let od svého založení.

2. Dover Corporation

Na druhém místě je firma Dover Corporation, která své dividendy postupně navyšuje a nepřetržitě vyplácí také 68 let. Jedná se o výrobce průmyslových produktů, jehož činnost je rozdělená do pěti segmentů: Konstruované produkty, čistá energie a paliva, zobrazování a identifikace, čerpadla a procesní řešení a technologie pro klima a udržitelnost.

Firma Dover Corporation je speciální díky svojí decentralizované struktuře řízení, protože už na začátku vznikla spojením čtyř dříve nezávislých výrobních společností. I v pozdějších letech prováděla společnost velkou spoustu akvizic, to znamená, že k sobě připojovala stále další a další firmy a v rámci původní firemní politiky si tak jednotlivé firmy dodnes zachovávají mnohem větší autonomii, než bývá běžně zvykem.

1. American States Water

A vítěznou akciovou společností, která v průběhu let navyšuje své dividendy nejdéle a vyplácí je bez jediného přerušení celých 69 let, se stává American States Water. Americká vodárenská a elektrárenská společnost, která byla založená už v roce 1929. Poskytuje služby v oblasti výstavby, provozu, údržby a správy rozvodů vody, stará se o sběr odpadních vod a čistírny.

To vše vykonává na základě 50letých smluv uzavřených s vládou USA. Takže pokud máte rádi firmy s opravdu dlouhodobým výhledem a toto odvětví zapadá do vašeho okruhu zájmů a znalostí, tak se můžete na American States Water podívat detailněji.

Tolik k dnešnímu seznamu nejlepších dividendových aristokratů. Já se s vámi pro dnešek loučím, děkuji vám za pozornost a budu se těšit zase příště.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.