10 NEJSTARŠÍCH DIVIDENDOVÝCH AKCIÍ NA SVĚTĚ

Dividendy jsou jedním ze způsobů, jak dosáhnout zhodnocení svých investovaných peněz do akcií. A přestože počet akciových firem, které vyplácí dividendy, neustále klesá, tak stále někteří investoři staví na dividendách svoji hlavní investiční strategii. Za splnění určitých podmínek je výplata dividend považovaná za známku stability a ziskovosti firmy, proto se dnes podíváme na absolutní rekordmany v tomto ohledu:

Na 10 akciových firem, které vyplácí dividendy historicky nejdéle ze všech firem na světě. Na 10. místě se umístila firma, která vyplácí dividendy už přes 100 let a na prvním místě si pak uvedeme firmu, která dividendy vyplácí dokonce víc než 200 let.

10. Procter and Gamble

Sérii nejstarších dividendových aristokratů zahajuje Procter and Gamble. Jde o americkou nadnárodní korporaci spotřebního zboží, která byla založená Williamem Procterem a Jamesem Gamblem. Dividendy vyplácí už od roku 1890, takže víc než 130 let.

Nabízí širokou škálu produktů pro osobní péči, hygienické produkty, prací prášky a produkty pro domácnost. Seznam značek, které spadají pod Procter and Gamble je velmi dlouhý a pravděpodobně se u vás doma najde nejeden jejich produkt. Tady je výčet těch nejznámějších značek – pouze těch, které se prodávají v Česku:

Pampers, Ariel, Lenor, Braun, Gillette, Aussie, Head and shoulders, Old Spice, Pantene, Ambipur, Jar, Mr. Proper, Always, Tampax, Naturella, Oral B, Blend a dent, Nasivin, Vigantol.

Na sortimentu Procteru and Gamble je pro investory mimořádně výhodné to, že jde o produkty, které lidé potřebují za všech okolností, protože se jedná o tu úplně nejzákladnější hygienu – pořád si budete mýt vlasy, většina mužů si bude pořád holit vousy, budete potřebovat vyprat prádlo, vyčistit si zuby a děti budou pořád potřebovat plenky.

9. Johnson Controls

Další v pořadí je Johnson Controls. Jedná se o americký koncern, který dividendy začal vyplácet v roce 1887. Společnost založil profesor Warren S. Johnson, který si jako první nechal patentovat elektrický pokojový termostat. Nejen díky tomu si firma získala vedoucí pozici v oboru automatických systémů tepelné regulace budov. 

V průběhu let už má ale Johnson Controls za sebou i několik akvizicí, kdy pod sebe koupili další firmy, takže pole jejich podnikatelské působnosti se ještě víc rozšířilo například na výrobu automobilových baterií nebo sedadel.

Johnson Controls má i v Česku dvě své pobočky, jednu v České Lípě na výrobu autobaterií a další pak ve Stráži pod Ralskem, kde vyrábí další komponenty pro automobilový průmysl.

8. UGI Corporation

Osmé místo obsadila UGI Corporation. Je to společnost sídlící v Americe a zabývající se distribucí zemního plynu a elektrické energie jak v Americe, tak i v Evropě. Dividendy vyplácí od roku 1885.

Patří pod ni například AmeriGas – největší prodejce propanu ve Spojených státech, ale i spousta dalších původně samostatných firem, které podnikaly okolo plynárenského průmyslu a které UGI Corporation v průběhu let svého fungování nakoupila.

7. Eli Lilly

Dalším z nejstarších dividendových aristokratů je Eli Lilly – nadnárodní americká farmaceutická společnost, kterou založil plukovník a farmaceut Eli Lilly. Dividendy vyplácí od roku 1885. Eli Lilly patří k největším farmaceutickým společnostem na světě. Její výrobky se prodávají přibližně ve 125 zemích.

Nejvíce Eli Lilly proslavilo asi antidepresivum Prozac a pak během kovidu lék s jazykolomným názvem Bam la ni vi mab.

Eli Lilli patří ale také prvenství v tom, že jako první začala vyrábět vakcínu proti dětské obrně a jako první vyráběla také inzulin pomocí uměle syntetizované DNA.

V Česku působí společnost od roku 1992.

A jako jednu ze zajímavostí si tady můžeme uvést kontroverzi spojovanou právě se zmiňovaným antidepresivem Prozac. Eli Lilly čelila v minulosti mnoha žalobám a protestům veřejnosti, protože jeden z pacientů, který přibližně měsíc užíval Prozac, potom v září 1989 zabil 8 lidí, 12 zranil a sám pak spáchal sebevraždu.

Jeho příbuzní a přeživší oběti pak z jeho činu obviňovali právě Prozac a právníci od té chvíle začali hromadně používat Prozac k ospravedlnění abnormálního chování svých klientů. A dodnes ta souvislost mezi sebevraždami a antidepresivy zůstává stále předmětem veřejného i akademického sporu.

6. Stanley Black & Decker

 Na šestém místě je Stanley Black and Decker – americký výrobce průmyslového nářadí, železářského zboží pro domácnost a dodavatel bezpečnostních produktů. Tato společnost dividendy začala vyplácet dividendy v roce 1877.

Díky takto dlouhé historii se společnost Stanley Black & Decker řadí mezi mnoho dalších společností, které během Druhé světové války přeorientovaly svoji činnost na válečnou výrobu a Stanley Black & Decker si díky tomu dokonce vysloužila ocenění za vynikající výsledky ve válečné výrobě.

Firma má za sebou také velkou spoustu akvizic, kdy pod sebe nakoupila další společnosti a aktuálně tak její portfolio nabízených produktů zahrnuje nářadí jak pro profesionální použití, tak pro domácí kutily a velkou spoustu součástek.

5. Royal Bank of Canada

Dalším rekordmanem v délce vyplácení dividend je i Royal Bank of Canada. Dividendy vyplácí už od roku 1870. Podle tržní kapitalizace se jedná o největší banku v Kanadě, která obsluhuje přes 17 milionů klientů a má víc než 89 000 zaměstnanců po celém světě.

Než se z Royal Bank of Canada stal takový kolos, jakým je dnes, tak na začátku začínala jako komerční banka, která financovala rybářský a dřevařský průmysl a evropské a karibské dovozní a vývozní podniky.

4. Canadian Imperial Bank of Commerce

Ještě delší historii vyplácení dividend má další konkurenční kanadská banka: Canadian Imperial Bank of Commerce, která dividendy vyplácí už od roku 1868. Jedná se také o nadnárodní korporaci bankovních a finančních služeb.

V porovnání s největší kanadskou bankou, která zazněla před chvilkou, je tato Canadian Imperial Bank of Commerce s počtem klientů a zaměstnanců přibližně na polovině a obsluhuje 10 milionů klientů a má 40 000 zaměstnanců.

3. Bank of Nova Scotia

Do třetice kanadských bank se řadí Bank of Nova Scotia, která vyplácí dividendy už od roku 1832, rovnou od samotného roku svého založení. Tato banka je navíc speciální tím, že bývá nazývána jako nejmezinárodnější kanadská banka, především díky svým akvizicím v latinské Americe, Karibiku, Evropě a některých částech Asie.

2. Bank of Montreal

Teď přiznávám, že už to začíná být trochu nuda, protože další akciovou společností s ještě delší historií výplaty dividend je do čtveřice zase kanadská banka – tentokrát Bank of Montreal, která dividendy vyplácí pravidelně od roku 1829.

Od tohoto roku společnost nevynechala výplatu dividend ani jedinkrát a nepřetržitě vyplácela dividendy i během světových krizí jako byla První světová válka, Velká hospodářská krize, Druhá světová válka nebo finanční krize v roce 2008.

1. York Water Company

A společností s nejdelší historií výplaty dividend na světě už není žádná kanadská banka, ale firma The York Water Company. Jedná se o americkou společnost, která byla založená v roce 1816 a od toho roku také vyplácí dividendy, takže má za sebou už dvousetletou historii jak svého fungování, tak výplaty dividend.

Jak píše společnost sama na svých stránkách, tak její činnost spočívá v zachycování, čištění a distribuci vody, a dále ve sběru, odvádění a čištění odpadních vod.

Tuto firmu založila skupina podnikatelů v Pensylvánii, kteří se starali o protipožární ochranu a kromě prvenství nejdelší historie vyplácení dividend je to současně i nejstarší společnost ve vlastnictví investorů ve Spojených státech.

Zajímavé je, že se v tomto případě nejedná o žádný korporát. Svojí tržní kapitalizací se firma řadí spíše mezi malé akciové společnosti a v podstatě si i zachovala status lokální firmy, protože působí výhradně v Pensylvánii.

Nejstarší dividendové aristokraty už tedy známe. Jen připomenu, že vyplácení dividend může být jedním z důvodů, proč některou společnost, třeba i z tohoto výběru zařadit do svého portfolia, ale každopádně by dividendy neměly být jediným důvodem, protože vždycky je potřeba, aby těch parametrů ladilo více.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.