INVESTIČNÍ STRATEGIE NĚMECKÉ AKCIOVÉ LEGENDY BEATE SANDER

Akciovou legendu Warrena Buffetta zná z prostředí investování do akcií skoro každý. Málokdo zná u nás v Česku ale i německou akciovou legendu Beate Sander. Němci jí přezdívají Börsenoma – alias burzovní babča a speciální je tím, že dokázala investováním do akcií přetavit svých počátečních 30 000 Eur v miliony Eur. Proto se v dnešním dílu necháme inspirovat příběhem Beate Sander a představíme si její strategii a zásady, které ji dovedly až k takovému úspěchu.

Obyčejně neobyčejný příběh

Na příběhu Beate Sander je pozoruhodné to, že se v něm může vidět snad většina populace, protože její život před tím, než začala investovat do akcií, ale i potom, co se pustila do investování, vypadá na první pohled úplně obyčejně.

V pozitivním slova smyslu.

Beate Sander pracovala jako učitelka na střední škole, kde vyučovala ekonomii a společenské vědy. A přestože by se dalo říct, že ji ta ekonomie k investování nějakým způsobem předurčovala, tak dlouhá léta se jí zabývala výhradně na teoretické úrovni. Jak sama říkala, důvodem prý bylo to, že jednoduše neměla na investování peníze.

Nikdy nic nezdědila, její manžel byl také učitel, takže oba měli úplně normální plat a hlavními prioritami bylo nejprve splatit jejich řadový dům a vychovat dvě děti.

Začít s investováním v 59 letech? Proč ne?

Teprve poté, co dokončily obě děti studia, se Beate Sander naplno pustila do investování. Obdivuhodné je na tom to, že jí tehdy bylo 59 let – takže věk, ve kterém se už většina lidí odmítá učit i zkoušet cokoli nového. Beate Sander tak začínala v podstatě novou etapu svého života.

Její počáteční investice z peněz, které se jí podařilo ušetřit, byla 30 000 Eur a ty se jí podařilo proměnit během 15 let v milion Eur.

Peníze, které z investování přicházely, pro Beate Sander údajně nikdy nebyly na prvním místě, ale prý je brala jako vedlejší pozitivní efekt toho, že její investiční strategie funguje. Svoji investiční strategii totiž popsala v knize o investování do akcií, která byla tehdy v 90. letech v Německu v podstatě první publikací na toto téma.

Od učitelky autorkou německé investiční bible

Původně ji psala dokonce jako středoškolskou učebnici, ze které se ale v průběhu času stala tak trochu německá investiční bible. Protože než Beate Sander v roce 2020 ve svých 82 letech podlehla rakovině, tak stihla vydat ještě 10. přepracované vydání svojí knihy Aktien- und Börsenführerschein. Název by se dal přeložit jako Akciový a burzovní řidičák.

A to, že strategie, kterou Beate Sander v knize popisuje, opravdu funguje, dokazuje to, že celkově se podařilo Beate Sander investováním do akcií z té počáteční částky 30 000 Eur dosáhnout 2,8 milionů Eur.

Investiční strategie Beate Sander

Pojďme si tedy představit hlavní zásady oné strategie, které můžete sami při investování do akcií následovat:

Bod č. 1

Prvním bodem strategie Beate Sander je, nakupovat hodně akcií široce diverzifikovaných podle zemí, sektorů, indexů, načasování, velikosti – takže velké, střední a malé, hodnotové i růstové. Tato zásada obnáší, že v portfoliu se tak může objevit i více než 50 akcií, nebo dokonce 100 akcií.

Bod č. 2

Nakupovat za minimálně 1 000 eur, aby poplatky nesežraly zisk. V průměru investovala Beate Sander do každého nákupu kolem 1 500 eur. To znamená u toho tisíce Eur je řeč přibližně o 25 000 Kč a u 1500 Eur je to v přepočtu přibližně 38 000 Kč.

Bod č. 3

Třetím bodem je nakupovat slibné akcie za příznivé ceny. Tenhle bod v různých rozhovorech Beate Sander ještě konkretizovala tím, že velmi často nakupuje právě třeba ve chvílích panických výprodejů a nebo v dobách celkově negativní nálady na akciových trzích.

Bod č. 4

Čtvrtým bodem jsou částečné prodeje. Beate Sander částečně prodávala některé akcie, na kterých už realizovala zisk a jedním z indikátorů pro prodej, který používala, bylo, když se daná akcie dostala na své roční maximum.

Bod č. 5

Pátý bod se týká dividend. Ty Beate Sander důsledně reinvestovala do stávajících nebo nových akcií. Bylo pro ni důležité mít spolehlivé dividendy, které pokud možno průběžně rostou, nebo alespoň nejsou snižovány či dokonce dočasně pozastaveny.

Bod č. 6

A šestý poslední bod strategie Beate Sander se týká konkrétnějšího výběru akciových firem. Přibližně jednu třetinu investovala Beate Sander do udržitelných, defenzivních a spravedlivě oceněných hodnotových akcií s dividendami. Zde tvrdila, že si bere příklad z Warrena Buffetta, který kupuje jen to, co se mu líbí, co zná a čemu rozumí.

Další třetina směřovala do globálních akcií, které byly vybírány s ohledem na aktuální cenu, dividendu a budoucí příležitosti.

A poslední třetina šla do ofenzivních, cyklických akcií s vysokým růstem, mezi které patří technologie, umělá inteligence s robotikou, biotechnologie, lékařské technologie a IT softwary. Tato odvětví Beate Sander nazývala jako hudbu budoucnosti a tvrdila, že ji i v jejích 82 letech lákají právě proto, že na nich může pozorovat neustálý vývoj a zlepšování. Když si představíte, že by vám něco podobného řekla v 80ti letech vaše babička nebo maminka, tak je tohle naprosto senzační přístup k životu. Dívat se pořád s otevřenou myslí dopředu.

Jak s touto strategií pracovat?

Tolik tedy k hlavním pravidlům německé akciové legendy Beate Sander. Některým z těch pravidel se můžete řídit třeba úplně do puntíku a některým se můžete nechat jen inspirovat a přizpůsobit si ho svým vlastním potřebám.

Třeba u dvojky nemusíte pracovat při nákupech s úplně stejnou částkou. Osobně mám vlastní pravidlo, kdy nakupuji obvykle za minimálně 50 000 Kč. Částka je opravdu variabilní. Důležité tady je, že jakmile si nějaké pravidlo stanovíte, tak je dobré ho dodržovat, protože vám to do investování vnese řád a pocit větší jistoty, protože si budete jistější v tom, co máte dělat.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.