INVESTIČNÍ PROROCTVÍ A NOSTRADAMUS

Znalost budoucnosti je bez debat jednou z nejsilnějších lidských tužeb a pokud by bylo možné předpovídat, jaké ceny budou mít ty nebo ony akcie zítra, stali by se z nás milionáři během jedné noci. Ale jak říká velmi trefně jeden z mých akciových guru: „To nikdo neví.“ Proto je velmi důležité brát nejrůznější předpovědi ekonomů, analytiků a někdy by se skoro s nadsázkou dalo říct až finančních věštců s rezervou. A jak tedy uvažovat nad budoucností svých investic? To si povíme v dnešním článku.

„Pokud nemůžete předpovídat správně, předpovídejte často.“

Předpovědi působí tak přitažlivým dojmem, protože občas vyjdou. Kdokoli, kdo se zabývá předpovídáním různých ekonomických jevů, může po letech ukázat prstem na několik odhadů, které se vyplnily. V pozadí pak ale velmi často zůstává poměrně velké množství omylů, které nevyšly, ale o těch už se nemluví.

Uznávaný ekonom Dr. Theodore Levit jednou řekl: „Být prorokem je prosté. Učiníte dvacet pět předpovědí a pak mluvíte o těch, které se vyplnily.“ Základním pravidlem, jak se stát jasnovidcem v ekonomické a nebo i politické oblasti zní: „Pokud nemůžete předpovídat správně, předpovídejte často. A doufejte, že na výsledky se nikdo moc dívat nebude“

Pokud chcete v investování uspět, tak to nejlepší, co můžete při setkání s předpověďmi udělat, je, nebrat je příliš vážně.

Nostradamus a jeho bilance úspěšnosti

Velmi výstižně o tom vypovídá bilance úspěšnosti předpovědí známého francouzského proroka ze 16. století Nostradama. Nostradamus má na svém kontě několik stovek proroctví ve formě čtyřřádkových veršů a údajně v nich měl předpovědět mimo jiné letecký válečný průmysl a radiovou komunikaci.

Jeho verše jsou ale formulovány tak nepřímo a v tak mystickém jazyce, že je zkrátka možné interpretovat je jako důkaz čehokoli, co zrovna chcete dokázat.

Anglo-americký novinář a investor Max Gunther píše ve své knize Curyšské axiomy o svém pokusu, kdy poctivě prošel celkem sto Nostradamových předpovědí, aby slavnému prorokovi nekřivdil a zjistil, kolik z těch proroctví bylo naplněno. A své výsledky prezentoval takto: „tři předpovědi byly správné, osmnáct špatných a zbylých 79 bylo tak neurčitých, že jsem prostě vůbec nepochopil, co se starý Francouz snažil říct.“

Což nezní jako zrovna ohromující statistika. Přesto je však Nostradamus ve světě proroctví velké jméno.

Věci se děly jen proto, že lidé věřili, že se budou dít

Nechat se okouzlit nějakým takovým úspěšným prorokem je velmi snadné, protože možnost nahlédnout do budoucnosti v sobě skrývá nepopiratelné kouzlo. Což platí zvláště ve světě peněz. Ekonomičtí proroci, kteří se několikrát strefí si snadno získávají základnu následovníků a to někdy až do takové míry, že jejich proroctví způsobují sebe sama.

Jako příklad může sloužit Joseph Granville, který byl přezdíván jako orákulum akciového trhu. Podle jeho předpovědí se v 80. letech řídilo takové množství lidí, že se věci děly jen proto, že lidé věřili, že se budou dít. Pokud Joseph Granville předpověděl, že trh půjde dolů, vyděšení kupci se začali stahovat a světe div se, trh šel opravdu dolů.

Možná vás napadá otázka, jestli by nebylo výhodné se jeho předpověďmi řídit, když vedou vlastně k sebenaplnění. Vtip je ale v tom, že ne vždy.

Jedna z Granvillových předpovědí například tvrdila, že v pondělí 28. září 1981 půjde akciový trh znovu dolů. Pár spekulantů na základě tohoto oznámení prodal své akcie a očekával dramatické poklesy. Na konci dne byli ale mnozí z nich docela zmatení, protože v ten den zaznamenal Newyorský akciový trh následovaný navíc trhy v Evropě a Japonsku jeden z největších finančních výdělků v historii.

Což v podstatě jen potvrdilo, že Granville byl ve svých předpovědích jako kdokoli jiný – někdy zvítězil a někdy prohrál.

Výsledek, který z toho plyne, je jasný – investováním podle proroků se vydělat nedá.

Finanční předpovědi vs. předpovědi počasí

Samozřejmě existují oblasti, ve kterých předpovědi fungují – víme, v kolik hodin který den vyjde slunce, víme díky znalostem fází měsíce, kdy nastane příliv a odliv a co se týče předpovědi počasí, tak přestože nebývá úplně přesná, tak do jisté míry se na ni také dá spolehnout. Důvodem, proč tady to funguje, je, že v těchto oblastech platí fyzikální zákony.

Pokud je ale řeč o světě peněz, tak v tomto hraje hlavní roli lidský faktor, který je velmi nepředvídatelný. A tím je lidské chování.

Ať už jde o inflaci, recese, ekonomické boomy, nebo krátkodobé vzestupy a pády finančních trhů, tak jsou všechny způsobeny lidmi a lidskou interakcí a jako takové jsou nepředvídatelné. Jednoduše z toho důvodu, že jsou ovlivňovány obrovským množstvím rozhodnutí a směsicí pocitů mezi nespokojeností a spokojeností, strachem a bezpečím, nouzí a blahobytem. A tím pádem s sebou lidské chování nese spoustu možností nečekaných změn.

Proto když vybíráte investici, tak by neměla být založená na tom, co se má údajně stát. Ale měla by vycházet z událostí, které skutečně probíhají v přítomnosti, být výsledkem prostudování faktických informací a měla by být promyšlená.

Na závěr si dovolím také jednu malou předpověď. Mám velmi silné tušení, že za týden se uvidíme zase u dalšího článku a budeme společně pracovat na tom, jak podpořit vaši finanční nezávislost. Takže pokud se chcete přesvědčit, jestli tahle předpověď vyjde, zapněte si odběr nejnovějších informací ze světa úspěšných investorek ZDE ;).

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.