CO S PENĚZI V DOBĚ KRIZE: 2 tipy, jak nenechat peníze jen ležet na účtu

V článku ŽENY A RIZIKA INVESTOVÁNÍ DO AKCIÍ jsem zmiňovala, že se spousta žen v dnešní době bojí o své peníze, které jim jen leží na účtu, protože tak ztrácí na hodnotě. Ze všech stran se valí informace o zdražování a vysoké inflaci. Ale má to i jeden pozitivní efekt, a sice že se o investování začínají zajímat i ženy, které by to dřív nenapadlo.

A to je moc dobře.

Současně s tímto ale vnímám ještě jednu negativní věc a to je, že se teď ženy snaží zainvestovat honem rychle a takřka za každou cenu. Možná už jste totiž taky někde slyšely tu hlášku, že největší chyba v investování, je nemít vůbec zainvestováno.

Naprosto tomu rozumím, člověk má strach, cítí vnitřní pnutí a nervozitu a je naprosto přirozené, snažit se toho pocitu zbavit. A vlastně je ale i dobře to rozhodnutí něco s tím udělat a snažit se problém s penězi ležícími na účtu vyřešit.

Ale pozor na zkratkovitá řešení, protože skoro jako ve všem – ani na investování není dobré dívat se černobíle. A když zainvestujete zbrkle, tak to nemusí automaticky přinést ten kýžený výsledek zhodnocení peněz, pocitu klidu a svobody, ale třeba pravý opak.

Takže jak se zachovat správně a vyřešit tenhle problém efektivně?

V první řadě bych vám chtěla říct, ať se nebojíte a že ten pocit vnitřního pnutí, že vám ujíždí vlak, když hned v tuhle chvíli nemáte zainvestováno, není nutný. A neříkám to proto, že bych Vás chtěla chlácholit, ale existuje pro to jeden pádný důvod. Řeknu vám totiž jedno tajemství akciového světa a to je: příležitosti se neustále opakují. Dobré příležitosti k investování najdete v dobách krize i v dobách ekonomického růstu.

Velká spousta investorů už si v minulosti lámala hlavu s načasováním svojí investice, aby odhadli, jakým směrem se bude trh pohybovat a oni tak vytěžili ze svojí investice maximum, ale zatím se ještě žádnému z nich nepodařilo přijít na způsob, jak vývoj trhu s větší spolehlivostí určit.

Co říká na časování trhu Warren Buffett a Charlie Munger

Jen pro představu, když se v jednom rozhovoru ptal novinář Charlieho Mungera – legendárního amerického hodnotového investora, kterému je už 98 let, takže má za sebou už pěknou řádku zkušeností – na otázku, jak se budou v následujících měsících vyvíjet akciové trhy, tak se Charlie na chvilku zamyslel a pak odpověděl:

Budou fluktuovat – což znamená, že se ceny akcií budou pohybovat… buď nahoru nebo dolů.

A k tomu nějakému načasování je docela vypovídající i to, co říká Warren Buffett – absolutní investorská legenda a sice, že když se chce pobavit, tak si v novinách nalistuje rubriku, kde analytici píšou své predikce na další vývoj akciových trhů.

Takže když bychom měli to téma načasování své investice shrnout, kdy je vlastně nejlepší čas investovat, tak jednoduše něco jako dobrá nebo špatná doba neexistuje, protože příležitosti se stále opakují.

2 tipy, jak nenechat peníze jen ležet na účtu

Předpokládám, že ale pořád čekáte na odpověď na tu otázku, co s penězi v dobách krize. A tady mám pro vás dvě řešení.

Tip č. 1

Jedno řešení je pro případ, že ten pocit je opravdu mimořádně urgentní, že vážně chcete mít co nejrychleji zainvestováno, ale aktuálně toho o investování moc nevíte. Tady chci zmínit tip od Radovana Vávry, který radí zajít do vaší banky za odborníky, kteří se investováním zabývají a nechat si jednoduše poradit.

To je velmi rychlé řešení, nestojí Vás prakticky žádný čas ani energii.

Ale jste odkázaní na důvěru v to, že jste narazili v bance na schopného a kompetentního člověka, který vám dá solidní nabídku. Tohle by se dalo přirovnat k situaci, když si na bolest zad vezmete prášek proti bolesti – není to možná ideální řešení, ale problém v danou chvíli zmizí a získáte třeba trochu času, než se znovu vrátí.

Tip č. 2

A pak je tady druhé řešení, kdy dlouhodobě problém odstraníte, protože si dokážete pomoct sami a na základě informací si sami můžete nejlíp vybrat, co je pro vás nejlepší. A to řešení je: vzdělávat se a pracovat na tom, co víte o investování.

Tohle je dovednost, kterou můžete využívat a vydělávat na ní až do konce života a být na komkoli jiném zcela nezávislé. Protože principy úspěšného dlouhodobého hodnotového investování už jsou desítky let prakticky stejné, takže to není otázka nějakých moderních in tipů, které budou za 5 let zastaralé, ale jde o principy, které budou platit i za 10 a více let.

Tady to totiž všechno začíná, protože o co lépe zainvestujete do sebe, o to úspěšněji budete schopné investovat svoje peníze. Dokážete se tak postarat samy o sebe a o svoji rodinu a v případě potřeby tak třeba i pomoct své rodině nebo svým blízkým.

A tohle pak přináší ten pocit klidu a spokojenosti. Pak můžete být doma na svojí zahradě, starat se o bylinky a mít ten dokonalý pocit klidu, protože si to prostě můžete dovolit – jak samy sobě, tak finančně.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.