JAK INVESTOVAT DO INDEXU S&P 500 ?

Zajímá vás, jak investovat do indexu S&P 500 ? Na trhu je aktuálně mnoho podílových fondů a ETF, které tento index kopírují, ale mezi ty nejlepší patří tři favorité. Pokud chcete vědět, kteří to jsou a jaké možnosti nabízí, čtěte dál.

Popularita investování do indexu S&P 500 v posledních letech mimořádně roste.  Ukázalo se to i během posledních dvou týdnů, kdy jsem vedla investiční semináře pro stomatology a praktické lékaře a otázka na S&P 500 patřila k těm nejčastějším. Proto si pojďme nejprve říct, díky čemu je investování do tohoto indexu tak lákavé.

Jeho prestiž vychází ze skutečnosti, že má dlouhodobě velmi zajímavé průměrné roční zhodnocení, které se pohybuje okolo 10%. To je hodnota, která se počítá od samotného vzniku tohoto indexu v roce 1926. Takže už je tady k dispozici poměrně slušná historie.

A dalším benefitem je, že investování do indexu S&P 500 vyžaduje minimum vašeho času, protože se nezabýváte výběrem konkrétních akciových firem. Ten výběr za vás provádí komise, která má za úkol vybrat 500 ideálně nejlepších amerických společností. A to na základě několika kritérií, mezi která patří mimo jiné velikost tržní kapitalizace, sektorová alokace a likvidita.

V indexu S&P 500 by se tak měly nacházet jednak ty největší, ale zároveň díky dalším kritériím také kvalitnější americké firmy.

Tohle pak nabourává zažitou představu o investování do indexů, protože obecně se má za to, že investování do indexu je pasivní investování. Vychází to z toho, že investor si zkrátka koupí podíl ve fondu, ten fond pasivně replikuje index, prostě ho kopíruje a investor tak získá odpovídající podíl na všech akciích, které do indexu patří. Takže jak investor, tak fond si počínají opravdu pasivně.

Ale vzhledem k tomu, co tu už zaznělo, že na úplném začátku tu skladbu těch 500 firem indexu S&P 500 vybírá indexová komise aktivně, tak tím pádem dává větší smysl říct, že investování do indexu je kombinací pasivního a aktivního investování.

Jaké možnosti jsou v nabídce?

Teď už ale přejděme rovnou k možnostem, které jsou v nabídce. Když chcete investovat do indexu S&P 500, tak máte na výběr dvě cesty. Můžete investovat buď prostřednictvím podílových fondů nebo prostřednictvím ETF – tedy fondů, které se obchodují na burze.

A teď která možnost je lepší?

Pokud bychom porovnávali jejich úspěšnost a zhodnocení, tak tady není v podstatě rozdíl, protože oba dva fondy kopírují index úplně stejně. Jakmile se ale podíváme na likviditu, tedy na to, za jakou cenu a jak snadno se dá do obou druhů fondů investovat, tak mají jednoznačně navrch ETFka.

Chovají se totiž podobně jako akcie. To znamená, že se s nimi obchoduje po celý den stejně jako s akciemi, jsou vysoce likvidní a v rámci jednoho obchodního dne u nich dochází k podobným cenovým výkyvům jako při obchodování s akciemi.

Naopak podílové fondy mívají o něco vyšší poplatky než ETFka, což bývá způsobeno vyššími provozními náklady. A vzhledem k tomu, že struktura podílového fondu se mírně liší od struktury ETF, tak do podílových fondů je možné investovat pouze za jednu závěrečnou cenu dne.

Z těchto důvodů se jako lepší varianta pro investování do indexu S&P 500 jeví ETFka.

My si tady za okamžik představíme tři nejlepší fondy a jejich konkrétní ETFka, ze kterých můžete vybírat.

Důležitá otázka

Ale než se na ně podíváme, tak byste si měli umět odpovědět na jednu důležitou otázku. A tou je, jestli chcete investovat do ETFka, které vám bude pravidelně čtvrtletně vyplácet dividendy a nebo do ETFka, které bude dividendy reinvestovat.

To rozhodnutí bude záviset na tom, jaký máte s těmi investovanými penězi plán.

To znamená v případě, kdy je váš investiční horizont 10 let a víc, tak dává větší smysl zvolit variantu reinvestovaných dividend, protože v takovém případě jednak maximálně využijete kouzlo složeného úročení a zároveň nemusíte řešit dividendy v daňovém přiznání.

Naopak pokud je váš investiční horizont kratší než 10 let a vaším cílem je mít pravidelný pasivní příjem, tak v takovém případě je pro vás vhodnější ETF s pravidelnou výplatou dividend, se kterou se ale pojí to, že dividendy budete potřebovat uvést v daňovém přiznání.

A pokud si nechcete nechat ujít nejnovější články/videa s těmi nejdůležitějšími informacemi o investování do akcií, zapněte si odběr ZDE (na konci stránky).

Nejlepší fondy a ETFka

Teď už přejděme k těm třem nejlepším fondům a jejich konkrétním ETFkům, která sledují index S&P 500. Nejprve uvedu samotné fondy, těmi jsou SPDR, VanguardiShares.

Pokud se vám už někdy stalo, že jste stáli v obchodě před plným regálem sladkostí a to nepřeberné množství možností vás na chvíli úplně paralyzovalo, tak přesně takový pocit můžete mít ve chvíli, kdy zavítáte na stránky těchto fondů.

Každý z nich má totiž v nabídce solidní množství ETFek, která nějakým způsobem sledují index S&P 500 – některé ETFko sleduje pouze dividendové akciovky, jiné pouze etické ESG akcie, další jen růstové akciovky a najít to pravé ETFko, které hledá asi drtivá většina lidí, to které sleduje zkrátka do puntíku celý index S&P 500, není na začátku úplně snadné.

Každopádně my se na ně vzápětí podíváme.

Jen dodám, že do té následující topky se ty tři zmíněné fondy a jejich ETFka dostala díky pěti důležitým důvodům.

Těmi důvody jsou 1. přesná fyzická replikace indexu S&P 500, to znamená, že fond má akcie z indexu skutečně fyzicky nakoupené a přesně v takovém poměru, v jakém se nachází v indexu. Tato varianta je oproti systetické replikaci pro investory totiž mnohem bezpečnější. A těmi dalšími důvody jsou pak už zmiňovaná 2. likvidita, to znamená, jak snadno se vám dané ETFko podaří koupit a prodat, 3. velikost spravovaného majetku – to v podstatě odráží i oblíbenost fondu a jejich ETFka, dále 4. datum vzniku ETFka a 5. poplatek.

Americká ETF, která vyplácí dividendy

Nejprve se zaměříme na skupinu ETFek, která pravidelně vyplácí dividendy, tato ETFka se také označují jako distribuční.

SPDR (SPY)

Prvním favoritem je ETFko od fondu, u kterého se zažil díky jeho zkratce SPDR název Spider a patří pod společnost State Street Global Advisors. Pojďme se podívat na jeho vlastnosti.

Jedná se o úplně první ETF, které sleduje index S&P 500. V nabídce už je totiž od roku 1993.

Díky svojí dlouhé historii pak patří i k nejoblíbenějším, protože má pod svojí správou aktuálně kapitál přes 506 miliard dolarů.

S tímto se pak pojí samozřejmě i jeho likvidita, protože čím větší je o ETF zájem, tím snadnější je ho nakoupit nebo prodat. Konkrétně u tohoto Spidera je likvidita největší ze všech ETFek, které sledují index S&P 500 – během jednoho obchodního dne se zobchoduje průměrně bezmála 70 milionů kusů.

A velmi důležitou roli pak při samotném rozhodování hraje samozřejmě poplatek, který fondu zaplatíte. U tohoto Spidera vychází na 0,0945%. Abyste si to dokázali lépe představit, tak v případě, kdy budete mít do tohoto ETFka zainvestovaných 100 000 Kč, tak ročně na poplatku zaplatíte 94 Kč. V případě, že budete mít zainvestovaný milion korun, tak bude poplatek představovat 945 Kč.

Mimochodem, pokud nechcete nikomu platit poplatky za správu vašich peněz a zajímá vás, jak si vybírat jednotlivé akcie a jak si spravovat své akciové portfolio sami, mrkněte na info ke kurzu Cesta úspěšné investorky ZDE.

Vanguard (VOO)

Pokračujme dál. Dalším favoritem je ETFko od Vanguardu. Vanguard patří mezi největší investiční společnosti na světě a má na svém kontě také jedno prvenství, protože v roce 1976 vytvořil úplně první indexový fond. Tehdy se ale ještě nejednalo o burzovně obchodovaný fond, takže své hlavní ETFko nabízí až od roku 2010. Pojďme si ho představit.

Přestože za sebou nemá tak dlouhou historii jako Spider, tak stejně patří mezi ty největší a nejoblíbenější.

Pod svojí správou má aktuálně 462 miliard dolarů.

Co se týče likvidity, tak ta je tady nižší než u Spidera. Tohoto ETFka od Vanguardu se prodají během jednoho obchodního dne průměrně 4 miliony kusů. Což je stále velmi dobrá likvidita.

Když se podíváme na poplatek, tak ten je u Vanguardu 0,03%, takže zase v případě, kdy budete mít zainvestováno v hodnotě 100 000 Kč, tak zaplatíte ročně na poplatku 30 Kč a pokud budete mít zainvestovaný milion korun, tak bude ten poplatek představovat 300 Kč ročně.

iShares (IVV)

Třetím favoritem je ETFko od společnosti BlackRock, pod kterou patří fond iShares.

Toto ETFko je v nabídce také poměrně dlouho a sice od roku 2000. Díky velikosti majetku, který spravuje, se řadí také k těm největším – tady jde o 434 miliard dolarů. Likvidita se drží na velmi dobré úrovni, protože během jednoho dne se zobchodují průměrně 4 miliony kusů. A současně nabízí velmi zajímavý nízký poplatek stejně jako předchozí Vanguard: 0,03%.

Shrnutí

Pojďme si teď všechna tři ETFka zrekapitulovat.

Díváme se opravdu na ta nejlepší ETFka sledující index S&P 500, která vyplácí dividendy.

Všechna se obchodují dostatečně dlouhou dobu, velikost spravovaného majetku je největší ze všech ETFek, která index S&P 500 sledují.

První zásadnější rozdíl je vidět u likvidity, kde je mezi nejoblíbenějším Spiderem a dalšími dvěma ETFky velký rozdíl v průměrném počtu zobchodovaných kusů. Tu velkou likviditu Spidera dokážou ocenit spíš profesionální investoři, kteří víc kalkulují s časem, takže tam se nabídka s poptávkou setká obvykle v řádech minut.

U normálních investorek a investorů, kteří si zadají pokyn a budou chtít číhat i na nějakou trochu lepší cenu, tak si počkají maximálně několik hodin a pokud bude ta cena nastavená v nějakém rozumném rozpětí, tak během jednoho obchodního dne ta transakce bez problému proběhne.

A dostáváme se k poplatkům, které jsou za mě v tomto konkrétním porovnání rozhodující. Tady má Vanguard a iShares mnohem lepší nabídku než Spider, protože jejich roční poplatek je třetinový. Jakmile budete kalkulovat s desetiletým investičním horizontem, tak tam je ten rozdíl opravdu výrazný.

Proto, pokud bych si měla vybrat, tak bych právě z důvodu toho poplatku volila mezi Vanguardem a iShares. A ve finále bych dala přednost Vangardu (VOO), protože má ve světě investic o něco lepší zvuk, je starší, protože samotný fond Vanguard byl založen už v roce 1975, zatímco iShares o 20 let později v roce 1996.

Navíc jsem měla během přípravy tohoto článku a ověřování některých informací možnost vyzkoušet jejich zákaznický servis a v tomto směru jsem byla s Vanguardem rozhodně spokojenější.

Na druhou stranu je potřeba říct, že ten poplatek Spidera je při celkovém porovnání s dalšími ETFky na trhu také pořád poměrně nízký. Takže pokud by pro někoho byla rozhodující více prestiž a historie ETFka, tak je i Spider dobrá volba. A stejně tak, pokud vás víc oslovuje BlackRock a jejich iShares, tak ani tam u tohoto ETFka rozhodně nešlápnete vedle.

Je tu jedno „ale“

Teď se ovšem dostáváme k jednomu ale a tím může být váš broker, který tato americká ETFka nemusí mít v nabídce. Já používám e-brokera od Fio banky a tam obchodování s těmito ETFky není problém, mimochodem nejedná se o placenou propagaci. Ovšem spousta dalších brokerů americká ETFka vyřadila ze svojí nabídky. Důvodem je směrnice Evropské unie (PRIIPs) z roku 2018, kdy Evropská unie začala vyžadovat od amerických vydavatelů ETFek dodání dokumentu s klíčovými informacemi pro investora (KID).

Na tento postup však americké fondy nepřistoupily a vzhledem k tomu, že Spider, Vanguard a iShares nabízeli v Evropě dlouhá léta ještě před touto směrnicí alternativy svých amerických ETFek, která jsou kotovaná přímo v Evropě, konkrétně v Irsku, splňují tak veškeré právní náležitosti a obchodují se na evropských burzách za eura, tak jejich původní největší ETFka zůstala dostupná pro americký trh a zbytek světa a evropským investorům zbyly k dispozici většinou jen ty evropské alternativy.

Ty už jsou v nabídce většiny brokerů a dočtete se o nich také skoro ve všech článcích o ETFkách sledujících S&P 500. Pojďme si ukázat stručně jejich přehled.

Evropská ETF, která vyplácí dividendy

Pořád se tady bavíme o ETFkách, která vyplácí dividendu.

Datum zahájení jednotlivých ETFek je poměrně slušné, takže je dobré, že všechna tři ETFka mají za sebou už nějakou historii obchodování.

Velikost spravovaného majetku už je ale nesrovnatelně menší, protože u těch originálních ETFek se pohybovala od 400 miliard dolarů výše.

Také likvidita je řádově někde úplně jinde a pohybuje se pouze v tisících kusů denně. Jak ten spravovaný majetek, tak ta likvidita jsou jednoduše způsobené tím, že v Evropě se najde zkrátka menší počet investorů, kteří budou mít o tato ETFka zájem, v porovnání s počtem investorů v Americe a zbytku světa, kteří budou obchodovat ta originální ETFka za dolary.

Ale abych to uvedla na pravou míru, tyto evropské alternativy jsou přitom stále ty největší, které jsou na tom evropském trhu v nabídce.

Poplatky se u jednotlivých fondů změnily, ale pořád se drží ve stejném nízkém rozpětí, jako u předchozích amerických ETFek.

Pokud bych si měla vybrat, jestli investovat do amerických původních ETFek nebo do evropských alternativ, tak vzhledem k tomu, že je investování dlouhodobá záležitost, tak bych osobně sáhla po tom nejlepším a sice po těch původních amerických ETFkách s největším majetkem, největší likviditou a vlastně i menšími poplatky – i za cenu změny brokera.

Ale pokud jste se svým dosavadním brokerem spokojení, nechcete ho měnit, a navíc třeba obchodujete nebo plánujete obchodovat jen v eurech, tak můžete vybírat z těch tří evropských možností a v tom evropském rybníčku se bude pořád jednat o to nejlepší, co je v nabídce.

Když by šlo pak ještě o výběr z této trojice, tak bych na základě likvidity vyřadila Spidera, i přestože má nejnižší poplatek, ale jeho likvidita je velmi malá a mohla by představovat problém. A při rozhodování mezi Vanguardem a iShares, bych pak na základě stáří a likvidity dala přednost iShares (IUSA), ale opravdu jen velmi velmi těsně.

Evropská ETF, která reinvestují dividendy

Pokud cílíte spíše na ETFka, která dividendy reinvestují, tedy na akumulační ETFka, tak tady už bude výběr poměrně jednoduchý. Kvůli danění dividend máme jakožto občané Evropské unie k dispozici pouze a jen evropské alternativy ETFek, takže půjde zase o ETFka od amerických fondů od Spidera, Vanguardu a iShares, ale zase kotované s irským ISINem tady v Evropě. Pojďme se na ně podívat.

Tady už si můžete všimnout, že dvě ze tří ETFek mají poměrně nedávné datum zahájení.

Velikost spravovaného majetku je o něco vyšší než u distribučních evropských alternativ, to znamená že tato akumulační evropská ETFka jsou oblíbenější než distribuční, která vyplácí dividendy.

Likvidita se drží u všech tří na podobné hladině.

A poplatky zůstaly úplně stejné jako u distribučních evropských alternativ.

Pokud bychom měli zase i z této trojice určit to nejlepší ETFko, tak na třetím místě by skončil Spider, protože vzhledem k tomu, že byl vydaný teprve v říjnu 2023, tak za sebou nemá takřka žádnou historii obchodování. A při porovnání Vanguardu a iShares se jeví jako lepší nabídka iShares (SXR8), protože je starší a má pod svojí správou větší majetek.

Co se týče aktuálnosti informací, které v článku zazněly, tak jednotlivé parametry se budou v čase určitě vyvíjet. Například poplatky šly v posledních letech díky stále vyšší konkurenci dolů, naopak třeba velikost spravovaného majetku se s rostoucí oblibou jednotlivých ETFek zvyšuje.

Takže pokud tento článek budete číst až za nějaký čas od jeho vydání (duben 2024), určitě si jednotlivé parametry zkontrolujte přímo na stránkách konkrétního fondu, který dané ETFko spravuje, protože tam máte vždy záruku aktuálních a ověřených informací. 

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.