5 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB PŘI INVESTOVÁNÍ

Víte, jakých chyb se dopouští investoři při investování do akcií nejčastěji? A neděláte je náhodou taky? V následujícím článku se podíváme na 5 typických chyb, kvůli kterým přicházejí investoři při investování do akcií o peníze, ale hlavně se zaměříme i na to, jak se jich vyvarovat.

Investování do akcií je skvělá možnost, jak zhodnocovat svoje peníze. Často se ale stává, že investoři opakují chyby, které jim brání vytyčených cílů dosáhnout.

V tomto článku se proto s vámi podělím o několik osvědčených strategií, které mně samotné fungují a které vám pomůžou se těchto jednotlivých chyb vyvarovat, nebo je alespoň minimalizovat. Pokud jste připravení zlepšit svoje investiční rozhodování a dosáhnout lepších výsledků, jdeme na to.

1. Nedostatek trpělivosti

První typickou chybou je nedostatek trpělivosti. V dnešní době, kdy je spousta věcí dostupná okamžitě, se mnoho lidí snaží zhodnotit své investice rychle a dosáhnout takřka okamžitého zisku. Tahle snaha ale často vede k impulzivním rozhodnutímkrátkodobému myšlení, což má pak spíše negativní efekt.

V krátkodobém horizontu se totiž mohou ceny akcií výrazně měnit, navíc často z úplně iracionálních důvodů. Zatímco z dlouhodobého hlediska ceny akcií odpovídají finančním výsledkům firmy.

Přesně tohle si trpěliví investoři uvědomují a pravděpodobnost úspěchu je tak na jejich straně. Těch možností, jak zlepšit svoji trpělivost při investování, je určitě více, já se tady s vámi můžu podělit o takové dva hlavní body, které fungovaly mně.

Prvním bodem je, uvědomit si vůbec rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým horizontem. Krátkodobý horizont se počítá na měsíce, to znamená to, co je kratší než 1 rok je krátkodobý horizont. Všechno ostatní od jednoho roku výš, je dlouhodobý horizont. V praxi to pak znamená, že jakmile kupuji nějaké nové akcie, tak automaticky počítám s tím, že je budu mít v portfoliu minimálně ten jeden rok.

A druhým bodem je, nenechat se znervóznit těmi krátkodobými výkyvy cen. Jakmile totiž víte, že někdo prodá svoje akcie pod cenou třeba jen z toho důvodu, že teď zrovna nutně potřebuje hotovost a nebo jednoduše proto, že je netrpělivý, tak najednou ty výkyvy cen nevypadají zas tak dramaticky.

2. Zamilovat se do společnosti

Jakmile se nějaké společnosti, do které jste investovali, daří velmi dobře, tak je snadné se do ní zamilovat a zapomenout na to, že byste ji měli pořád průběžně kontrolovat.

Pořád je potřeba mít na paměti, že je to investice, do které jste se pustili s primárním cílem vydělat peníze. To znamená, měli byste mít rádi to, co děláte, ten výběr a investování jako takové, ale na samotné akciové firmy je pořád potřeba pohlížet střízlivým pohledem.

Proto je důležité mít jasno v tom, proč jste na začátku konkrétní akciovou společnost vůbec kupovali. A pokud dojde k tomu, že se změní některý ze základních prvků, které vás přiměly ke koupi, tak je to nejvyšší čas začít uvažovat o výměně za nějakou jinou akciovou firmu. Takovou, která bude mít lepší výsledky, lepší příběh a větší potenciál zhodnocení.

Pokud vás zajímá, jak si jednotlivé vlastnosti akciových firem vyhodnocovat, mrkněte na info ke kurzu Cesta úspěšné investorky ZDE.

3. Čekání na návrat původní ceny

Velmi častou chybou, která se objevuje hlavně u nevydařených investic, je to, že investoři čekají, až se cena akcií vrátí na původní cenu, za kterou nakoupili. Investor při tom často mívá pocit, že ty peníze o které přišel, mu dluží ta daná akciová firma. Jenže tím, že nerealizuje ztrátu, tak ztrácí vlastně dvěma způsoby.

Zaprvé tím, že oddaluje prodej propadáku, který může pokračovat v klesání, dokud nebude třeba úplně bezcenný. A zadruhé vstupuje do hry také ekonomický pojem „náklady obětované příležitosti“. V podstatě to znamená, že peníze zůstaly utopené v neúspěšné investici, když se namísto toho mohly investovat do nějaké jiné investice s lepším zhodnocením.

K tomu, aby člověk předešel této chybě, je dobré si dostatečně uvědomit, že akcie neví, že je vlastníte a vůbec nic vám nedluží.

4. Diverzifikace

Další častou chybou je nadměrná diverzifikace. Jinými slovy jde o to, z jakých akcií si poskládáte své akciové portfolio. Diverzifikace se doporučuje hlavně z toho důvodu, aby člověk snížil investiční riziko. A většina doporučení, se kterými se v dnešní době setkáte, doporučuje diverzifikovat opravdu hodně.

Já osobně nejsem zastánce příliš velké diverzifikace a sice ze dvou hlavních důvodů.

Prvním důvodem je skutečnost, že ti nejúspěšnější investoři moc nediverzifikují – je zatím jednoduchá filozofie, proč dávat peníze do spousty investic, když je možné ty peníze dát jen do několika vybraných investic s nejvyšší pravděpodobností úspěchu.

A druhým důvodem je, že přílišná diverzifikace štěpí vaši pozornost a spíš právě zvyšuje riziko. Jednak proto, že jakmile budete diverzifikovat způsobem, kdy budete chtít nakoupit několik akcií nějaké farmaceutické firmy, pak pár akcií nějaké firmy s luxusním zbožím, pár akcií nějakého těžaře drahých kovů, ještě třeba akcie z restauračního byznysu a k tomu pár akcií Netflixu, tak půjde o velmi rozdílná odvětví a pravděpodobně nebudete schopní porozumět všem stejně dobře.

Stejně tak se můžeme bavit o počtu akcií v portfoliu. Jakmile budete mít v portfoliu 50 různých akciových firem, tak si o každé z nich pravděpodobně nedokážete udržet stejně dobrý přehled, jako kdybyste tam těch firem měli 5.

Takže pozor na přehnanou diverzifikaci jen z důvodu diverzifikace.

5. Strach a chamtivost

Dostáváme se k poslednímu bodu a tím je strach a chamtivost. Strach a chamtivost jsou dvě emocionální síly, které mohou značně ovlivnit investiční rozhodnutí a mít negativní dopad na finanční výsledky. Tyto emoce jsou obzvlášť nebezpečné, protože obvykle nenechávají prostor pro racionální uvažování.

Strach se obvykle dostavuje jako reakce na nejistotu právě třeba při těch zmíněných krátkodobých výkyvech cen. Chamtivost zase může vést k tomu, že se investoři pouští s vidinou rychlého zisku do nepřiměřeného rizika.

Každopádně zásadní samozřejmě je, jak s oběma emocemi pracovat.

Strach a nejistota se dostavují obvykle ve chvíli, kdy si nejste jistí tím, co děláte. Když nedůvěřujete sami sobě, jestli koupit akcie XY bylo správné rozhodnutí. Tuhle důvěru získáte s přibývajícími zkušenostmi v investování a s tím, jak načerpáte v tomto směru víc a víc informací. Takže investujte a vzdělávejte se.

Co se týče eliminování chamtivosti, tak tady pomáhá mít jasně stanovená pravidla a těch se držet. Například, když máte už při nákupu akcie promyšlené podmínky, za jakých budete akcii ještě držet a kdy už prodávat. Pokud se vypne racionální uvažování, tak je potřeba zapnout autopilota a ten by na základě těch dopředu stanovených pravidel neměl udělat chybu.

Jakmile se vám podaří vymanit z vlivu strachu a chamtivosti, tak budete mít v porovnání s ostatními na akciovém trhu, kteří budou dál zmítaní emocemi, obrovskou výhodu.

Tohle věděla už i první žena na Wall Street Geraldine Weiss, když řekla: „Strach a chamtivost jsou hojné, trpělivost a disciplína jsou vzácné. Aby byl hodnotový investor úspěšný, musí usilovat o to druhé a odolávat tomu prvnímu.“

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.