ŽENY A RIZIKA INVESTOVÁNÍ DO AKCIÍ

Možná právě teď také řešíte jeden z problémů, se kterými se často setkávám na konzultacích se ženami. Těmi problémy jsou: 1) Strach z toho, že jejich peníze leží na účtu a ztrácí kvůli inflaci na hodnotě. 2) Vydělávají peníze jen ve chvíli, když jsou v práci a směňují svůj čas za peníze. To je možná ještě závažnější problém, protože ty peníze na účtu tak pocházejí z práce, která je úplně nebaví a nenaplňuje.

Jeden z posledních průzkumů, který se zabýval spokojeností lidí v jejich práci, přišel s alarmujícími výsledky: Údajně 10% lidí chodí do práce rádo, jejich práce je naplňuje a baví. 20% lidí tam chodí pro peníze a jsou s touto výměnou srovnaní. A 70% lidí chodí do práce s naprostou nechutí a svoji práci přímo nesnáší. Tohle je jeden z druhů finanční závislosti, který umí hodně výrazně ubrat na radosti ze života

Naštěstí už tím, že si člověk pojmenuje problém, tak už se vlastně začne rýsovat zároveň i řešení. A tím je jednoduše získání dalšího příjmu. S dalším příjmem se totiž pojí pocit svobody, že máte na výběr a můžete si dovolit chodit do práce proto, že vám dává smysl a třeba vás i baví, ale ne z důvodu, že potřebujete zase po měsíci zaplatit nájem.

Díky dalšímu příjmu přichází pak i pocit klidu a pohody, když víte, že nejste na nikom závislé, ať už jde o partnera nebo zaměstnavatele. Jednoduše taková ta přirozená lehkost žití.

A s tím souvisí jednoznačně i vyšší sebevědomí, protože když pokoříte hranici vědění a zjistíte, jak akcie opravdu fungují, tak si můžete říct: „jo, jsem dobrá, zvládla jsem to“. A právě tenhle pocit bych chtěla, aby zažilo co nejvíc žen, protože to za to stojí.

Můj příběh

To, co jsem popsala, je už ten výsledný ideální stav, ale ráda bych tady teď sdílela svůj příběh, protože před osmi lety, kdy jsem se pustila do investování do akcií jsem byla v situaci, ve které se pozná možná velká spousta žen právě na začátku svojí cesty za finanční nezávislostí.

Ve svých 24 letech jsem se rozhodla, že zbohatnu investováním do akcií. Ale místo rychlého zbohatnutí přišla série začátečnických chyb. Přitom by se dalo říct, že pro investování do akcií jsem měla ty nejlepší předpoklady, protože můj otec byl (a stále je) investor. Jenže se ukázalo, že je rozdíl v tom, někoho při investování pozorovat, nebo sama přímo investovat.

Nejspíš si dokážete představit, co se mi tehdy honilo hlavou… Myšlenky typu, že je to moc složité, že to nezvládnu, že na to nemám a že do mužského světa akciových investic prostě nepatřím.

Naštěstí žádná z těch začátečnických chyb nebyla nikdy fatální, že bych přišla o všechen kapitál, takže jsem se mohla snažit o úspěch dál. Moje netrpělivost mi v tom úplně nepomáhala, ale já se rozhodla, že to dokážu. Vytrvala jsem a postupně si vytvořila strategii, která funguje, generuje zisk a plní konečně můj sen o finanční nezávislosti.

Zpětně pak vidím, že ta možnost, poradit se občas o investicích s mým tátou, hrála klíčovou roli a je to i jeden z důvodů, proč vznikl projekt Úspěšná investorka, protože tu podporu, kterou jsem dostala já, si zaslouží mnohem více žen.

Rizika investování do akcií

Pojďme se teď už ale podívat na téma rizik a investování do akcií blíže. Když se totiž řekne investováni do akcií, tak si velká spousta žen představí jediný obrázek, který nejčastěji vídáme ve filmech jako je třeba Vlk z Wall Street, kdy makléři sledují rychle se měnící grafy a čísla, zběsile telefonují, překřikují se, všude je cítit obrovský tlak a stres.

Tohle může být jedna z možností, ale určitě bych ji nikomu, kdo vyloženě netouží po žaludečním vředu, nedoporučovala. Těch možností, jak investovat do akcí je totiž mnohem více. Představme si hlavní 4:

  • Dlouhodobé hodnotové investování
  • Trading
  • Shortování
  • Obchodování na páku

Než se pustíme do jednotlivých možností, tak je třeba říct, že v otázce rizik je nesmírně důležitý poměr mezi výší rizika a potenciálním ziskem. Jednoduše řečeno: Čím vyšší riziko, tím by měl být i vyšší předpokládaný zisk. Ovšem u následujících možností to neplatí vždy – čtěte pozorně dál…

Dlouhodobé hodnotové investování

– Tento styl si představíme jako první, protože je to i možnost, kterou sama využívám. Jeho podstatou je snaha vyhledat skvělou firmu se skvělými výsledky, jejíž akcie se však prodávají za nízkou cenu a díky dobrým firemním výsledkům existuje pravděpodobnost, že jejich cena poroste.

Jednoduchá matematika, nakoupit za nízkou cenu, prodat za vyšší cenu a rozdíl představuje zisk. Dlouhodobí hodnotoví investoři nakupují obvykle méně často, tzn. například 1x za měsíc, za tři měsíce ale i klidně 1x za půl roku nebo rok a všechny ze zmíněných variant jsou zcela v pořádku.

Trading

– U tradingu hrají hlavní roli především grafy. Hodnota firmy se zde příliš neřeší. Na rozdíl od dlouhodobého hodnotového investování trading spočívá v obchodování s akciemi na denní bázi, výjimkou nejsou desítky obchodů za den.

Tato možnost obchodování s akciemi je mimořádně riziková a statistika v tradingu mluví jasně o tom, že velká část traderů, především začátečníků, velice rychle přichází o značnou část svého kapitálu.

V tom případě by zde dávalo smysl, že když je trading rizikovější varianta obchodování s akciemi, tak by měla být i ziskovější, ne? Jenže když se opět podíváme na statistiku, tak dlouhodobí hodnotoví investoři jsou v porovnání s tradery při obchodování s akciemi mnohem úspěšnější a dosahují vyšších zisků.

Shortování

– Další možností, jak obchodovat s akciemi je shortování. Shortování funguje zjednodušeně řešeno na opačném principu než dlouhodobé hodnotové investování. Podstatou shortování je najít firmu s mimořádně nadhodnocenými akciemi, přičemž jejich vysoká cena ale obvykle není podložena stejně dobrými výsledky, spíše naopak.

Investor si v tomto případě akcie půjčí od svého brokera a za jejich vysokou cenu je prodá. Očekává pak, že jakmile cena akcií klesne, tak akcie znovu koupí a vrátí brokerovi. Rozdíl prodejní a nákupní ceny pak představuje investorův zisk.

Dosud by proto mohlo shortování vypadat jako jednoduše další možnost, jak obchodovat s akciemi. Když se ovšem podíváme na poměr rizik versus zisk, tak se v otázce rizik dostáváme na zcela jinou úroveň.

Zatímco u dlouhodobého hodnotového investování může být zisk takřka nekonečný a ztráta je omezena výší vkladu, tak u shortování je zisk omezen pouze na výši vkladu a možná ztráta je nekonečná. Pro jednoduchost si to ukažme na příkladu:


Dlouhodobé hodnotové investování:

Zainvestuji 1000,- Kč.

Ztráta, kterou mohu utrpět, je maximálně 1000,- Kč, protože cena akcií může klesnout maximálně na nulu.

Zisk, který můžu generovat, je neomezený, protože cena akcií může růst teoreticky donekonečna.

Shortování:

Zainvestuji 1000,- Kč.

Ztráta, kterou mohu utrpět, je neomezená, protože cena akcií může růst teoreticky donekonečna.

Zisk, který můžu generovat, je maximálně 1000,- Kč, protože cena akcií může klesnout maximálně na nulu.


U shortování je tedy riziko ztráty mnohem vyšší a přesahuje i výši vložené částky, což znamená nejen ztrátu všech vložených peněz, ale navíc riziko propadu do mínusu. Z tohoto důvodu mnoho zkušených investorů shortování vzhledem k jeho rizikovosti nedoporučuje, protože sami na této formě často prodělali také nemalou sumu peněz.

Obchodování na páku

– Tato možnost je lákavá především pro začínající investory s malým kapitálem. Obchodování na páku totiž umožňuje různě vysoké násobení zisků, což vypadá velmi lákavě, jenže kromě možnosti násobení zisků s sebou přináší i možnost násobení ztráty. Pro jednoduchost se podívejme zase na příklad:


Zainvestuji 1000,- Kč a obchoduji např. s 10 násobnou pákou

V případě, že cena akcií vzroste o 10%, tak při běžném hodnotovém investování to znamená zisk 100,- Kč a dostaneme finální částku 1100,-Kč. Při obchodování s 10 násobnou pákou to však znamená 100,-Kč x 10 = 1000,-Kč, takže se dostáváme na finální částku 2000,- Kč. Lákavé, že?

Podívejme se však i na ztrátu. V případě, že cena akcií klesne o 10%, tak při běžném hodnotovém investování to znamená ztrátu 100,- Kč a dostaneme finální částku 900,-Kč. Při obchodování s 10 násobnou pákou to však znamená 100,-Kč x 10 = 1000,-Kč, takže se dostáváme na finální částku 0,- Kč. A vložená částka je pryč.

A co když zainvestuji 1000,- Kč a obchoduji např. s 20 násobnou pákou?

V případě, že cena akcií vzroste opět o 10%, tak při běžném hodnotovém investování to znamená zisk 100,- Kč a dostaneme finální částku 1100,-Kč. Při obchodování s 20 násobnou pákou to však znamená 100,-Kč x 20 = 2000,-Kč, takže se dostáváme na finální částku 3000,- Kč. Ještě lákavější, ne?

Naopak v případě, že cena akcií klesne o 10%, tak při běžném hodnotovém investování to znamená pořád ztrátu 100,- Kč a dostaneme finální částku 900,-Kč. Při obchodování s 20 násobnou pákou to však znamená 100,-Kč x 20 = 2000,-Kč, takže se dostáváme na finální částku -1000,- Kč. Právě jsme přišli, jak o celou vloženou částku, tak o další tisícovku a jsme v mínusu.


Už chápete, proč je investování na páku tak rizikové?

Pokud se tedy podíváte na všechny čtyři možnosti obchodování s akciemi z pohledu porovnání rizika versus zisk, tak je jasným favoritem dlouhodobé hodnotové investování. A k tomu vám prozradím ještě jednu důležitou myšlenku, velmi dobře se teď soustřeďte…

Investování do akcií může být tak rizikové, jak si vyberete

Pokud se rozhodnete pro dlouhodobé hodnotové investování, tak v tom případě investování do akcií může být tak rizikové, jak si vyberete. Ano je to tak, investování do akcií může být tak rizikové, jak si sami vyberete. Můžeme si to ukázat na přirovnání, třeba když se rozhodujete, co si vzít na sebe:

Můžete se rozhodnout, že dáte přednost pohodlnému sportovnímu oblečení, vezmete si volné tričko, stáhnete vlasy do culíku, jednoduše se chcete cítit příjemně a pohodlně a nevzalo vám to ani moc času, ani energie. Musíte však počítat s tím, že v takovém outfitu příliš velkou parádu neuděláte a svého partnera asi taky úplně neoslníte.

Na druhém konci si pak představte velkou večerní, kde strávíte nějaký čas už samotným výběrem šatů, budete potřebovat věnovat pozornost přípravě makeupu, účesu a k doladění celého outfitu sáhnete i po botách na podpatku. Budete vypadat skvěle, partner na vás bude moct oči nechat, ale ty šaty už nebudou tak pohodlné, musely jste přípravě dát nějaký čas a v těch botách na podpatku vypadáte božsky, ale jdete do rizika, že si v nich v krajním případě můžete třeba i zvrtnout kotník.

A když si představíte tu škálu možností mezi tím, když si oblečete sportovní legíny, nebo když si oblečete plesovou róbu, tak taková je škála rizik při obchodování s akciemi.

Na méně rizikovém konci si můžete představit investici např. do firmy jako je Coca cola – velká stará firma, jednoduchý byznys model, zavedená značka s obrovskou konkurenční výhodou a stabilní spotřebou.

Na druhém velmi rizikovém konci si představte např. nějakou technologickou firmu na výrobu čipů – mladá firma, složitý byznys model, velká konkurence, navíc třeba v politicky nestabilní zemi jako je Čína.

Takže opakuji: Investování do akcií může být tak rizikové, jak si vyberete.

Nižší tolerance žen k riziku: výhoda nebo nevýhoda?

Když jsme ještě u těch rizik, tak ženy mají obecně nižší toleranci k riziku. Na první pohled nevýhoda, že? Jenže s tím souvisí, že si ženy z tohoto důvodu vybírají svoje investice mnohem pečlivěji. A v emočně vypjatých okamžicích potom dokážou díky tomu lépe zachovat chladnou hlavu, nejednat impulzivně a neprodat se ztrátou, ale naopak vyjít z celé investice ziskověji než mužští kolegové.

Takže receptem na úspěch není naučit se investovat jako muž a přizpůsobit se tomu mužskému agresivnímu přístupu k investování, ale investovat s důrazem na svůj přirozený ženský element, protože to objektivně představuje výhodu a pravděpodobnost vyššího zhodnocení.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.