5 TIPŮ, KDE NAJÍT PENÍZE K INVESTOVÁNÍ

Tentokrát se podíváme na 5 tipů, kde můžete snadno najít peníze k investování. Nečekejte žádné moralizování o šetření a o tom, v čem všem byste se měli omezit a uskromnit. Budeme se bavit opravdu o tipech, díky kterým vám zůstane na účtu víc peněz, při zachování veškerých aktivit a životního stylu, na který jste doposud zvyklí. Pojďme tedy na ně.

1. Mobil

První věcí, kterou používá každý, a za kterou drtivá většina lidí platí víc, než by musela, je jejich účet za mobil. Spousta lidí si totiž platí naddimenzovaný tarif a štědře tak každý měsíc dotuje svého operátora.

V době, kdy je člověk takřka neustále připojený na wifi doma, ve škole, v práci, v autobusu, ve vlaku, v kavárně je například placení si neomezených dat výdaj, který nevyužijete, ale který vám každý měsíc odčerpává hned několik stovek.

Tohle je zrovna věc, kterou jsem řešila u sebe a rozdíl mezi tím, co jsem platila a tím, co jsem skutečně využívala, dělal dokonce sedm stovek měsíčně. Protože přece, co kdyby náhodou ta neomezená data byla někdy potřeba. A stejné je to i u neomezeného volání a smsek.

Schválně, zkuste se podívat na svoje vyúčtování za poslední 3 měsíce, kolik dat, minut, smsek skutečně využíváte a kolik si platíte. Možná vás to překvapí a pravděpodobně vám bude stačit nějaký levnější tarif.

2. Předplatné

Další bod by se dal shrnout jako předplatné, ať už Netflixu, Hero Hero, O2 TV nebo nějakého časopisu. Spojovacím prvkem každopádně je, jestli skutečně službu, kterou si takto pravidelně platíte, taky využíváte. Protože nezřídka se stává, že lidé zkrátka potom všechno, co si předplatili, nestíhají sledovat, nemají na to čas a nebo už je dokonce dané téma ani nezajímá.

Buď takové předplatné zapomenou zrušit nebo v něm setrvávají tak nějak ze zvyku, že se k tomu třeba jednou zase vrátí. Ale to jednou nějak pořád nepřichází.

Často jde taky o položky v řádech stovek korun, takže nad nimi lidé mávnou rukou, ale zkuste si každou takovou položku vynásobit 12. Za celý rok to potom totiž hodí docela zajímavé částky.

3. Pojistky

A jdeme dál, další kategorií jsou pojistky. Tady se vybízí 2 otázky:

První je, jestli u pojistky, kterou máte zřízenou – může to být třeba povinné ručení na auto – neplatíte zbytečně moc.

Pokud máte pochybnosti, zkuste schválně zkontaktovat člověka, který Vám pojistku zřizoval, protože pojišťovací agenti mají k dispozici různé akční nabídky a nabídka, která třeba ještě loni neplatila, vám letos může přijít vhod. Případně vyzkoušejte srovnávač cen a možná najdete konkurenční pojišťovnu, která vám nabídne lepší cenu.

A pak přichází druhá otázka a ta už je trochu kacířská, ale i tak ji zmíním. Ta otázka zní, jestli danou pojistku vlastně vůbec potřebujete.

Protože když se na to podívám z pohledu investorky, tak mezi pojišťovnami jsou taky akciové společnosti a jediná cesta k tomu, aby byly pojišťovny ziskové, je, že od svých klientů vyberou víc, než jim vyplatí.

Což pak z pohledu běžného člověka prakticky odráží zkušenost jednoho mého známého, který si léta platil úrazovou pojistku a jednoho dne si pak při lyžování zlomil nohu. A nadšeně mi vyprávěl, jak je spokojený s tím, že dostal od pojišťovny vyplacených 40 000 Kč.

Jenže když jsme pak společně počítali, kolik let tu pojistku platil krát ta měsíční částka, tak jsme se dostali k tomu, že vlastně dostal více méně vyplaceno tolik, kolik tam vložil. Což je ještě ta finančně příznivější varianta.

Takže měl několik let peníze uložené u své pojišťovny, bez toho, aniž by se nějak zranil, k nim neměl přístup a o nějakém zhodnocování těch peněz versus inflace tam taky nemůže být řeč. Pojišťovací agenti mě za tohle určitě nebudou mít rádi, ale pokud jste běžný klient, zkuste nad tím přemýšlet i z tohoto úhlu pohledu.

4. Coffee to go

Další bod by se dal nazvat jako Coffee to go. Tady si vypůjčím příběh jedné svojí kamarádky, která mi popisovala svoji zkušenost se svojí novou finanční poradkyní. A z té celé schůzky si odnesla takové jedno specifické největší uvědomění a nejvýraznější zlepšení svojí finanční situace.

To spočívalo v tom, že ta finanční poradkyně jí pomohla uvědomit si, že si léta kupuje v kavárně cestou do práce kávu s sebou, i když mají v práci profi kávovar, na kterém si to kafe může připravit úplně zdarma. Měsíčně kamarádku tahle položka přišla na pár tisíc a přitom šlo o takovou nenápadnou drobnost, která se ale opakovala a po sečtení za celý měsíc a hlavně za celý rok představovala nemalou sumu.

Takže po výměně placené kávy za kávu zdarma nedošlo k vůbec žádnému omezení, a naopak najednou zbylo na účtu víc peněz na něco zajímavějšího nebo důležitějšího.

5. Prostě utrácení

Posledním bodem je prostě utrácení. To utrácení je trochu širší pojem, protože může mít různé důvody.

Může jít o emoční nakupování, když lidé v nakupování hledají pocit uspokojení, ale ve skutečnosti by potřebovali udělat něco jiného. Někteří lidé chodí nakupovat, protože to berou jako možnost dostat se do společnosti. Někdo má slabost pro akce a impulzivně si tak nakoupí věci, které vlastně vůbec nepotřebuje, nebo si jich nakoupí zbytečně moc. Typické je i nakupování věcí pro dosažení nějakého společenského statutu, snaha držet krok s ostatními, nebo je nějak dohánět.

Ať tak nebo tak, společným jmenovatelem takového utrácení je, že takto nakoupené věci člověk doopravdy nepotřebuje. Jako protiopatření stačí se prostě jen zastavit, uvědomit si, co vám doopravdy chybí a za tím jít. Tohle pak prospívá jak duši, tak peněžence.

Mimochodem to utrácení jako takové zmiňují občas některé ženy, se kterými spolupracuji, jako jeden z důvodů, proč se rozhodly pro investování na pravidelné bázi. Protože kdyby měly střádat nějakou větší částku pro jednorázové nebo nárazové investování, tak mají obavy, že než by přišlo na to investování, tak by ty peníze prostě utratily. Takže i tento faktor může pak ovlivňovat vaši investiční strategii.

Pokud je pro vás těchto 5 zmíněných bodů, které zazněly, naprostou samozřejmostí, tak je to značka ideál. Pokud jste se v nějakém bodu našli, tak věřím, že vaší finanční situaci určitě prospěje. A pokud jste třeba zažili podobné uvědomění jako moje kamarádka s coffee to go, ale s něčím jiným, podělte se v komentářích a inspirujte ostatní.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.