VYPLATÍ SE INVESTOVAT DO EKOLOGICKÝCH AKCIÍ?

Když se podíváte do různých diskusí o investování, tak si můžete všimnout toho, že ženy řeší výrazně více jednak etickou otázku, do čeho investovat a také je jim bližší zájem o ekologii.

Proto se v tomto dnešním článku zaměříme na ekologické akcie, které se nejčastěji opakují a jsou nejčastěji doporučované v různých žebříčcích jako top 5 top 10 ekolologických akcií a odpovíme si na zásadní otázku, jestli se vlastně dá investicí do ekologických akciových firem vůbec vydělat.

Pro toto dnešní porovnání jsem prošla spoustu žebříčků a doporučení analytiků a vybrala jsem z nich celkem 30 nejčastěji se opakujících ekologických akciových firem, které na vás v těchto žebříčcích vyskočí, jako jasná super volba.

A zajímaly mě v podstatě dvě otázky:

1) Dá se investicí do ekologických akciových firem vlastně vůbec vydělat?

2) Jak jsou na tom ekologické akciové firmy se svojí ziskovostí v porovnání s jinými odvětvími?

Ekologické akcie – co to je?

Nejprve si pojďme říct, jaké firmy vlastně spadají do škatulky ekologických akciových firem. Ta škála je poměrně pestrá, protože se sem řadí firmy, které se nějakým způsobem zabývají obnovitelnou energií. Což už samo o sobě je celkem široký pojem.

SOLÁRNÍ ENERGIE:

Ale pokud budeme konkrétnější, tak sem patří firmy podnikající ve výrobě, instalaci a servisu solárních panelů: Canadian Solar, First Solar,

VĚTRNÁ ENERGIE:

Pak také firmy podnikající v byznysu okolo větrných turbín a elektráren: Vestas Wind Systems, TPI Composits.

VODA:

Dále se sem řadí firmy dodávající pitnou vodu nebo naopak nejrůznější čističky a správci kanalizací: American Water Works.

ODPAD: 

Jako ekologické firmy jsou označované také firmy, které zajišťují svoz, likvidaci nebo recyklaci odpadu: například Clean Harbors, Waste Management.

ELEKTROMOBILITA:

Ale také firmy, které k ekologičnosti přispívají vývojem a výrobou okolo elektromobility: jako je Tesla, Nio.

ČIPY A BATERIE:

A z širšího hlediska i výrobci čipů nebo lithiových baterií, kteří se díky svojí činnosti vlastně podílejí na nejrůznějších ekologických chytrých spotřebičích a zařízeních: jako je firma Taiwan Semiconductor.

POTRAVINY:

V nejrůznějších seznamech můžete najít třeba i potravinářské firmy jako United Natural Food – přírodní organickou potravinářskou společnost. Nebo firmu Mowi, která se zabývá produkcí mořských plodů a je největším producentem atlantického lososa.

PAPÍR A DŘEVO:

V některých žebříčcích je třeba i firma Weyerhaeuser – největší výrobce papíru a produktů ze dřeva a současně největší soukromý vlastník jehličnatých lesů na světě.

EKO-UVĚDOMĚLÉ FIRMY:

A k mému překvapení se do tohoto výběru dostala třeba i americká síť maloobchodních marketů Target a to díky tomu, že se výrazně angažuje v oblasti recyklace a také si stanovili, že do roku 2025 budou na střechách všech jejich obchodů solární panely.

UHLÍKOVĚ NEUTRÁLNÍ:

A takovým druhým překvapením byla třeba i firma Microsoft, která se mezi ekologické firmy dostala díky tomu, že je jedním z uhlíkově neutrálních lídrů ve svém oboru a díky investicím do fondů a organizací pracujících na snižování uhlíku jsou i celosvětově jedním z největších podporovatelů této ekologické snahy.

Celý seznam všech 30 firem najdete na konci článku.

Ziskové či neziskové? To je oč tu běží…

Teď už se ale pojďme soustředit na ty dvě otázky. Jestli se dá na investici do ekologických akciových firem vydělat a jak jsou na tom ekologické akciové firmy se svojí ziskovostí v porovnání s jinými odvětvími.

Obě dvě otázky společně velmi úzce souvisí.

Odpověď na to, jestli je možné na investici do ekologických akciových firem vydělat, zní ano. I v tomto odvětví je totiž možné najít ziskové firmy, kterým se daří velmi dobře i finančně, přestože se ve svém podnikání přímo věnují ekologii, nebo ji výrazně zohledňují.

A teď pojďme k té druhé otázce, jak jsou na tom ekologické akciové firmy se svojí ziskovostí v porovnání s jinými odvětvími.

Schválně, myslíte si, že mezi ekologickými firmami je ziskových a finančně zdravých firem méně nebo více než v jiných odvětvích?

Nebudu vás dlouho napínat.

Poté, co jsem prošla těch 30 vybraných firem, se ukázalo, že ekologické akciové firmy nejsou svojí ziskovostí v porovnání s ostatními firmami nijak výjimečné. I v tomto odvětví jsou firmy ziskové a finančně zdravé a jsou zde naopak i firmy, které nejsou schopné generovat zisk a nejsou finančně zdravé.

Provedla jsem mezi těmi 30 firmami prvotní selekci, kdy jsem porovnala jejich tržby a čistý zisk za posledních sedm let, přihlížela jsem k tomu, jakou mají rentabilitu vlastního kapitálu a jestli vyplácejí dividendy.

Samozřejmě těch parametrů ke kontrole, než se člověk rozhodne, jestli do dané firmy investovat nebo ne, je více, ale pokud nesedí už jen ty, které jsem zmínila, tak v podstatě není potřeba se firmou dál zabývat.

Výsledek

Ze srovnání 30 firem se ukázalo, že při prvotní selekci má už 17 firem velmi neuspokojivé výsledky a výjimkou nebyly firmy, které byly celých sedm let, které jsem prohlížela, permanentně v mínusu: Bloom Energy, Plug Power, FuelCell Energy

A pak zůstalo 13 firem, které měly pěkné výsledky a u těch rozhodně stojí za to věnovat jim další pozornost.

Nebudu tady teď vyjmenovávat úplně všechny firmy, některé zazněly na začátku tohoto článku u jednotlivých oblastí podnikání, ale na kompletní seznam 30 firem můžete mrknout dole na konci článku.

A pro ty z vás, které zajímají podrobnější výsledky, sem dám odkaz ke stažení kompletní základní analýzy, kde najdete jednotlivé ekologické firmy už roztříděné na ty finančně zdravé, do kterých by možná stálo zato investovat a na ty nezdravé, se kterými naopak nemusíte ztrácet čas.

U jednotlivých firem najdete informace o tom, čím se daná firma zabývá, jak dlouho je na trhu, jak vypadají tržby a čistý zisk za posledních sedm let, jakou má daná firma rentabilitu vlastního kapitálu, jestli vyplácí dividendy a pak samozřejmě na závěr informaci o tom, jestli daná firma stojí za další pozornost a mohla by být dobrou investicí a nebo ne.

Takže pokud vás toto zajímá, určitě si přehled stáhněte, je to bezplatné:

Do komentářů mi můžete napsat, jestli uvažujete o ekologických akciích, nebo tohle odvětví naopak není pro vás.

A zde ještě slíbený abecední seznam všech 30 ekologických akciovek:

Albemarle, Ameresco, American Water Works, Bloom Energy, Canadian Solar, Clean Harbors, Enphase Energy, First Solar, Fuel Tech, FuelCell Energy, General Electric, Microsoft, Mowi, MP Materials, NextEra Energy, NIO, ON Semiconductor, Ormat Technologies, Plug Power, Stem, Sunrun, Sunworks, Taiwan Semiconductor, Target, Tesla, TPI Composites, UNITED NATURAL FOODS, Vestas Wind Systems, Waste Management, Weyerhaeuser.

A pokud se vám článek líbil a nechcete si nechat ujít příští nejnovější informace a inspiraci, můžete si nastavit odběr ZDE.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.