Lákají vás dividendy a chtěli byste vědět, co u nich hledat a na co si dát naopak pozor? Předtím, než si vyberete dividendovou akcii, je totiž dobré zjistit si o dané akciové firmě víc, protože to, co na první pohled vypadá jako skvělý zdroj příjmů, může být ve skutečnosti časovaná bomba. V tomto článku se proto podíváme na dividendy komplexně, na to, kdo je vyplácí, proč jsou tak oblíbené a na co si dát u nich pozor. Pokud chcete být v obraze, čtěte dál.
Investoři mají dividendy evidentně rádi a existuje pro to i jeden faktický důvod.
Když se podíváme na celkový růst indexu S&P 500 od roku 1926, tak právě dividendy se na tomto celkovém růstu podílejí celou třetinou. Přestože jde o nezanedbatelné číslo, tak jsou tu i úskalí, která se s dividendami pojí a která mohou na první pohled atraktivní dividendové akcie proměnit v brak.
Takže než se pustíte do honby za dividendami, pojďme si projít, jak to pozitivní, tak to negativní, o čem je dobré v souvislosti s dividendami vědět.
Mezi akciovými investory je možné najít mnoho těch, kteří věnují celé své portfolio akciím vyplácejícím dividendy. Dividendy jsou totiž trochu jako kapesné pro dospělé se spoustou benefitů. Jedním z nich je například to, že na rozdíl od ceny akcií bývá výnos z dividend o něco stabilnější.
Úspěšná dividendová strategie ale nespočívá v nalezení akcií s nejvyšším dividendovým výnosem, což si ostatně vysvětlíme, jakmile se dostaneme právě k těm úskalím, která se s dividendami pojí.
Teď se ještě pojďme podívat na to, kdy a proč se vlastně společnost k výplatě dividend rozhodne.
Teoreticky společnost vyplácí dividendy, když se domnívá, že nemůže dosáhnout odpovídajícího výnosu tím, když reinvestuje svůj zisk zpět do svých firemních operací. To je důvodem, proč dividendy obvykle vyplácejí větší a vyspělejší firmy, zatímco mladší firmy s rychlejším růstem dávají přednost reinvestování svých zisků a dividendy nevyplácejí.
Věk ale není jediným faktorem, který ovlivňuje to, jestli bude společnost vyplácet dividendy. Svoji roli tady hraje také typ podnikání nebo odvětví, ve kterém akciová firma působí. Některé společnosti jsou pro vyplácení dividend zkrátka vhodnější než jiné.
Mezi ty vhodnější patří například společnosti, které provozují regulované veřejné služby. Sem spadá třeba distribuce elektřiny, nebo zajišťování čištění odpadních vod a dodávky pitné vody. Takovéto společnosti mají tendenci uzavírat dlouhodobé zákaznické smlouvy s vládami a díky tomu jsou pak jejich peněžní toky poměrně konzistentní a předvídatelné.
Není proto divu, že v žebříčku firem, které vyplácejí dividendy nejdéle na světě, se na prvním místě umístila vodárenská společnost York Water Company, která vyplácí dividendy už od roku 1816. Celý žebříček v článku ZDE.
A v dalším žebříčku hodnotícím akciovky, které vyplácí dividendy nejdéle každoročně bez jediného přerušení, se s délkou 69 let umístila vodárenská a elektrárenská společnost American States Water Company, která svoji činnost provozuje na základě 50letých smluv uzavřených s americkou vládou. Na tento žebříček se můžete podívat v článku ZDE.
Naproti tomu technologické společnosti fungují v rychle se rozvíjejícím a neustále se měnícím prostředí. Proto je kvůli těmto překážkám pravděpodobnější, že energetické společnosti budou vyplácet vyšší dividendy vzhledem ke svým stabilnějším příjmům. Dalo by se tak říct, že firmy, které vyplácejí dividendy, mají v porovnání s ostatními o něco jednodušší byznysmodel.
Jakmile tedy existují dvě možnosti, jak vám akciová firma dokáže zhodnotit investované peníze – tedy prostřednictvím dividend a nebo prostřednictvím růstu ceny akcií, tak co vlastně vede investory k tomu, že dají přednost raději dividendám? Podívejme se na takové tři zásadní výhody.
Jednou z výhod dividend je například tolerance vůči riziku. Lidé totiž raději upřednostní jisté výnosy před nejistými výnosy. Společnost vám sice může slíbit, že vám vydělá peníze růstem ceny svých akcií, pokud si udrží své zisky, ale spousta investorů dá přesto přednost výplatě dividend. Lidé totiž věří, že společnosti vyplácející dividendy jsou disciplinovanější a konzervativnější a díky tomu pak také atraktivnější pro investory, kteří hledají pocit bezpečí.
Mimochodem, pokud chcete také investovat s pocitem klidu, že víte co děláte, mrkněte na info ke kurzu Cesta úspěšné investorky ZDE.
Přejděme k výhodě číslo dvě. Pro někoho je pak příjem z dividend jakousi příjemnou záležitostí, kdy z dividend přichází další pravidelný příjem, který už investor použije na něco jiného, než na další investování. Tohle je případ investorů, kteří už si chtějí vychutnávat plody svojí předchozí investiční činnosti.
Tady je ale dobré ujasnit si, jestli je výhodnější čerpat dividendy, které je potřeba vždy zdanit, nebo jestli nebude třeba výhodnější postupně odprodávat určitý počet akcií, které už například splnily tříletý časový test a tudíž nepodléhají zdanění. Zohlednit je pak samozřejmě také potřeba i poplatky brokerovi, které tady vstupují do hry.
A třetím asi nejzásadnějším důvodem, proč investoři mají rádi dividendy, je efekt sněhové koule, který u dividend funguje. Běžná strategie s dividendovými akciemi je vzít obdržený příjem a použít ho k nákupu větší části společnosti, takže k reinvestování a k nákupu dalších akcií. Zpočátku je efekt samozřejmě pomalý, ale pokud tuto strategii provádíte po delší dobu, tak se peníze začnou velmi dobře množit. Ukažme si to na příkladu.
Představte si, že máte 20 akcií, každou v hodnotě 20 dolarů a ročně dostanete vyplacený z každé akcie 1 dolar, to znamená, že se tady bavíme o dividendovém výnosu 5%.
V prvním roce si tak můžete koupit za 20 dolarů vyplacených v dividendách jednu další akcii. To znamená, že za rok už dostanete vyplacených 21 dolarů místo 20. Jakmile takto každý rok nakoupíte vždy další akcie, tak v následujícím roce dostanete vyplaceno na dividendách zase víc. Takže postupně budete moct nakupovat i víc kusů dalších akcií. Pokud toto budete provádět celých 10 let, tak na konci budete mít 32 akcií a 32 dolarů vyplacených v dividendách.
Tohle představuje skvělý cyklus, protože jakmile nakoupíte víc akcií, tak dostanete víc dividend a díky tomu můžete nakoupit zase víc akcií a takhle pořád dokola. V tomto příkladu tak dojde ke zhodnocení 5% ročně jen reinvestováním dividend.
Pokud ale společnost, do které jste investovali, skutečně roste, tak bude v čase svoje dividendy pravděpodobně navyšovat. Pokud společnost každý rok vydělá víc peněz, tak by měli akcionáři vidět větší výplatu zisku na jednu akcii. Tím pádem se tempo, kterým částka roste, ještě víc zrychluje.
Proto lidé mají rádi dividendy. Bez jakékoli změny ceny akcií se vaše peníze v podstatě samy násobí. Jakmile tohle necháte nějakou dobu běžet, tak uvidíte, že to funguje velmi dobře ve váš prospěch. Nemluvě o tom, že pokud se zvýší cena akcií, tak profitujete samozřejmě i z tohoto.
Když už je řeč o profitu, tak profitovat můžete i z informací, které se dozvíte v rámci projektu Úspěšná investorka, takže si určitě nenechte ujít ani příští článek a zapněte si odběr ZDE (na konci stránky).
Než se přesuneme k té negativní stránce dividend, tak se pojďme ještě blíž podívat na dividendový výnos. Bavili jsme se tu o 5%, ale ten dividendový výnos může být i 10%, za předpokladu, že se vám podaří koupit akcie za nižší cenu. Dividendový výnos se totiž počítá jednoduše tak, že se výše dividendy vydělí cenou akcie. Takže čím je cena akcie nižší, tím vychází procentuální výnos z dividend vyšší.
Tady se ovšem dostáváme k jednomu ale a tím je, že akcie s vysokým dividendovým výnosem mohou být pro investory nebezpečné. Přestože ten 10% dividendový výnos vypadá jako bezpečná jistota, tak nízká cena akcie může znamenat také to, že celková ziskovost akciové firmy byla nějakým způsobem narušená.
Když se vrátíme zpátky k tomu, jak se počítá dividendový výnos a že o něm rozhodují dvě proměnné – výše dividendy a cena akcie, tak nejrychlejší způsob, jak může dividendový výnos růst, není způsobený růstem dividendy, ale spíše poklesem ceny akcie.
A právě cena akcie pak může klesat z důvodu, když se investoři obávají o budoucí směřování společnosti. Takže společnost s vysokým dividendovým výnosem může být jednoduše firmou, která se dostala do nějakých problémů a v důsledku toho cena akcií poklesla.
Otázka, která se pak nabízí, je, jestli bude takovýto 10% dividendový výnos udržitelný?
Jakmile se totiž akciová firma potýká s problémy, nedosahuje dostatečných zisků, tak pravděpodobně bude dříve či později donucená výši dividendy snížit. Takže přestože se vám podařilo nakoupit akcie za atraktivní nízkou cenu s atraktivním 10% dividendovým výnosem, tak se můžete po snížení dividendy dostat na nižší třeba 5% dividendový výnos.
V důsledku toho pak dochází ke dvojitému negativnímu efektu. Trh totiž nemá rád, když společnosti snižují své dividendy, takže nejenže se sníží váš příjem peněz z dividend, ale dost pravděpodobně tím druhým negativním efektem bude i pokles ceny akcií.
Jako typický například si můžeme ukázat General Electric, kteří v listopadu 2017 oznámili, že sníží svoji dividendu na polovinu. Reakce trhu byla v podstatě okamžitá a cena akcií klesla o 14%.
Takže zatímco jedna investice do dividendových akcií může být skvělou cestou, jak budovat bohatství, tak slepá honba pouze za vysokými dividendovými výnosy může být velmi nebezpečná. A teď – jak se tomuto vyvarovat?
Ideálním přístupem je koupit solidní společnost se stabilní dividendovou historií, kterou si v dnešní době můžete zkontrolovat na většině akciových portálů. Důležitá je v tomto směru konzistentnost výplaty dividend, protože ta do značné míry svědčí současně o konzistentní ziskovosti firmy.
Dalším bodem, který stojí za kontrolu je pak i to, jestli firma dividendy v průběhu času navyšuje.
A v neposlední řadě je pak důležitým kontrolním bodem výplatní poměr, to znamená kolik procent svých zisků firma vyplácí akcionářům na dividendách. Pokud totiž výplatní poměr v průběhu času podezřele roste a dostane se třeba i nad 100%, tak to značí, že má společnost s výplatou dividend potíže a že si na výplatu dividend třeba i půjčuje. To je z dlouhodobého hlediska pro firmu neudržitelná strategie a pro investory předzvěst snižování dividend.
Pro dosažení ziskové dividendové strategie je tak důležité sledovat víc, než jen vysoké dividendové výnosy. Pokud si chcete být jistí, že se s Vámi akciová firma podělí o svůj zisk formou dividend, tak se musíte současně ujistit, že si to může dovolit.
Já se s vámi pro dnešek loučím, děkuji vám za pozornost a budu se těšit zase příště.