ŽENY A FINANČNÍ (NE)ZÁVISLOST: Příběhy o ženách a penězích, které změní váš pohled na peníze

Vítejte u nového článku, ve kterém bych s vámi chtěla sdílet několik příběhů o ženách a penězích, které napsal sám život a které vám třeba pomohou dívat se na finance trochu jinýma očima.

Nejprve se pojďme podívat, jak to vlastně ženy mají s penězi.

V naší aktuální české společnosti platí nepsané pravidlo, že ženy velmi často nechávají řešení financí na svém manželovi, příteli, radách od známých či finančních poradců. Obecně je většinou téma financí nebaví a i z toho důvodu nemají chuť se v této oblasti vzdělávat. Spoléhají se v tomto raději na svého muže a jsou rády, že mají o starost míň.

Samozřejmě i v tomto existují výjimky a já jsem velmi vděčná za to, že mohu být v kontaktu s ženami, které se o své peníze starají, zajímají se o investování a třeba už i prošly kurzem První krok. Mnoho žen ale přesto stále podléhá představě, že peníze jsou mužská záležitost.

Můžeme si také uvést pár faktů, kterým ženy v otázce financí čelí:

Nerovnost v platech žen a mužů

Ministerstvo práce a sociálních věcí má na svých stránkách výsledky statistiky, které říkají, že rozdíl v odměňování mezi ženami a muži se v České republice dlouhodobě pohybuje kolem 20 %. V roce 2020 činil dle statistik Eurostatu rozdíl mezi průměrným výdělkem ženy a muže 16,4 %, což představuje zhruba 6 800 Kč měsíčně. Rozdíl ve výdělku tak dopadá i na životní úroveň celých rodin. V přepočtu přicházejí v průměru o 80 000 Kč ročně.

Rodičovská dovolená

Dalším faktem a důležitým milníkem v životě žen je rodičovská dovolená, která umí s pravidelnými měsíčními příjmy slušně zamávat. A ani po jejím ukončení to z finanční stránky není procházka růžovou zahradou, protože malé děti bývají často nemocné a stará se o ně většinou žena, která s nimi z práce zůstává doma.

Sendvičová generace

Jakmile starost s péčí o děti skončí, tak ji může vystřídat péče o staré rodiče. Nebo v horším případě k péči o děti přibyde navíc péče o rodiče – své o tom ví ženy z takzvané sendvičové generace, které mají na svých bedrech tuto dvojitou výzvu.

Důchod

Tyto jednotlivé body se pak později promítnou do výše důchodu. Ženy mají právě kvůli nižším platům, péči o děti nebo další členy rodiny nižší důchody a jsou ve stáří častěji ohroženy chudobou. Už generace dnešních třicátnic a čtyřicátnic má víceméně jasné, že důchod bude pokrývat jen část jejich životních nákladů.

Rozvod

Další životní událostí, která dokáže hodit vidle do nastavených financí, je rozvod. Podle českého statistického úřadu končí rozvodem průměrně polovina manželství. Tato statistika je sice poměrně zkreslena lidmi, kteří se za svůj život vdávají, žení a pak rozvádí opakovaně, ale přesto má každý z nás ve svém okolí takovýchto případů víc než dost.

Po rozvodu opět zůstává péče o děti obvykle ženám a výsledkem je zase zhoršení finanční situace.

Důvodů k rozvodu je více, některé jsou závažnější a některé malichernější. K tématu rozvodů a financí jsem četla nedávno velmi trefný citát, který říkal, že peníze už v dnešní době většinou nebývají důvodem k uzavření manželství, ale bývají nejčastějším důvodem, proč manželství skončí.

Všechno je o komunikaci

Kvůli penězům se v manželství hádá velká spousta lidí. Ženy velmi často nedostatečně komunikují, jaké všechny výdaje jsou spojené s chodem domácnostimuži se zase velmi často o ty jednotlivé výdaje nezajímají a neví, kolik jednotlivé položky reálně stojí – od obyčejných věcí jako je máslo nebo mléko až po prášek na praní, ale stěžují si na vysoké výdaje. A pak v podstatě jen kvůli nedostatečné komunikaci vznikají neshody o financích.

Ve svém okruhu známých mám jeden rozvedený pár, kde muž cítí vůči své bývalé ženě dodnes křivdu v tom, že nedbale utratila většinu rodinných financí. Žena, které to však vyčítá, je jednou z nejspořivějších lidí, které znám. Takže pravděpodobnější je v tomto případě skutečně verze, že muž jednoduše neměl přehled o obyčejných rodinných výdajích.

Peníze jsou velmi silný nástroj

Dalo by se říct, že peníze jsou velmi silný nástroj a to jak pozitivním, tak negativním směrem. Protože mají schopnost přimět vás zůstat ve vztahu nebo naopak z něj odejít. A stejně to funguje i s prací. Peníze mají moc vás v práci udržet, nebo naopak být důvodem, proč takovou práci opustit.

Bod zlomu obvykle nastává v okamžiku, když peněz není dost. Protože v tu chvíli přicházíte o možnost volby, možnost svobodně se rozhodnout, jestli něco můžete, nebo musíte. Nedostatek vlastních peněz, ale i nedostatek kontroly nad nimi reálně znamená závislost. Závislost na někom, kdo peníze má, nebo je kontroluje – na partnerovi, na šéfovi, na státu.

Jeden ze sedmi zákonů peněz, kterým jsem věnovala předchozí článek, jasně mluví o tom, že peníze představují svobodu a současně odpovědnost – jako dvě strany jedné mince.

A starat se jako žena o rodinné ale i své finance s sebou přináší svobodu a současně odpovědnost.

V tomto ohledu souhlasím s názorem, že žena by se měla o své finance starat ve dvou případech:

1) Když nemá muže.

2) Když má muže.

Nezávislost a odpovědnost

V různých diskusích ženy velmi často řeší jednu stížnost, která se obvykle pojí s rodičovskou dovolenou a nebo se situací, kdy muž zajištuje kompletně a nebo většinově rodinné finance. Ženy často zmiňují, že muž nedokáže dostatečně ocenit, jak žena pečuje o domácnost a děti a jak je tohle všechno psychicky vyčerpávající.

Ta samá nedoceněná žena na druhou stranu ale často nedokáže docenit to, jakou psychickou zátěž vnímá muž ve chvíli, když na něm leží zodpovědnost za uživení rodiny, když všechny výdaje táhne sám.

A tak si vzájemně vyčítají, místo aby se snažili vzájemně pochopit, podpořit a ocenit.

Pokud se žena stará o rodinné finance, ale i své vlastní finance, tak to zdaleka není jen o finanční svobodě a nezávislosti a nějaké pojistce pro případ, že se vztah pokazí. Je to současně spoluzodpovědnost, že v tom oba partneři jsou spolu a můžou se navzájem podpořit, pokud to jeden nebo druhý v danou chvíli potřebuje.

Chtěla bych se s vámi teď proto podělit o dva zásadní příběhy, se kterými jsem se setkala:

1. Příběh

První příběh je o páru, který společně žil dlouhá léta na hromádce, měli dvě děti školního věku a finance byly nastavené tak, že drtivou většinu peněz zajišťoval muž, který pobíral přibližně průměrný plat a žena pracovala na poloviční úvazek. Měli společnou hypotéku a nějakou malou rezervu, kterou byli schopni společně ušetřit.

Jenže jednoho dne si muž v práci nešikovně zlomil ruku. Nastoupil na nemocenskou, takže rodině výrazně klesl příjem a bylo potřeba v podstatě okamžitě začít čerpat rezervu. Ta ale nebyla dostatečná na to, aby vydržela na celou dobu rekonvalescence.

Finanční situace tak vyústila v ukončení nemocenské před celkovým uzdravením, aby mohl muž zpátky do práce znovu zaopatřovat rodinu. Dodnes má v ruce omezenou hybnost, protože ruku dostatečně nevyléčil.

Pokud by se žena v tomto příběhu více podílela na rodinných financích a vedle samotného příjmu z práce se zajímala třeba i o investování, které by dokázalo rodině zajistit další příjem, tak se tady bavíme o situaci, kdy nejde o nějaký záložní plán v případě rozchodu, ale starání se o rodinné i vlastní finance by přineslo větší jistotu celé rodině.

Tím, že se některé ženy opravdu zbavují zodpovědnosti starání se o finance, tak se samy vystavují nejistotě. A z tohoto pohledu i snaha některých mužů, aby si udrželi svůj status hlavy rodiny tím, že přináší domů více peněz, je naprostý nesmysl, protože tak jsou v podstatě sami proti sobě.

Pointa, proč sdílím tento příběh, spočívá v tom, že pokud se starají o finance oba partneři, tak je to pro oba dva mnohem výhodnější.

2. Příběh

Druhý příběh jsem měla možnost pozorovat z opravdu bezprostřední blízkosti a tím víc můj pohled na samostatnost žen v otázce financí formoval.

Tento příběh je o dvou manželích, kteří spolu měli dvě malé děti . V okolí byste jen velmi těžko hledali pár, který se k sobě i po 10 letech manželství choval tak hezky, jako tihle dva. Finance měli nastavené tak, že oba dva vydělávali na plný úvazek, muž byl poměrně workoholik a tak přinášel do společného rozpočtu o něco více.

Celkově mohli hospodařit s velmi pěknými penězi a tak zhruba po těch 10 letech manželství došli do fáze, kdy si pořídili nový dům částečně na hypotéku. Někdy na podzim se do něj přestěhovali a těšili se na první Vánoce v novém domě.

Stalo se ale to, že muž v noci na Štědrý den náhle zemřel. Důvodem byla kombinace přepracování a vrozených dispozic. Za tu jedinou noc se celé rodině obrátil život vzhůru nohama. A vedle té samotné tragické události se k tomu začaly přidávat finanční komplikace.

Protože měli manželé jeden společný účet, tak byl okamžitě zablokován do doby než se vyřídí dědické řízení. Žena tak byla najednou sama s dvěma malými dětmi a bez přístupu k penězům.

Protože veškeré finance vyřizoval muž, neměla ani pořádně přehled, co vše je potřeba měsíčně zaplatit. Největší položkou byla splátka na hypotéku, na kterou se po několik měsíců skládala celá rodina, která naštěstí ženu podpořila.

A postupně se ukázalo, že finanční schopnosti ženy díky tomu, jak celá léta nemusela ohledně financí naprosto nic řešit, protože její muž za ni vyřídil naprosto vše, aby ji co nejméně zatěžoval, jsou takový extrém, že se ve svých 37 letech neuměla ani přihlásit do internetového bankovnictví a už vůbec ho používat.

A pointa, proč uvádím tento příběh, spočívá v tom, že život ve finanční nevědomosti může být opravdu sladký a bezstarostný, dokud všechno funguje, ale v případě, že se cokoli pokazí, je potom konfrontace s finanční realitou o to tvrdší a bolestnější.

O vaše peníze se nepostará nikdo lépe než vy

I tento druhý příběh je důvodem, proč se snažím rozšířit povědomí o investování do akcií právě mezi ženami, protože pokud se o své finance nestarají, tak tváří v tvář všem výzvám, které jsem zmínila výše – nerovnost v platech, nižší příjem kvůli péči o děti, nízký důchod – jsou potom ženy mimořádně zranitelné.

Přitom rozdíl mezi touto zranitelností a nezávislostí dělají jen dvě věci: Ochota přijmout odpovědnost a informace.

Proto pokud právě teď třeba stojíte na začátku a přemýšlíte, jestli je investování do akcií pro vás, tak nabízím prvním pěti ženám, které mi napíšou, možnost konzultace zdarma.

Jejím účelem by mělo být právě utřídění myšlenek a informací, ať už stojíte na začátku a bojíte se začít, nebo už jste třeba začaly, ale máte strach z toho, že je to celé až příliš složité.

Investování se věnuji přes osm let a pokud se chcete ohledně investování do akcií na cokoli otevřeně zeptat, tohle je příležitost.

Protože naučit se správně investovat s sebou přináší nezávislost – na partnerovi, šéfovi, státu, ale i na finančních poradcích nebo na investičních institucích a jejich poplatcích, protože dokážete samy rozhodnout, co je pro vás nejlepší. Protože o vaše peníze se nepostará nikdo lépe než vy. A kromě toho uděláte dobře i svému sebevědomí.

Pro více informací ke konzultaci mrkněte ZDE.

A pokud vás dnešní článek alespoň trošku přiměl k zamyšlení, nastavte si odběr novinek, ať vám neuteče příští nejnovější článek.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.