Když na téma investování mluvím s dalšími ženami, tak často zmiňují jako jeden z důvodů, proč neinvestují, skutečnost, že neznají možnosti, jaké investiční svět nabízí. A teď nemluvím o tom, že by ženy nevěděly, jaké investiční nástroje jsou v nabídce – že je tady zlato, akcie, kryptoměny, nemovitosti atd…, ale spíše to, co ty samotné investiční nástroje nabízí za možnosti.
S tím pak souvisí ještě jedna věc a tou je důvěra. Na první pohled zdánlivě nesouvisející dvojice – investování a důvěra, jenže spousta žen má buď přímo nebo zprostředkovaně z rodiny, od známých, negativní zkušenost s nějakým finančním nebo investičním poradcem, který úplně dobře neporadil.
A výsledkem je, že i když si pak informace o investování hledají, tak vzhledem k množství informací, jaké se dají najít, pak stejně neví, komu a čemu věřit, protože se obávají, že to, co ten nebo onen říká, dělá čistě jen za účelem svého vlastního obohacení a ne s cílem opravdu dobře poradit.
Ono popravdě na začátku vážně není snadné se v investování zorientovat, protože ať už hledáte informace k akciím, zlatu, kryptoměnám, nemovitostem…, tak z většiny zdrojů uslyšíte buď jen výhradně pozitiva nebo negativa daného investičního nástroje.
Jak z toho ven?
Důležité je informace si ověřovat a hledat jak pozitiva, tak negativa daného investičního nástroje. A přesně to je i cílem tohoto článku – představit přehledně shrnutí jednotlivých investičních nástrojů a jejich výhod a nevýhod. A také zodpovědět vlastně tu úvodní otázku: Jestli se vyplatí investovat.
A odpověď pro vás zřejmě nebude překvapivá: Ano, investovat se vyplatí. Ale s jedním důležitým dodatkem a sice: Když víte, co děláte a proč to děláte.
To je i vize projektu Úspěšná investorka – ta hlavní myšlenka není rozdávat rady, co konkrétního koupit, ale naučit vás, jak si samy vybrat a rozhodnout se, do čeho zainvestujete svoje peníze. Jednoduše cílem Úspěšné investorky není nabízet ryby, ale naučit rybařit. Protože potom musíte věřit jen a pouze jednomu nejdůležitějšímu člověku ve vašem životě a to jste vy samy.
Ještě bych se ráda zastavila u té myšlenky, jak je důležité vědět, co děláte a proč to děláte. Protože tady bych s Vámi chtěla sdílet jednu svoji začátečnickou chybu, alias zkušenost. Když jsem začala před osmi lety investovat do akcií, tak u jedněch akcií, které jsem vlastnila, došlo k výraznému poklesu ceny.
Samozřejmě bez jakýchkoli zkušenosti jsem volala v panice strýci svého muže, se kterým jsem se tou dobou začínala o akciích radit. Sice jsem dostala radu, co udělat, ale už jsem se nedoptala na detaily nebo vysvětlení proč to udělat. Prostě jsem šla do akce jen s tím, že mi to strýc poradil.
A nebudu vás dlouho napínat, v ten den jsem realizovala ztrátu zhruba 50 tisíc korun – před osmi lety. A říkala jsem si, že jsem jednu ze svých prvních investic pořádně podělala. Ta rada totiž nebyla špatná, jenže já jsem nevěděla, proč to dělám, neznala jsem kontext, takže jsem tu dobrou radu ve výsledku aplikovala špatně.
Abyste se mohly vyvarovat podobné chyby, kterou jsem udělala já, tak si pojďme představit výhody a nevýhody jednotlivých investičních nástrojů, protože to už je ten základ – vědět, proč chci, nebo nechci investovat zrovna do tohoto.
Ke každému investičnímu nástroji zkusím nastínit jeho procentuální zhodnocení, ale bude se jednat vždy o průměrnou hodnotu, protože % zhodnocení se vždy odvíjí od doby, jak dlouho investici držíte – jestli dva roky, nebo 10 let. A pak od samotné ceny, za kterou koupíte a pak prodáte, protože i u investování platí jednoduché ale ne snadné pravidlo – koupit za nízkou cenu a prodat za vysokou cenu.
Podíváme se na:
ZLATO, DLUHOPISY, NEMOVITOSTI, KRYPTOMĚNY, STAVEBNÍ SPOŘENÍ, SPOŘICÍ ÚČET, AKCIE
Info navíc:
W. Buffet – na otázku, proč neinvestuje do zlata argumentoval, že jediný způsob jak vydělat na zlatu, je, že když si ho koupíte, tak potřebujete najít dalšího člověka, který bude ochotný koupit ho od vás za vyšší cenu.
Procentuální zhodnocení: v dlouhodobém horizontu posledních 80 let průměrně 4,7% ročně
Je jich celá řada, ale pojďme se podívat na nejklasičtější formu a tou jsou státní dluhopisy.
Info navíc:
Státní dluhopisy nejsou automaticky bezpečným investičním nástrojem. Uveďme si to na jednoduchém příkladu: když porovnáte bezpečnost dluhopisů ČR nebo třeba Německa – země s nejsilnější ekonomikou v Evropské unii, tak se opravdu jedná o bezpečný nástroj a podstupujete opravdu minimální riziko.
Na druhou stranu, když budete uvažovat o státních dluhopisech nějaké země třetího světa nebo nemusíme ani tak daleko a podíváme se na Řecko nebo Itálii, kteří už posledních několik let balancují nad vyhlášením bankrotu, tak v takovém případě se o bezpečnou investici rozhodně jednat nebude.
Procentuální zhodnocení: průměrně se uvádí 5%
Info navíc:
Pokud dojde na krajní situace jako je válka, tak jednak se svojí nemovitostí nemůžete v případě potřeby utéct do jiné bezpečnější země a ani nejste schopni ji uchránit před bombardováním. A tahle nevýhoda, nad kterou v mírových časech většina lidí mávla rukou, přispěla v posledních měsících k velkému rozčarování na straně realitních makléřů, protože u lidí prudce klesl o nemovitosti zájem.
Procentuální zhodnocení: průměrně 4-6%
Dlouhodobé procentuální zhodnocení kryptoměn se špatně zjišťuje, protože se jedná v porovnání s ostatními investičními nástroji o poměrně novou věc, ale pro představu, když vezmeme zhodnocení bitcoinu za posledních 9 let, kdy je možné ho koupit, tak průměrný roční výnos dělá 1544%. Tempo růstu se však rok od roku zpomaluje, takže i tato hodnota samozřejmě klesá.
Procentuální zhodnocení: v závislosti na konkrétní nabídce banky se pohybuje mezi 0,01 – 5,5%
Procentuální zhodnocení: 2,2-5,6% podle toho, jakou banku s jakými podmínkami si vyberete.
Na závěr porovnání výhod a nevýhod jednotlivých investičních nástrojů jsem nechala akcie, protože je to investiční nástroj, který jsem si vybrala já osobně a se kterým mám nejvíc zkušeností. Tak pojďme se rovnou podívat na jejich výhody a nevýhody.
Procentuální zhodnocení: nejvyšší průměrné % zhodnocení ze všech investičních nástrojů 10% – měřeno od roku 1926.
Spořicí účet 0,01 – 5,5%
Stavební spoření 2,2-5,6%
Nemovitosti 4-6%
Zlato 4,7%
Dluhopisy 5%
Akcie 10%
Kryptoměny 1544%
Většina investičních nástrojů se pohybuje okolo 5%, akcie kolem 10%. Pro lepší představu o tom, jaký je to v reálu rozdíl, si uveďme příklad, když se rozhodnete investovat 100 000 Kč na 10 let.
V případě 5% složeného ročního úročení po 10 letech vyberete 162 889 Kč.
V případě 10% složeného ročního úročení po 10 letech získáte 259 374 Kč.
A tohle je přesně důvod, proč jsem si zvolila akcie a proč si myslím, že dává smysl naučit další ženy do akcií investovat.