Proč si 670 000 Čechů dodnes nepřišlo pro své peníze? Miliony korun stále čekají na vyzvednutí.

Jak už název slibuje, tentokrát se budeme věnovat velmi zajímavým číslům ohledně kupónové privatizace, která mají potenciál přinést mnohým z vás, kteří tento článek právě čtete, další příjem, který už teď máte a možná o něm jen nevíte.

Osobně mám s kupónovou privatizací spojenou „příležitost“. Když mi byly 2 roky, tak jsem vlastnila svoji první akcii. Měla jsem štěstí, že můj otec se tehdy o kuponovou privatizaci zajímal a několik akcií nechal napsat přímo na mě.

A přestože jsem díky těmto akciím pohádkově nezbohatla, protože většina akciových firem v průběhu času zanikla, tak když jsem se před osmi lety rozhodla začít se aktivně věnovat investování do akcií, tak ten akciový účet z dob kupónové privatizace přece jen nějakou hodnotu měl a představoval peníze navíc, které jsem mohla dál investovat.

Pojďme si nejdřív stručně představit, co to vlastně kupónová privatizace byla, ať si o ní můžete udělat lepší obrázek v kontextu a vzápětí si povíme, v čem představuje ještě v dnešní době příležitost.

Co byla kupónová privatizace

Kuponová privatizace probíhala v Česku ve dvou vlnách – poprvé v roce 1992 a pak ještě jednou v roce 1994. Zjednodušeně řečeno kupónová privatizace představovala přechod od komunismu ke kapitalismu. Politici se společně s ekonomy tehdy dohodli na tom, že vrátí některé firmy, které byly do té doby v držení státu, zpět do soukromého vlastnictví mezi běžné obyvatele. Celkově se tento proces týkal přibližně 2 000 firem, takže to byla opravdu poměrně velká událost celostátní úrovně.

A jak to prakticky probíhalo – byly vydány kupónové knížky a každý dospělý člověk v Česku, si mohl kopit jednu kuponovou knížku za 1000 Kč a díky kupónům v kupónové knížce si pořídit akcie vybraných akciových společností. Tím pádem se pak z obyčejného člověka stal investor – akcionář a v podstatě spolumajitel akciových společností.

Kupónová privatizace se tehdy jevila tak, že jsou pravidla nastavená maximálně korektně, protože na jméno jednoho dospělého Čecha nebo Češky tehdy mohla být psaná pouze jediná kupónová knížka.

Přesto se ale v divokých devadesátkách s kupónovými knížkami poměrně solidně kšeftovalo a s tím souvisela i možnost tunelování. Asi nejznámější tunel z té doby byly tzv. Harvardské investiční fondy, díky kterým má spousta dnešních čtyřicátníků a padesátníků, kteří si tuto dobu dobře pamatují, opravdu velkou nedůvěru ke všemu, co se pojí s investováním.

Tolik k nějakému stručnému představení, co to vlastně kupónová privatizace byla. A teď už se pojďme podívat na tu část, která vás bude zajímat pravděpodobně více.

670 000 akciových účtů v nezařazené evidenci

Jak už bylo zmíněno, v kupónové privatizaci se daly tehdy koupit akcie přibližně 2 000 firem a protože to byla opravdu velká celostátní událost, tak si nějaké akcie tehdy nakoupilo opravdu velké množství lidí. A tady už se dostáváme k těm zajímavým číslům.

Přestože většina zúčastněných privatizovaných firem už zanikla, ať už z důvodu zmíněného vytunelování, nebo jednoduše krachu, tak nějaké firmy přece jen do dnešních dní přežily a jsou stále ziskové. A právě tyto živé firmy se nacházejí stále i dnes na celkem 670 000 akciových účtů – účtů, které jsou pouze v neaktivní nezařazené evidenci a jejich majitelé s nimi nijak aktivně neobchodují.

To znamená, že do tohoto množství se nepočítají investoři, kteří dnes aktivně obchodují s akciemi, ale pouze jen ti z doby kupónové privatizace, kteří už dnes o těch akciových účtech neví, nebo na ně zapomněli.

Akcie nevyčíslitelné hodnoty

Celková hodnota akcií na těchto 670 000 akciových účtů se nedá úplně dobře vyčíslit, protože na těchto nezařazených účtech jsou jednak kótované akcie, které se obchodují na burze a tudíž každý pracovní den, kdy se obchoduje na burze, se cena těchto akcií změní. A vedle kótovaných akcií obchodovaných na burze jsou na těchto účtech i nekótované akcie, se kterými se obchoduje mimo burzu a jejich aktuální tržní cena se tudíž stanovuje ještě složitěji a dochází u ní k ještě větším výkyvům.

Pokud bychom si ale teď trošku zaspekulovali, abychom si udělali alespoň nějakou představu o celkové hodnotě majetku na těch 670 000 akciových účtů, tak pokud bychom předpokládali, že každý z těchto účtů bude mít hodnotu jen 100 Kč, což se držíme opravdu hodně při zemi, tak se dostaneme na celkovou částku 67 000 000 Kč. A v případě, že si zaspekulujeme na to, že hodnota každého z těch akciových účtů je 1000 Kč, tak už se dostáváme na 670 000 000 Kč. Takže co se týče hodnoty těchto akciových účtů z dob kupónové privatizace, tak je tak trochu obestřená tajemstvím.

Každý 15. člověk v Česku má „výherní lístek do loterie“

Co je ale čistý fakt, je skutečnost, že pokud existuje 670 000 akciových účtů – a toto číslo je aktuálně ověřeno, tak to znamená, že má nějaké peníze v akciích na těchto majetkových účtech každý 15. člověk v Česku.

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, že by bylo fajn vyhrát ve sportce, tak pravděpodobnost toho, že člověk vyhraje ve sportce je 1 ku 14 000 000. A pravděpodobnost, že jsou na vás nebo nějakého dalšího člena rodiny vedené akcie na jednom z těchto neaktivních účtů, je 1 ku 15.

Tímto bych vás chtěla inspirovat, abyste popřemýšleli, jestli náhodou takovýto „výherní lístek do loterie“ nemáte obrazně řečeno v kapse, protože pokud máte trochu tušení, že se kuponová privatizace u vás v rodině řešila, tak by to určitě stálo zato zjistit.

3 postupy, jak to zjistit

Jestli je na vaše jméno nebo na jméno nějakého dalšího člena rodiny vedený akciový účet z dob kupónové privatizace, se dá zjistit pomocí tří postupů. Tyto tři postupy jsou podrobně popsané v bonusovém modulu online kurzu První krok, který je speciálně pro ženy, které se chtějí vydat na cestu za finanční nezávislostí prostřednictvím investování do akcií, ale mají obavu, že je to moc složité, moc rizikové, že je to příliš agresivní prostředíbojí se z těchto nebo dalších důvodů začít, aby hned na začátku něco nepokazily. Více informací o kurzu ZDE.

A já už všem z vás, kteří se odhodláte zkusit zjistit, jestli nějaký ten poklad z dob kupónové privatizace není vedený i na vaše jméno, budu držet pěsti, ať se dozvíte co nejpříjemnější informace a pokud budete chtít svůj úspěch i sdílet, tak mi určitě napište na info@uspesnainvestorka.cz, protože takovýchto dobrých zpráv není nikdy dost 😊.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.