Dnes se podíváme na to, jestli má smysl stát se investorkou v podstatě jen na zkoušku – elegantně a bez rizika, že se „rozcucháte“, nebo si po cestě „zlomíte nehet“. Což je možné díky tomu, že před samotným investováním zkusíte nejdřív investovat nanečisto prostřednictvím zkušebních demo účtů, které mnoho brokerů nabízí. Díky tomu si můžete vyzkoušet investovat virtuální peníze, aniž byste současně podstupovali jakékoli riziko.
Nabídka testovacích demo účtů pro investování do akcií je poměrně logická věc, protože se samotným investováním se pojí strach hned na začátku něco nepokazit. Nekliknout na nesprávné tlačítko, nebo nevybrat nesprávnou firmu a vzápětí po její koupi na ní prodělat doslova i kalhoty. Z tohoto úhlu pohledu dává smysl vyzkoušet si ten samotný proces investování opravdu nanečisto, bezpečně a bez jakéhokoli rizika.
Sama jsem na začátku, když jsem začínala s investováním, dostala radu, že si mám stanovit jakoukoli částku, třeba 1 milion korun, tu si libovolně rozdělit na menší části a postupně si vybírat akcie, do kterých bych chtěla investovat.
Pak si zapisovat svoje nápady, do jakých akcií a kolik těch virtuálních peněz jsem nanečisto vložila a s odstupem času jsem si pak měla kontrolovat, jak se ta hypotetická investice vyvíjí.
Jestli dávají moje postupy smysl a ty virtuální peníze se zhodnocují a je tedy dobré v té nastavené strategii pokračovat, nebo jestli se třeba postupem času neukáže, že jsem vybrala nevhodnou firmu a bude potřeba tohle vzít jako zkušenost, která se nepodařila a strategii do budoucna upravit.
Když to shrnu a měla bych říct, jak se mi s těmi virtuálními penězi dařilo, tak to nejlépe vystihuje jedno slovo: „nijak“.
Vůbec nijak.
A to z jednoho prostého důvodu: představa zkoušení si hypotetických investic ve mně nevyvolávala vůbec žádné emoce a tím pádem chyběla jakákoli motivace věnovat nějakému investování na zkoušku čas a energii.
A přesně z tohoto důvodu si také myslím, že investovat na zkoušku přes testovací demo účty u brokerů prostě nefunguje. Protože i kdybyste k tomu přistupovali opravdu poctivě a demo účet využili, tak tam bude chybět ten základní prvek investování – emoce.
Pozitivní emoce, když se vám něco podaří a vyděláte peníze a negativní emoce, když se něco zatraceně nepodaří a proděláte.
Investování je především o emocích a pak o číslech. Důležité je samozřejmě obojí stejně, ale obecně platí, že ovládnout čísla je mnohem snadnější, než ovládnout své emoce.
A dokud neinvestujete opravdu se svými reálnými penězi a ne s těmi virtuálními, kdy si můžete vymyslet klidně i částku, kterou ani třeba nejste schopní si představit, že ji skutečně máte, tak vám investování na zkoušku nic nedá.
Vyzkoušení jakéhokoli testovacího demo účtu u brokera samozřejmě může pomoct v tom, že se můžete seznámit s tím, jak se dá daný účet obsluhovat a jestli je jeho obsluha dostatečně intuitivní a jednoduchá. Ale uživatelské prostředí obvykle nebývá ani tím nejdůležitějším ani nejčastějším argumentem, proč si daného brokera vybrat nebo ne.
V tomto už mají jasno ženy, které prošly kurzem První krok, kde je jeden z modulů věnovaný právě výběru brokera a tomu, na co je dobré se soustředit, aby člověk už se samotným brokerem eliminoval rizika investování na minimum.
Takže rozdíl mezi tím být investorkou na zkoušku a skutečně investovat by se dal přirovnat k tomu, když si člověk představuje, jaký bude rodič, až bude mít děti a když ty děti pak skutečně má. Protože představa a realita se obvykle velmi liší.
A jak z toho tedy ven?
Vypůjčím si tady elegantní doporučení od Francis Minakerové, která napsala v roce 1936 knížku 1000 způsobů, jak vydělat 1000 dolarů, ve které sepsala praktická doporučení založená na vlastních zkušenostech při vydělávání peněz.
Pokud chcete dosáhnout v něčem úspěchu, v našem případě v investování, tak ta doporučení jsou v podstatě 2:
Takže pokud patříte mezi ty odvážné ženy, které se opravdu chystají začít, nebo už začaly a chcete posouvat svoje hranice vědění na téma investování do akcií stále dál, nastavte si odběr ZDE, ať vám neuteče příští článek.