6 KROKŮ, JAK ZAČÍT INVESTOVAT DO AKCIÍ

Chcete investovat do akcií, ale nevíte, kde začít? V následujícím článku si postupně projdeme šest kroků, které by vám měly usnadnit start při investování do akcií. Podíváme se mimo jiné na to, jak si správně určit částku, kterou investovat, a podělím se s vámi také o několik tipů, jak si vybírat akcie. Takže pokud jste připraveni začít, čtěte dál.

Na začátku bývá obvykle nejtěžší zorientovat se v té hromadě informací a doporučení, která jsou o investování do akcií k mání. Já jsem se proto snažila dát dohromady naprosto jasné instrukce, jak postupovat, aby nedošlo k zahlcení a zároveň, aby zůstal prostor i na to, že každý ve výsledku potřebuje jít trochu jinou individuální cestou.

Takže až se v jednom z kroků dostaneme i k výběru brokera, tak vám sice neřeknu, kterého konkrétního si máte vybrat, ale rozhodně vás nasměruji tam, kde si myslím, že můžete očekávat větší kvalitu a současně nižší riziko.

Nebudu ale předbíhat a jen doplním, že následující článek se věnuje hodnotovému investování do akcií.

Pojďme si tedy projít jednotlivé kroky pěkně popořadě.

1. Stanovte si částku

Když chcete začít investovat, a to nejen do akcií, tak prvním bodem, ve kterém byste měli mít jasno, je částka. Kolik vlastně budete investovat. A už u tohoto prvního bodu bývají lidé často zmatení, protože se dá najít obrovská spousta doporučení.

Někde se dočtete, že je ideální investovat 10% svých příjmů. Jinde že byste měli investovat 10% z toho, co vám zbyde poté, když od sebe odečtete své příjmy a výdaje. Už mezi tímhle je podstatný rozdíl. A k tomu se pak přidá ještě to, že v některých doporučeních se uvádí 15 procent, 20 procent nebo jenom 5 procent.

A teď co je správně?

To, jakou částku investovat, je velmi individuální, a z toho důvodu jít cestou, že si dopředu stanovíte nějaká procenta, je za mě nefunkční model.

Mně se v praxi osvědčil v podstatě opačný postup, kdy ta procenta jsou až výsledkem. A ten postup spočívá v tom, vyčlenit si na investování peníze, o kterých víte, že je nebudete chtít ani potřebovat použít minimálně 1 rok. Takže peníze určené k investování by neměly zahrnovat vaši rezervu, ale měly by být zvlášť.

A to, kolik to bude představovat procent, ať už z vašeho příjmu nebo z toho, kolik vám zbyde po odečtení příjmů a výdajů, už je spíš doplňková informace pro váš lepší přehled. 

2. Obklopte se tématem

Krok číslo dvě: Obklopte se investováním do akcií. Tento krok má takové dvě úrovně.

První úrovní je vzdělávání se a vyhledávání dalších informací na toto téma.

Tady je zase dobré zohlednit svoje individuální preference, protože pro někoho bude ideální cestou čtení knih a článků, pro někoho sledování YouTube videí, podcastů a rozhovorů.

Pokud jste si někdy četli životopis třeba Warrena Buffetta a nebo Geraldine Weiss – první dámy na Wall Street, tak jste si tam mohli všimnout, že oba dva, když se začali zajímat o akcie, zamířili nejdřív do knihovny a tam si přečetli všechno, co o akciích našli.

Pokud teď taky stojíte na začátku, tak mám pro vás tip na knížku, se kterou je za mě nejlepší začít – jmenuje se Nová Buffettologie a pro začátek mi připadá nejlepší v tom, že vás hned ze startu nezahltí, ale postupně vás zasvětí do toho, jak vlastně o akciích uvažovat.

Druhou úrovní je vyhledávat společnost podobně naladěných lidí.

Tohle je častá bolístka, kterou slýchám od svých klientek, že ve svém okolí nemají nikoho, s kým by se o investování mohly bavit. Často mají zkušenost, že je jejich okolí od investování do akcií úplně odrazuje, a nebo se o něj prostě nezajímá. Většinou jde ale o jednu nebo dvě takové negativní zkušenosti, kvůli kterým pak člověk už víckrát téma akcie před nikým dalším ani nenadhodí.

Takže další tip: Pokud se nechcete spokojit jen s virtuálními online skupinami a komunitami, zkuste schválně tohle téma častěji před někým otevřít a vsadím se, že budete překvapení, kolik lidí po očku po akciích taky pokukuje a stydí se o tom mluvit podobně jako vy.

3. Ujasněte si, jaké riziko jste ochotní podstoupit

Teď přichází na řadu, pobavit se o riziku. Investování do akcií nabízí ze všech investičních nástrojů asi nejširší paletu možností, jak investovat a současně i nejširší paletu rizik, to znamená od nejnižšího rizika po opravdu vysoké riziko.

A tady by si měl člověk udělat čas, sednout si a upřímně si říct, jak vysoká je jeho tolerance rizika.

Když rovnou vyloučíme obchodování na páku nebo shortování, což jsou za mě dvě skoro zaručené cesty, jak prodělat i kalhoty, tak nám u toho klasického hodnotového investování do akcií pořád zůstává hromada možností. Od investování do skoro nesmrtelných firem typu Coca Cola, až po investování do nějakých nových dynamických startupů.

S rizikem velmi úzce souvisí i potenciální zisk. A zatímco u Coca Coly je to potenciální zhodnocení i riziko ztráty malé, tak u startupu je vyhlídka výše zhodnocení ale i to riziko ztráty extrémně vysoké.

Takže další tip: Tady není vůbec od věci položit si přímo otázku, co by pro vás znamenala ztráta investovaných peněz. Protože pokud si odpovíte ve stylu, že něco takového nechcete za žádnou cenu zažít, tak byste měli investovat rozhodně do konzervativnějších akciových firem. Naopak pokud budete vnitřně srovnaní s tím, že pro vyšší zisk jste ochotní podstoupit vyšší riziko, tak je v pořádku investovat do dynamičtějších akciových firem.

Podtrženo a sečteno, ideálním výsledkem by měl být stav, kdy dokážete při pomyšlení na své investice v klidu spát.

4. Vyberte si brokera

A dostáváme se k ryze praktickému kroku, tím je výběr brokera.

Broker je prostředníkem mezi investory a burzou, kde se obchoduje s akciemi. A brokerem je buď osoba – tedy makléř, nebo častěji banky a jiné společnost. Ty umožňují zřídit si obchodní účet, na kterém je možné elektronicky online zadávat pokyny k nákupu nebo prodeji akcií.

Pro upřesnění – obchodovat může člověk naprosto sám, bez dalšího člověka, bez makléře. Ale podmínkou právě v dnešní době je, že máte zřízený obchodní účet u brokera a prostřednictvím tohoto účtu můžete obchodovat samostatně s akciemi.

A teď přichází otázka: Jak si vybrat toho nejlepšího brokera?

Při výběru brokera se nabízí dvě základní možnosti. Jednu možnost tvoří banky a tu druhou tvoří brokerské společnosti. Obojí má své výhody a nevýhody. Za mě je lepší volba vybírat mezi bankami.

5. Vyhledávejte ty správné akcie

Jakmile máte vybraného brokera a máte i jasno v tom, do jakého rizika jste nebo nejste ochotní se pouštět, tak dalším krokem je samotné vyhledávání akcií. Tady se zase dostáváme k bodu, kdy člověka může paralyzovat množství možností, které jsou v nabídce. K tomuto tématu mám pro vás tři tipy, na které jsem přicházela v průběhu let investování a které si myslím, že vám ušetří obrovskou spoustu času, když je budete znát hned na začátku.

První tip: Vykašlete se na akcie českých společností a hledejte v zahraničí.

Proč?

Říkám to sice nerada, ale v podstatě jde o fakta, která si může každý ověřit sám v číslech. Nabídka českých akcií je žalostně malá a české akciové firmy nejsou zdaleka tak kvalitní jako ty zahraniční. To znamená, že zdaleka nejsou tak stabilní a ziskové jako zahraniční akciovky.

Na tohle pak navazuje hned další tip: Když budete vybírat mezi zahraničními akciemi a nakupovat tedy akcie na zahraničních burzách, tak je klíčové vybrat si jednu měnu, v které budete nakupovat, obvykle eura nebo dolary. Protože neustálé střídání měn jen ukrajuje ze zisku a vytvářeli byste si tak úplně zbytečné ztráty.

A třetí tip k výběru akcií zní: Hledejte akcie v oblastech, kterým rozumíte, které máte rádi, baví vás a nebo vás lákají, abyste se o nich dozvěděli víc. Investování do akcií je dlouhodobá záležitost a tohle je opravdu tip, který vám pomůže dosáhnout jednak mnohem lepších výsledků, ale současně jako bonus budete mít z celého investování i dobrý pocit. Tohle je i jedním z cílů kurzu Cesta úspěšné investorky, takže pokud vás zajímají detailní informace, mrkněte ZDE.

6. Neodkládejte – začněte

Krok číslo šest bude pro někoho nejjednodušší a pro někoho možná nejtěžší. Protože krok číslo šest je začít.

I když si myslíte, že teď nemáte dost času, že není vhodná doba, že nevíte ještě všechno, co byste chtěli.

Protože člověk nemá nikdy dost času, něco jako ideální doba neexistuje a i když se budete hodně snažit, tak není šance vědět úplně všechno.

Mně osobně tohle uvědomění připadá na jednu stranu trochu děsivé, ale na druhou stranu i trochu osvobozující.

Takže neodkládejte, ale začněte.

Klidně i tím, že si tento článek projdete ještě jednou od začátku a jednotlivé kroky začnete realizovat a odškrtávat si je.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.