ZNAKY, ŽE SI VEDETE FINANČNĚ DOBŘE (I když to tak možná nevypadá)

Máte někdy pocit, že se vám finančně úplně nedaří? Možná je to vážně jen pocit a objektivní realita je ve skutečnosti mnohem lepší, než si myslíte. Pokud vás zajímá, jak rozpoznat znaky, které přispívají k finančnímu úspěchu, čtěte dál.

Díky tomu, že se už devět let pohybuji v prostředí souvisejícím s akciemi, aktivně si vybírám akciové firmy, do kterých chci investovat a poslední dva roky tohle téma probírám i na konzultacích a kurzech se svými klientkami, tak jednou z klíčových dovedností, kterou jsem se naučila, je, jak poznat finančně zdravé akciové firmy, a jak rozpoznat návyky, které v osobním životě vedou k finančnímu úspěchu.

Znaky finančního zdraví totiž vypadají jak u akciových firem, tak u lidí na první pohled nenápadně a naopak znaky nezdravého hospodaření jsou někdy schované pod hezkým pozlátkem. Pojďme se proto v následujících minutách podívat na čtyři věci, které mají tendenci určovat, jestli jste na tom finančně dobře, nebo ne.

1. Hrajete správnou hru?

Bod číslo jedna – hrajete správnou hru? Existují totiž dvě hry, které můžete ve spojitosti s finančním úspěchem hrát. A taky jde o nejčastější důvod, proč se lidé cítí být finančně pozadu, i když tomu tak ve skutečnosti třeba není. A tím důvodem je, že hrají špatnou hru – hru o status, kde se všichni snaží jeden druhého trumfnout.

Podstata hry na status spočívá v tom, že abyste ji hráli dobře, tak potřebujete ostatní dostat o úroveň níž. Proto je dobré se v životě hry o status vyvarovat – udělá z vás jen soutěživého člověka, který s ostatními neustále soupeří a snaží se je dostat na nižší status, aby sám byl na vyšším statusu.

Hra o status spočívá v externím hodnocení ostatních podle velikosti domu, podle značky bot a všeho ostatního, co můžete vidět a porovnávat zpravidla na sociálních sítích. V podstatě tak používáte jiné lidi jako měřítko toho, kde jste.

Problém je v tom, že když začnete hrát tuto hru a vnitřně se porovnávat s projekcemi všech ostatních, tak se budete neustále cítit na hraně. Protože vždycky někdo musí prohrát, aby někdo jiný mohl vyhrát.

Což mě vede k druhé hře, kterou můžete hrát, a to je hra o bohatství. Tady nejde o to, co vidí všichni ostatní, ale o to, co se děje v zákulisí. Mnohem větší váhu mají peníze v bance, které se investují do aktiv, byznys, který se snažíte vybudovat, nebo peníze, které utrácíte za svoje vzdělávání.

Tohle jsou věci, které nebývají na první pohled vidět. Většina lidí si neukazuje výpisy ze svých bankovních účtů. Ale právě tyhle věci představují pozitivní návratnost investic a mohou vám v konečném důsledku zajistit svobodu a možnost žít život podle svých vlastních pravidel.

Klíčem proto je zajistit, aby vaše hodnocení finančního úspěchu nebylo založené na hře o status. Jakmile si tohle necháte projít hlavou, tak možná zjistíte, že jste na tom objektivně finančně daleko líp, než si myslíte. Protože hra o status, kterou spousta lidí hraje na sociálních sítích, je jako trailer k filmu. Ukáže vám to nejlepší a zbytek vynechá.

2. Kolik byste měli vydělávat?

Bod číslo dvě – Kolik byste měli správně vydělávat? Jedním z nabízených způsobů, jak zjistit, jak si finančně vedete, je, podívat se na průměrný plat. Ten vychází v Česku aktuálně na 43 967 Kč hrubého. Znamená to tedy, že pokud vyděláváte méně, tak si vedete finančně špatně? A naopak když vyděláváte víc, tak jste na tom finančně dobře?

Realita je ale taková, že výše průměrného platu má jen velmi malý vliv na to, jak sami sebe finančně vnímáme. Podle průzkumů mají větší vliv na naše sebehodnocení z hlediska financí naši přátelé a vrstevníci než společnost jako celek.

A za druhé, bez ohledu na to je psychologicky mnohem snazší cítit se kvůli tomuto číslu špatně, než z něj mít radost. Vychází to z konceptu averze ke ztrátě, který tvrdí, že bolest ze ztráty je psychologicky dvakrát silnější než potěšení ze zisku.

Pokud například najdete tisícikorunu, tak budete nadšení a zlepší vám to den, ale kdybyste tisícikorunu ztratili, tak by byla pociťovaná bolest mnohem větší. A podle studie o sociálním srovnávání se došlo k podobným závěrům při srovnávání výdělků.

Pokud byste zjistili, že vyděláváte víc peněz než vaši přátelé nebo kolegové, tak budete se svými výdělky pravděpodobně celkem spokojení. Ale jakmile byste zjistili, že vyděláváte méně než oni, tak to bude mít na úroveň vašeho štěstí mnohem větší dopad a budete se cítit výrazně méně spokojení s tím, kolik vyděláváte.

Můžete být totiž lepší než 99% lidí okolo vás, ale pokud se ve vašem okruhu bude pohybovat byť jediná osoba, která se zdá být na tom lépe, tak vás to může přimět zpochybňovat vlastní úspěch.

Nejhorší na tom je, že tohle vás může psychologicky udržovat v nekonečném cyklu nespokojenosti. Protože i když budete postupem času vydělávat víc peněz, tím jak budete třeba kariérně stoupat, tak víc peněz budou nejspíš vydělávat i vaši vrstevníci a přátelé, takže to měřítko, se kterým se budete srovnávat, bude taky pořád výš a výš.

Otázka pak zní: Jak z toho ven?

A tady řešení nabídnou následující bod číslo tři a čtyři. Obzvláště na čtyřku si počkejte, protože tam padne docela stěžejní otázka k zamyšlení, kterou na toto téma kdysi položil Warren Buffett.

3. Tři finanční principy

Ale nepředbíhejme a pojďme se věnovat bodu číslo tři. Ten spočívá v představení tří základních finančních principů.

Prvním principem je plně si uvědomovat vztah k penězům. To znamená znát své finanční zdraví, své příjmy a výdaje a potom najít ideálně způsob, jak zvýšit svůj příjem a snížit své výdaje, aby vám zbyl dostatek peněz na spoření a investování. Už jen díky tomu, že budete mít přehled o svých příjmech a výdajích, vám to současně ukáže, kde se finančně nacházíte.

Druhým bodem je být dobře připravení na případ nouze a mít dostatečnou rezervu. Podle jednoho z nejnovějších průzkumů společnosti Alma Career žije aktuálně v Česku od výplaty k výplatě okolo 50% lidí. Takto vysoké číslo vypovídá o tom, že se tento problém týká obyvatel jak napříč věkovými tak i příjmovými skupinami. Proto pokud budete mít v rovnováze tento princip, budete mít v záloze zdravě nastavenou rezervu, tak si povedete finančně mnohem lépe než většina ostatních lidí.

Třetí základní princip je mít zvládnutelný dluh. Za mě osobně je ideálně nejlepší nemít vůbec žádný dluh, ostatně je to i jedno z mých pravidel při výběru akciových firem, kdy co nejnižší dluh obvykle vypovídá o výrazně lepším finančním zdraví akciové firmy.

Tento princip ale není jen tom vyvarovat se dluhů kvůli nákupu věcí, které člověk nezbytně nepotřebuje. To se týká například drobnějších půjček s vysokými úroky klasicky na nákup dárků nebo dovolených. Zejména u těchto spotřebních půjček bývá velmi častou motivací právě snaha ochránit svůj životní styl před jakýmkoli snížením standardu. 

Ale tento princip je i o tom, že se neocitnete v pozici, kdy dluh je jediný způsob, jak zvládnete ufinancovat svůj rozpočet. Takže i tady, pokud máte dluhy, které jste schopni splácet včas, a nebo pokud dluhy vůbec nemáte, tak budete opět finančně daleko napřed před těmi, kteří s dluhy bojují.

4. Společnost vs. jednotlivec

Poslední čtvrtý bod spočívá ve způsobu, jakým se díváte na společnost a jednotlivce. Tady není od věci zmínit si myšlenku, se kterou přišel jako první doktor Wayne Dyer: „Když změníte způsob, jakým se díváte na věci, změní se i věci, na které se díváte.“

Když jsem připravovala tohle video, tak jsem hodně uvažovala nad svými vlastními zkušenostmi, ale i nad zkušenostmi svých přátel a vyšel z toho jeden jednoznačný spojovací prvek a sice, že vnímání toho, jak dobře něco děláme, je ve velké míře skutečně řízeno očekáváními a srovnáváními společnosti.

Společnost oslavuje okázalý životní styl, peněžní úspěchy a nabízí nám nejrůznější žebříčky nejbohatších lidí. A ve chvíli, kdy se pak díváme na svoje vlastní finanční úspěchy, tak budou obrovské rozdíly v tom, jestli se na ně díváme optikou společnosti, nebo je posuzujeme individuálně z pohledu jednotlivce.

Pokud si tohle uvědomíte, tak vás to osvobodí od srovnávání, získáte nadhled nad očekáváními společnosti a nebudete už přistupovat na tuhle hru, ve které je potřeba sebe i ostatní neustále škálovat.

Warren Buffett na toto téma jednou položil docela pikantní otázku a vážně se nad ní zkuste pro sebe zamyslet: „Chtěli byste být raději nejlepším milencem na světě, ale aby si o vás každý myslel, že jste nejhorší. A nebo byste raději byli ten nejhorší milenec, ale všichni ostatní by si mysleli, že jste nejlepší?“

Jinými slovy, chtěli byste, aby vám raději společnost přisuzovala místo na vrcholu pomyslného společenského žebříčku, kdy byste ale ve skutečnosti reálně byli naprostí finanční looseři. A nebo byste vzali raději nějakou nízkou příčku ve společenském žebříčku s tím, že byste ale moc dobře věděli, že ve skutečnosti jste jedničky?

Tohle jsou čtyři body, které mají tendenci určovat, zda se nám skutečně finančně daří nebo ne. Jestli se právě nacházíme na správné cestě a nebo spíš jedeme mimo trať. Pokud se vám článek líbil, klidně ho sdílejte s někým, kdo se může cítit finančně pozadu, ale potřebuje připomenout, že jde správným směrem. A pokud si nechcete nechat ujít ani příští článek, zapněte si odběr ZDE (na konci stránky). Já se s vámi pro dnešek loučím, děkuji vám za pozornost a budu se těšit zase příště.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.