PROČ JE DŮLEŽITÉ VYPADAT CHUDĚ

Proč je důležité vypadat chudě? Možná to zní paradoxně, ale co když právě tohle rozhodnutí může zásadně zlepšit vaše financeduševní pohodu? Pokud vás zajímají tři důvody, proč méně okázalý životní styl není slabost, ale strategická výhoda, čtěte dál.

Zatímco většina lidí investuje do toho, aby vypadali bohatě, tak lidé, kteří doopravdy chápou hodnotu peněz, investují do svobody, klidu a skutečného bohatství – včetně toho finančního. Méně utrácí za dojem a více se soustředí na to, co má skutečnou hodnotu.

Pokud totiž chcete být finančně silní, tak by mělo být cílem zvýšit váš bankovní účet, ne vaše ego. Pojďme se proto v následujících minutách podívat na to, proč záměrně nenápadný přístup k životu může vést k vyšším odměnám.

A než se do toho pustíme, pokud vás zajímá do detailu dlouhodobé hodnotové investování do akcií, mrkněte na kurzy a materiály volně ke stažení ZDE.

A teď už zpátky k dnešnímu tématu.

1. Hedonický běžecký pás

Důvod číslo jedna: osvobodí vás to od pocitu permanentní nespokojenosti. Zamyslete se teď nad svým životem. Pokaždé, když dosáhnete nějakého milníku, ať už je to povýšení, koupě hezčího auta nebo stěhování do většího bytu, tak se to brzy stane vaším novým standardem.

Je to jako hrát nekonečnou hru, kde se pravidla neustále mění. Koupíte si skvělé auto a na chvíli se cítíte úžasně. Pak si ale všimnete, že auto vašeho přítele je ještě lepší. A ta počáteční radost vyprchá.

Tohle není jen pocit, ale je to podložené vědou. Vědci tomu říkají „hedonický běžecký pás“. Představte si, že jste na běžeckém pásu v posilovně. Bez ohledu na to, jak rychle běžíte, zůstáváte na stejném místě vzhledem k místnosti. Totéž se děje s vaším štěstím. Bez ohledu na to, o kolik více peněz vyděláte nebo kolik nových věcí si koupíte, vaše celkové štěstí má tendenci zůstat stejné.

Jedna studie dokonce zkoumala, jak se štěstí lidí ve skutečnosti mění s úrovní jejich příjmů. A zjistila, že jakmile máme dostatek peněz na pokrytí základních potřeb, jako je jídlo, bydlení, zdravotní péče, tak větší množství peněz nás nedělá o moc šťastnějšími.

Rychle se přizpůsobíme naší nové úrovni bohatství. A tato adaptace znamená, že to, co se kdysi zdálo jako velké zlepšení, se brzy stane samozřejmostí. Člověk začne chtít ještě víc, aby znovu získal to počáteční nadšení. Platí to pro telefony, auta, domy, oblečení a dokonce i společenské postavení.  

Sociální média pak tento tlak ještě zvyšují. V Británii například provedli průzkum, který odhalil, že 39 % Britů se cítí být pod tlakem sociálních médií, aby utratili více peněz, aby vypadali úspěšně nebo šťastně.

Takže tím, že se místo toho rozhodnete vypadat chudě, jednoduše sestupujete z tohoto neúprosného běžeckého pásu. A v okamžiku, kdy přerušíte tento běh bez cíle, zjistíte, že vám to přináší mnohem větší vnitřní klid a pocit štěstí.

2. Pryč z režimu přežití

Druhým důvodem, proč je důležité vypadat chudě, je to, že vás to vyvede z režimu přežití. Albert Einstein kdysi napsal, že klidný a skromný život přináší více štěstí než honba za úspěchem v kombinaci s neustálým neklidem.

Agentura Ipsos provedla v Česku na začátku letošního roku průzkum, ve kterém zjistila, že 6 z 10 Čechů pociťuje stres ohledně svojí finanční situace. V celosvětovém měřítku v tomto nejsme nikterak výjimeční, protože podobná bilance vychází i v ostatních zemích světa. Z toho vyplývá, že pokud jde o vaše finance, tak je klidný a skromný život v dnešní době takřka nezbytností pro udržení duševní rovnováhy.

Pokud dostanete v práci prémie nebo se vám celkově zvýší plat a pořídíte si nové auto na leasing, který vám ukrajuje z vašeho čistého výdělku, tak si nemůžete dovolit přijít o práci, nebo si dát pauzu, protože jste prakticky uvízli v režimu přežití.

Vylepšení jedné věci často vede k dominovému efektu a dodatečným výdajům. Na Yahoo Finance například seřadili značky aut podle nákladů na údržbu během prvních 100 000 kilometrů. A zjistili, že základní značky jako třeba Hyundai, Toyota a Honda jsou téměř třikrát levnější na údržbu než luxusní značky jako BMW a Mercedes.

Takže když provedete podobný upgrade u auta ale třeba i u bydlení nebo technologií, tak dochází k dominovému efektu na všechny náklady, které musíte později vynaložit na údržbu dané položky. Čím větší je tedy rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji, tím větší budete mít klid a svobodu. Dává vám to flexibilitu riskovat, zkoušet nové věci, nebo si prostě jen vzít volno, když chcete.

V podobném duchu funguje i metoda mistryně úklidu Marie Kondo. Jednou z hlavních myšlenek, které vyzdvihuje, je, nechat si jen věci, které ve vás upřímně vzbuzují radost. Díky tomu se zbavíte nejen fyzického nepořádku, ale vytvoříte si současně prostor pro jasnější myslemocionální pohodu.

Stejnou filozofii pak můžete aplikovat i na své finance. Nejde jen o šetření peněz, ale taky o snížení stresu z udržování si vysoce postaveného životního stylu. Nadšení z nákupu nové věci často vyprchá a zanechává za sebou úzkost ze snahy o udržení kroku. Čím víc věcí člověk má, tím víc energie musí na tento život v režimu přežití vynakládat.

3. Vztah k sobě samému i k ostatním lidem

Důvod číslo tři by se dal popsat jako vztah k sobě samému i k ostatním lidem. V jedné docela dost zajímavé studii se 25 % Američanů přiznalo k tomu, že v minulosti usilovali o partnerský vztah čistě kvůli penězům. A víc než polovina z těchto lidí při tom svému protějšku nějakým způsobem zkreslila svoji finanční situaci.

Tohle počínání má své úskalí v tom, že v okamžiku, kdy zakládáte svou sebeúctu na vnějším uznání, materiálních věcech nebo množství peněz, které máte, tak riskujete, že přilákáte zase jen lidi, kteří si vás cení jen pro tyto povrchní vlastnosti.

Vzpomínám si na jednoho kolegu z práce, který si opravdu hodně zakládal na tom, že jezdí v Mercedesu a svoje auto čas od času půjčil i svému 20 letému synovi. Občas se pak společně pozastavovali nad tím, jak je nepříjemné a jak je vlastně vůbec možné, že jeho syna oslovují z drtivé většiny jen výrazně materialisticky zaměřené dívky.

Ta otázka sebeúcty a vlastní sebehodnoty je tady vážně stěžejní.

O Warrenu Buffettovi měly jednou jeho děti říct, že kdyby mohl, tak by nosil jedno tričko až do chvíle, než se na něm rozpadne.

A z vlastního okolí mám podobnou zkušenost s jedním naším strýčkem z rodiny, což už je taky starší pán a hodně mě toho naučil o akciích. A dobře si pamatuju na to, když jsem za ním občas přijela pro radu pobavit se o akciích, jak jsem si říkala, jak je možný, že chlápek, co má na účtu miliony, nosí takhle obyčejný, vytahaný tričko.

Když to porovnáte s nedávnou pompézní svatbou Jeffa Bezose, zakladatele Amazonu, tak se tady bavíme o opravdu odlišných potřebách sebeprezentace a pravděpodobně také odlišných žebříčcích hodnot.

Nutno dodat, že statisticky má ale většina bohatých lidí sklon žít opravdu spíš nenápadně. Podle údajů z knížky Váš soused je milionář, od autorů Thomase Stanleyho a Williama Danka bydlí většina amerických dolarových milionářů v běžných čtvrtích, jezdí obyčejnými auty a nosí nenápadné oblečení. A místo okázalého života v luxusu je pro ně typická spíš finanční disciplína.

Jednoduše mají jasno v tom, že jejich identita nestojí na tom, co vlastní.

Toto jsou tři důvody, proč je pro vnitřní štěstí důležité vypadat chudě. Pokud se vám tento článek líbil, určitě si nenechte ujít ani předchozí článek: Jak myslet jako 1% nejbohatších lidí. A nezapomeňte se přihlásit k odběru nejnovějších článků ZDE (na konci stránky). Já se s vámi pro dnešek loučím, děkuji vám za pozornost a budu se těšit zase příště.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.