NÁVYKY, KTERÉ BRZDÍ VAŠI FINANČNÍ SVOBODU

Jaké návyky brzdí dosažení finanční svobody? A nemáte je náhodou taky? Finanční svoboda je aktuálně velké téma, spousta lidí o ní sní, ale často dělají kroky, které je od ní spíše vzdalují. Pojďme se zaměřit na 6 návyků, které lidi spíše stahují do chudoby, ale hlavně také na tipy, jak naopak svoji finanční situaci zlepšit. Pokud je tohle právě vaše téma, čtěte dál.

O tom, jaké má člověk finanční návyky, do značené míry rozhoduje rodina, ve které vyrůstá. Ta vás může do budoucna vybavit buď dobrými návyky nebo špatnými návyky. Tohle je často otázka toho, jaké jste měli jako děti štěstí. Pokud jste v tomto směru ale štěstí neměli, tak není potřeba si zoufat, protože jako dospělí už máme každý svůj život a svoje finance plně ve svých rukách a náhoda už tady nehraje takovou roli.

Takže ať už se najdete v jednom a nebo ve všech z těch následujících zlozvyků, tak jakmile se vám podaří zlepšit alespoň jeden z nich, tak to pro vaše finance bude představovat mimořádně pozitivní posun. Pojďme se tedy na jednotlivé zlozvyky a tipy podívat.

1. Platit sobě jako poslední

Prvním finančním zlozvykem je platit sobě jako poslední. Tohle je návyk, o kterém jste mohli číst třeba v knížce Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho. Za mě je to tam podáno trochu až příliš pohádkovým a neuchopitelným způsobem, ale ta podstata je opravdu důležitá, takže se ji pokusím vysvětlit.

Kiyosaki tam vysvětluje, že způsob, jakým lidé platí své účty, se dá rozdělit na dva typy.

První způsob je zvyk chudých, kteří sami sobě platí až jako poslední. Takže jakmile jim přijde výplata, tak zaplatí nájem, účet za telefon, předplatné, svoje aktivity a až pak dají bokem to, co zbyde.

Druhý způsob, je zvyk bohatých lidí, kteří dělají úplný opak a nejdřív zaplatí sami sobě. Takže stanoví například 10%, které si dají hned bokem a až pak jdou zaplatit faktury.

V tomto vidím ten trochu pohádkový přístup, protože to skoro nabádá k tomu, aby si člověk nejdřív ze svých příjmů ukrojil libovolnou částku a až z toho, co zbyde, zaplatil ostatní nezbytné výdaje a to, jestli vyjde na zaplacení všech faktur nebo ne, se zkrátka uvidí.

Skutečná podstata toho platit sobě jako první spočívá ale v tom, že budete moct vždy dát peníze bokem místo toho, abyste je utratili. Když totiž vezmete nejdřív třeba těch 10%, tak vaše mysl změní přemýšlení. Takže místo toho, abyste nejdřív přemýšleli nad tím, co všechno zaplatíte a kde peníze utratíte, tak uvažujete v opačném pořadí – nejdřív přemýšlíte o penězích, které chcete ušetřit, nebo si je dát bokem na investování a až potom přichází na řadu utrácení.

Takže samozřejmě ve výsledku zaplatíte ty nezbytné výdaje jako je nájem a energie, ale už víc uvažujete nad těmi zbytnými výdaji typu předplatné, zábava a počítáte, jestli vám to do celého vašeho budgetu zapadá. V tomto spočívá podstata myšlenky zaplatit sobě jako první, namísto toho zaplatit nejdřív ostatním tím, že si budete kupovat jejich věci.

2. Nemít rezervu

Druhým finančním zlozvykem je nemít rezervu. Tohle v podstatě souvisí s číslem jedna a s tím platit nejdřív sobě. V ideálním případě by měl mít člověk rezervu ve výši 3-6 měsíčních výdajů. Takže ne příjmů, protože to by se člověk dostal zbytečně na docela velký balík, ale opravdu ve výši 3-6 měsíčních výdajů.

Z nejnovější statistiky, kterou si totiž nechala vypracovat Asociace pro kapitálový trh České republiky, vyplývá, že je v Česku aktuálně 25% domácností, které by při výpadku příjmu nevydržely se svými financemi ani 1 měsíc. To znamená, každá čtvrtá domácnost.

A proč je vlastně problém nemít rezervu?

Důležité je to hlavně z toho důvodu, že to výrazně ovlivňuje váš pocit klidu. Jakmile máte rezervu bokem, tak nemusíte tolik myslet na peníze, což je v opačném případě, kdy rezervu nemáte, psychicky velmi vyčerpávající. Mít takovouto rezervu je pak také podstatný krok, abyste mohli začít investovat, protože je to známka toho, že máte na investování peníze.

3. Nedostatečný přehled o svých příjmech a výdajích

Třetím zlozvykem je nedostatečný přehled o svých příjmech a výdajích. Spousta lidí v dnešní době sní o finanční nezávislosti, ale jakmile neznáte svůj výchozí bod, tak pak ani pořádně nevíte, kde můžete nebo chcete být. Většina lidí funguje na principu, kdy při zvýšení svého příjmu automaticky zvýší svoji spotřebu. Koupí si větší dům, dražší auto, dražší oblečení, nebo víc oblečení.

Takže pak není divu, že člověk s měsíčním příjmem 40 000 Kč, který tento zlozvyk nemá, dokáže ušetřit klidně i víc, než člověk se 100 000 Kč příjmem. Proto je důležité zmapovat si, kolik je váš příjem, kolik tvoří těch doporučovaných 10%, které si můžete odkládat v rámci toho, že si zaplatíte jako první a kterými všemi směry pak odchází vaše výdaje.

V tomto směru má opravdu smysl sednout si třeba každé tři měsíce, udělat si čas a projít si svoje příjmy a výdaje, abyste si udržovali dostatečný přehled o svých financích. Jakmile totiž budete znát přesně svoje aktiva a pasiva, tak získáte mnohem jasnější představu o tom, kam se chcete dostat, ale hlavně jaké kroky pro to potřebujete reálně udělat.

Výrazně tím dostanete na svoji stranu pravděpodobnost, že opravdu při budování bohatství uspějete, na rozdíl od lidí, kteří o penězích jen fantazírují, ale nemají ponětí, jak s nimi nakládat a hospodařit. Stačí mít na paměti svůj cíl a ta čísla, když to uvidíte černé na bílém, vás přimějí k akci.

Tou akcí může být například i účast v některém z akciových kurzů, které jsou v rámci projektu Úspěšná investorka v nabídce, takže pokud vás zajímá více informací, mrkněte se ZDE.

4. Drahé koníčky – nakupování

A teď zlozvyk číslo čtyři, kterým jsou drahé koníčky, především pak nakupování. Spousta lidí totiž rádo nakupuje. Marketing a sociální média nám ochotně ukazují cestu, jak bychom měli ideálně žít a co si k tomu potřebujeme koupit, místo toho, abychom s penězi zacházeli šetrně a rozmnožovali je.

Tady je proto potřeba racionálně rozlišovat, proč jdete nakupovat, jestli danou věc opravdu potřebujete a nebo je tím pravým důvodem spíš snaha zaplnit nějak svůj volný čas, dosáhnout psychické pohody, nebo tím nahrazovat svoje společenské vazby a jít do nákupního centra jako do společnosti.

5. Soustředění se pouze na šetření

Zlozvyk číslo pět – soustředění se pouze na šetření. Pokud chcete zlepšit svoji finanční situaci, tak můžete ušetřit nejprve více ze svého stávajícího příjmu a potom ideálně vydělávat víc, abyste ten tok svých příjmů zvýšili.

Toto je ta nejlepší kombinace.

Pokud totiž vyděláváte hodně peněz a všechny je utratíte, tak prostě nevybudujete bohatství. A stejně tak nemůžete vybudovat bohatství, pokud se soustředíte pouze na šetření, protože jste zkrátka omezení tím, kolik maximálně můžete ušetřit.

Proto je při budování bohatství důležité myslet na obě dvě strany rovnice, jak ušetřit větší procento ze svých příjmů, ale také jak vydělat víc peněz. Protože při šetření se vždy dostanete na nějaký strop, ale vydělávání peněz má v podstatě neomezený potenciál růstu. Ať už jde o investování do akcií, žádost o zvýšení platu nebo nějaký vedlejší přivýdělek.

Pokud dokážete prolomit tento zlozvyk, tak se budete při budování svého bohatství posouvat výrazně dopředu.

6. Dlouhé vyčkávání, než začnete investovat

A zlozvyk číslo šest: Dlouhé vyčkávání, než začnete investovat. Jakmile máte úspory a máte tu rezervu, o které jsme mluvili, tak je dobré začít hledat možnosti, jak tyto peníze nad rámec té vaší rezervy investovat, aby začaly pracovat pro vás.

Pokud stojíte úplně na začátku, tak je dobré začít se poohlížet po takovém investičním nástroji, který vás nějakým způsobem láká. U někoho jsou to drahé kovy, u někoho nemovitosti, někoho budou přirozeně zajímat akcie.

Akcie za mě osobně nabízí nejširší nabídku toho, do jak malého nebo velkého rizika se chcete pouštět a současně máte k dispozici nejširší paletu oblastí, kterými se u akcií můžete zabývat. Takže zdaleka to není jen o technologiích a průmyslu, ale když si představíte jakýkoli produkt nebo službu, kterou využíváte, tak bude pravděpodobně existovat i akciová firma, která ji nabízí.

Každopádně proč není dobré nechávat ušetřené peníze dlouhodobě jen na obyčejném bankovním účtu a někdy ani na spořicím účtu?

Takovým nejcitelnějším důvodem je inflace, která každoročně sníží hodnotu vašich úspor průměrně o 3,5%. Já jsem tomuto tématu věnovala jeden celý předchozí článek, můžete se na něj prokliknout ZDE a ponořit se do tohoto tématu trochu detailněji.

Vždycky se samozřejmě nabídne nějaký dobrý důvod proč neinvestovat, jako nedostatek času, nebo když nevíte, kde začít, ale je dobré mít na paměti, že čím déle člověk investování odkládá, o to tvrději bude muset pracovat, aby se dostal na stejnou úroveň finanční nezávislosti, na rozdíl od někoho, kdo začal s investováním mnohem dřív.

Tolik tedy k dnešnímu výčtu finančních zlozvyků. Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte si zapnout odběr ZDE (na konci stránky), abyste si nenechali ujít ani příští článek. Já se s vámi pro dnešek loučím, děkuji vám za pozornost a budu se těšit zase příště.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.