JAK MYSLET JAKO 1% NEJBOHATŠÍCH LIDÍ

Jak přestat myslet chudě a začít myslet jako 1% nejbohatších lidí? K tomu, abyste dosáhli bohatství nepotřebujete ani štěstí, náhodu nebo osud, ale přemýšlet a jednat podle několika jednoduchých zásad. Pokud chcete vědět, které to jsou, čtěte dál.

Většina lidí uvízne ve stejné rutině: pracuje, vydělá peníze, zaplatí účty a takhle pořád dokola. Zdá se to být naprosto normální, ale ve skutečnosti je to jen přístup, který jsme se naučili akceptovat už od školních let. Zatímco 1 % skutečně bohatých lidí myslí jinak, jednají strategicky a hospodaří s penězi tak, že to zvyšuje jejich svobodu, nejen jejich příjem.

V následujícím článku se proto podíváme na sedm bodů, které vám mohou pomoci začít myslet a bohatnout stejně jako tomu 1 %.

A než se do nich pustíme, tak bych Vás ještě ráda pozvala, pokud to myslíte svojí finanční nezávislostí skutečně vážně a chcete porozumět investování do akcií, mrkněte na nabídku kurzů a materiálů volně ke stažení ZDE.

A teď už zpátky k dnešnímu tématu.

1. 25 slov

Začněme číslem jedna, vašimi 25 slovy. Říká se, že člověk je průměrem pěti lidí, se kterými tráví nejvíc času. V podstatě to vysvětluje, jak lidé, se kterými se nejvíc stýkáte, utvářejí to, čemu věříte, návyky, které si vytváříte, a dokonce i to, co si myslíte, že je nebo není možné. Neuroložka Tara Swart k tomuto zpracovala cvičení, které vás dokáže posunout dál.

Spočívá v tom nakreslit si strom s pěti větvemi a na každou větev napsat jméno jednoho z pěti lidí, kteří vás nejvíce ovlivňují. Potom každou z těchto pěti osob popište pěti slovy a pak si dejte chvíli čas a dobře se na těchto 25 slov podívejte, protože v konečném důsledku je to odraz vás samotných.

Tohle cvičení může to být docela konfrontační a možná i trochu nepříjemné, ale sebeuvědomění je předpokladem pro další růst. Pokud se chcete v jakékoli oblasti svého života posunout na vyšší úroveň, podívejte se na těchto 25 slov.

Jsou v souladu s tím, kým se chcete stát?

Protože pokud ne, tak je možná čas vědomě rozšířit svůj okruh lidí, kterými se obklopujete, nebo začít vstřebávat víc obsahu, který zahrnuje lidi s vlastnostmi, které hledáte.

2. Nejdříve vlastnit, pak utrácet

Bod číslo dvě: nejdříve vlastnit, pak utrácet. Toto je prakticky jedna z nejdůležitějších věcí na tomto seznamu, kterou jsem pozorovala u lidí, které znám, nebo se kterými jsem pracovala a která zásadně odděluje to 1% od všech ostatních.

Tihle lidé upřednostňují vlastnění aktiv, která rostou, před utrácením za pasiva, která se znehodnocují. Jsou laserově zaměřeni na získávání věcí, jejichž hodnota v průběhu času roste. Tady si můžete představit jednak dlouhodobé investice, ale třeba i vzdělávání, které obojí vede k dalším výnosům. To jsou aktiva, která pro vás pracují, generují příjem, zvyšují vaše čisté jmění, rozvíjí vaše dovednosti, vytvářejí dlouhodobou hodnotu a přináší svobodu.

Naproti tomu stojí pasiva, která se znehodnocují, tedy věci, které ztrácejí na hodnotě v okamžiku, kdy si je pořídíte. Sem se řadí zbrusu nové auto nebo nejnovější technologie – obojí má časem menší hodnotu, než kolik jste za ně původně zaplatili.

A pak jsou tu závazky, které jdou ještě o úroveň dál. Závazky nebo dluhy, které vám neustále berou peníze z kapsy. Například půjčka na auto a nebo taková nenápadná věc, jako je kontokorent, což je jen další forma závazku, který je nutné splatit s úroky. V podstatě jde často o kombinaci, kdy je potřeba splácet dluh na nějakou věc, která sama o sobě ještě dál ztrácí na hodnotě.

Právě v tom se většina lidí dostane do pasti.

Tohle si bohatí lidé velmi dobře uvědomují a samozřejmě se nevyhýbají hezkým věcem, ale rozdíl je v tom, že k financování takovýchto nákupů používají příjem ze svých rostoucích aktiv. Takže svůj životní styl platí z výnosů svých investic a ne ze svého platu. V duchu nejdřív vlastnit, pak utrácet.

3. Posedlost myšlenkou zbohatnout

Další bod by se dal nazvat jako posedlost myšlenkou zbohatnout. To slovo posedlost zní sice trochu expresivně, ale horní 1 % lidí se nestalo bohatými náhodou. Jejich úspěch pramení obvykle z nějaké touhy a vášně, které pohání jejich myšlení a ženou je vpřed.

V knize Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla je to vystiženo dokonale: „Touha je výchozím bodem veškerého úspěchu, ani naděje, ani přání, ale pulzující touha, která přesahuje všechno.“ Když jste posedlí jakýmkoli cílem, vaše podvědomí se rozjede na plné obrátky. Najednou začnete vidět příležitosti, kterých byste si dřív ani nevšimli.

A jakmile toužíte po finančním úspěchu, tak si začnete všímat způsobů, jak vytvářet hodnotu, vydělávat víc, chytřeji spořit. A to ne proto, že by se ty příležitosti jen tak magicky objevily, ale proto, že jste na ně naladění.

4. Plánujte a jednejte

Začtvrté: Plánujte a jednejte. Jinými slovy, nesmí zůstat jen u touhy, ale tu je potřeba přetavit v konkrétní aktivní kroky.

To je možné třeba tak, že si stanovíte svůj konkrétní finanční cíl, který vás opravdu nadchne. Zapište si ho a umístěte ho někam, kde ho budete často vidět. Může to být cíl úspor, cíl měsíčního příjmu, možná i milník čistého jmění, a zamyslete se nad tím, co je vaše proč, co za tím stojí, proč to chcete udělat.

A jak se na to budete ladit, vaše vědomí se začne měnit a začnete vidět více příležitostí, které využijete a díky kterým své abstraktní touhy proměníte v proveditelné a měřitelné kroky. 1% nejbohatších lidí nejenže sní, ale svoji cestu k úspěchu si i plánuje a uskutečňuje.

Profesorka psychologie Gail Matthews, provedla studii o stanovování cílů, která dokazuje, jak mocná ve skutečnosti je struktura a odpovědnost. Studie zahrnovala 267 účastníků z různých oblastí života, kteří byli rozděleni do pěti skupin, od lidí, kteří o svých cílech jen přemýšleli, až po ty, kteří si je zapsali, rozdělili na proveditelné kroky a poté se s přáteli dělili o týdenní aktualizace svého pokroku.

Výsledky ukázaly obrovský rozdíl v míře úspěšnosti. Zatímco z těch, kteří o svém cíli pouze přemýšleli, dosáhlo významného pokroku pouze 43%, tak ti, kteří si svůj cíl zapsali, vytvořili akční plán a pravidelně ho kontrolovali, dosáhli úspěchu v 76%.

Vezměte si tedy jeden cíl, který máte, třeba zahájení vedlejší činnosti, začít s investováním, a rozdělte ho do tří úrovní. Zaprvé, výsledek, co je ten velký cíl? Zadruhé milník, co se musí stát každé čtvrtletí, každý měsíc, abyste se posunuli vpřed? A zatřetí akce, jaké malé krůčky můžete podniknout tento týden nebo ideálně během příští hodiny.

5. Mluvte jazykem možností

Zapáté: mluvte jazykem možností. V roce 2018 studovali němečtí vědci osobnostní rysy a zvyky bohatých a zjistili, že lidé s vyšší úrovní bohatství bývají svědomitější a otevřenější novým zkušenostem. V praxi to mimo jiné znamená, že se spíše zaměřují na příležitosti než na omezení.

Ať už se pustíte do čehokoli, do podnikání, do investování, ale třeba i do hubnutí, tak vždycky dříve či později narazíte na nějakou překážku, něco co otestuje vaši komfortní zónu. A důležité je nezavřít hned definitivně dveře a neříkat si: „To určitě nezvládnu.“ „To si nemůžu dovolit.“ Takhle uvažuje většina lidí a výsledkem je jen to, že se okamžitě odříznou od něčeho, díky čemu mohli dosáhnout kvalitnějšího, zdravějšího, bohatšího života.

Podstata spočívá v tom hrát si s možnostmi a správně se ptát:

Jak to udělat, aby to fungovalo?

Co můžu udělat proto, abych si to mohla dovolit?

Proto je i jazyk, který používáte ohledně peněz, tak důležitý. Když si automaticky řeknete: „nemůžu si to dovolit“ váš mozek se vypne. Když se ale zeptáte, „jak si to můžu dovolit“, váš mozek se zapojí do práce. Takže pokud chcete začít myslet jako to 1 %, osvojte si jejich jazyk. Nejde o ignorování reality, ale o to dát si tu nejlepší šanci a najít cestu. Takhle se přesouváte od nedostatku ke kreativitě nebo od omezení k možnosti.

6. Nechte štěstí za dveřmi

Bod číslo šest: nechte štěstí za dveřmi. Často se mluví o tom, jak velkou roli hraje štěstí v našich životech. A opravdu, někdy je zkrátka důležité být ve správný čas na správném místě. Ale upřímně jsem přesvědčená o tom, že štěstí si tvoříte sami. Skvělým důkazem je příběh z knížky Jenny Wood – Divoká odvaha, která je o tom, jak zjistit, co chcete, a jít si za tím.

Autorka v první kapitole píše o tom, jak v metru potkala pohledného muže, který ji zaujal a tak si řekla, že jestli vystoupí na její zastávce, tak ho pozve na rande. Ale on to neudělal. Vystoupil o pár zastávek dřív. Většina lidí by to prostě nechala být a tím by to skončilo. Ale ona si pomyslela, že nevěří na osud a že svůj osud si tvoří sama. Tak se za ním rozběhla a řekla mu:

„Viděla jsem tě ve vlaku a nevím, jestli jsi ženatý, protože máš rukavice, ale tady je moje vizitka.“

Abych to zkrátila, nakonec se vezmou a mají spolu dvě děti. To všechno proto, že to odmítla nechat náhodě.

Tohle je dokonalý příklad někoho, kdo věděl, co chce, a jednal. Toto uvažování platí pro všechny aspekty života a je dalším prvkem, který odlišuje bohaté lidi od ostatních. Není to magie. Není to štěstí. Je to jen ochota jít dál, i když výsledek není zaručený.

Takže až se příště přistihnete, jak si říkáte, že to tak prostě bylo souzeno, zastavte se a zeptejte se:

Jak můžu převzít kontrolu?

Jak to můžu změnit?

A je jasné, že ne každý bude s tímto bodem souhlasit, protože spousta lidí silně věří v osud a předurčení. Ale věřím, že pokud se chcete připojit k 1% klubu, k těm, kteří vybudují něco mimořádného, ​​musíte být rozhodní, aktivní a ochotní využít příležitosti, které si ostatní nechávají ujít.

7. Budování příjmu, který není závislý na vás

Poslední bod se týká budování příjmu, který není závislý na vás. Tohle je jeden z nejdůležitějších prvků v myšlení skutečně bohatých lidí. Nesoustředí se jen na vydělávání peněz, ale soustředí se na budování příjmu, který funguje i bez nich. Záměrně si vytvářejí pasivní příjem, který plyne, ať už jsou na dovolené, spí, nebo tráví čas s rodinou.

A teď to porovnejte s tím, jak většina lidí funguje: Pracují, vydělávají, zaplatí účty, utrácejí a další měsíc opakují přesně ten samý cyklus. Cyklus myšlení, který chytá do pasti jak zaměstnance, tak i podnikatele, když tráví prací veškerý svůj čas, ale nevytváří při tom žádné dlouhodobé bohatství.

Většině to připadá normální, ale konečným cílem by nemělo být jen vydělat peníze, ale nechat je dál pracovat a generovat příjem i ve chvíli, kdy si dovolíte se zastavit. To je skutečný rozdíl mezi průměrnými a bohatými. Kdy průměrný člověk vyměňuje čas za peníze, zatímco bohatí peníze časem znásobují.

Tohle bylo sedm věcí, které stojí za to dělat, pokud chcete myslet a růst jako 1% nejbohatších a nejúspěšnějších lidí. A pokud chcete ještě osmou, zapněte si odběr nejnovějších článků ZDE (na konci stránky). Jestli máte pocit, že vás článek obohatil, budete skvělí, když ho podpoříte sdílením. Já se s vámi pro dnešek loučím, děkuji vám za pozornost a budu se těšit zase příště.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.