Tento článek bude velmi kratičký, ale věřím, že o to více vám bude k užitku. Podíváme se v něm totiž na to, jak danit akcie – konkrétně na 100 000 Kč limit.
100 000 Kč limit je případem, kdy není potřeba zisk z obchodování s akciemi danit. Tento limit je zamýšlený v první řadě pro malé investorky a investory, kteří obchodují s malými částkami. A přestože je tento limit známý, tak spousta lidí si ho vykládá různě, přičemž správná varianta je jen jedna.
Pojďme se na to podívat a říct si v čem spočívá hlavní podstata.
Je třeba jasně rozlišovat mezi třemi pojmy: výdaje, příjmy a zisk.
Výdaje představují částku, za kterou nakoupíte.
Příjmy jsou částka, za kterou prodáte.
A zisk je rozdíl mezi výdaji a příjmy.
100 000 Kč limit se vztahuje pouze na příjmy z akcií za 1 rok – to znamená, na částku, za kterou během jednoho roku prodáte akcie.
Je třeba zmínit, že 100 000 Kč limit se týká celkově všech obchodů, které za rok uděláte. A pokud obchodů uděláte více, tak se v takovou chvíli částky sčítají.
Zjednodušeně řečeno, pro využití 100 000 Kč limitu stačí pouze sečíst všechny příjmy za celý rok a pokud je výsledná suma pod 100 000 Kč, tak můžete 100 000 Kč limit využít a v takovém případě není třeba tyto obchody ani uvádět v daňovém přiznání.
Pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že porozumí tomuto 100 000 Kč limitu opravdu stoprocentně, jsem dala dohromady ještě nejčastější situace, které při reálném investování do akcí nastávají, takže je možné si svoji situaci porovnat s jednotlivými příklady, které jsou doplněné také o komentář.
V závěru je pak uvedena jednoduchá praktická rovnice, se kterou je garantováno, že principu 100 000 Kč limitu při danění akcií porozumí skutečně každý.
Věřím, že vám tyto informace pomůžou k jasnějšímu pohledu na danění akcií a zůstane vám tak víc energie na vyhledávání těch nejlepších akciových příležitostí.