Investování s ChatGPT: Měli byste to zkusit?

Je dobrý nápad nechat si radit od ChatGPT jak a kam investovat svoje peníze? Investoři stejně jako všichni ostatní lidé vítají jakoukoli příležitost usnadnit si práciušetřit čas. Představuje takový užitečný nástroj i ChatGPT, nebo jde spíš o nejlepší cestu, jak prodělat? Přesně tomu se budeme věnovat v následujícím článku.

Umělá inteligence je dominantním tématem nejen ve světě investování, ale tak nějak ve světě celkově. Neustále vidíme, jak se online posouvají hranice možného a nemožného a jednou z platforem, která má mezi ostatními docela navrch, je ChatGPT a to především díky svým působivým odpovědím na otázky nejrůznějšího charakteru.

Někdo chatbotovi vyfotí obsah svojí lednice nebo mu napíše ingredience, které má k dispozici a požádá ho o návrh receptu, co uvařit. A netrvalo dlouho, než se lidé zeptali i na otázku, jak mohou ChatGPT použít k vydělávání peněz.

Postupně tak stoupá počet lidí, kteří se obrací na ChatGPT, aby jim pomohl obchodovat s akciemi. Někdo požádá chatbota o doporučení vhodné investiční strategie a někdo se přímo zeptá na výběr konkrétních akcií.

Podle studie, kterou si nechala zpracovat investiční platforma eToro mezi 10 000 drobnými investory ve 13 zemích, už 11% investorů využívá nástroje umělé inteligence, jako je ChatGPT, které jim pomáhají vybírat a měnit investice v portfoliu.  A dalších 35% je otevřeno myšlence využít tuto technologii k usnadnění svých investičních rozhodnutí.

ChatGPT a jeho úžasné výsledky v médiích

Není proto divu, že si investování přes ChatGPT získává pozornost i v článcích a různých výzkumných studiích. Spousta zahraničních médií včetně Yahoo Finance nebo CNN se věnovala portálu finder.com, kde se rozhodli postavit ChatGPT proti 10 nejpopulárnějším investičním fondům ve Velké Británii.

Na začátku dostal chatbot za úkol vybrat 38 akcií a jejich skladbu v průběhu času mění. Tento pokus běží od března roku 2023 do teď, takže něco přes rok a během této doby se zatím chatbotovi daří těch 10 nejpopulárnějších investičních fondů ve Velké Británii docela výrazně porážet. Fondy dosáhly za dané období zhodnocení 18% a ChatGPT 35%.

Zdroj: finder.com

University of Florida dokonce vydala v roce 2023 výzkumnou zprávu, ve které stojí, že ChatGPT může dosáhnout návratnosti 500% za něco málo přes rok díky analýze sentimentu. Této výzkumné zprávě se ještě později v článku budeme věnovat. Díky takovýmto podobným zprávám jsou tak na TikToku k vidění spousty videí, ve kterých lidé tvrdí, že dosahují velkých výnosů právě díky doporučením od ChatGPT.

A proto si myslím, že je ideální čas na to, podívat se tomuto nadšení okolo investování přes ChatGPT na zoubek a prověřit reálná fakta.

Jak ChatGPT funguje?

Není pochyb o tom, že umělá inteligence je neuvěřitelná věc a výzkum výkonnosti okolo obchodování s akciemi přes ChatGPT vypadá na první pohled mimořádně působivě. Teď ale přichází okamžik, kdy pravděpodobně některým z vás trochu zkazím radost, protože ChatGPT bohužel není zázračný nástroj pro akciové trhy. A jedním z důvodů je to, jak vlastně ChatGPT vůbec funguje.

Protože nejsem datový vědec, tak se nebudu pouštět do příliš odborných technických záležitostí, ale opravdu stojí za to si stručně vysvětlit, jak ChatGPT pracuje, protože to skutečně vysvětluje, proč nemusí být pro výběr akcií nutně dobrá volba.

ChatGPT je velký jazykový model. To znamená, že vyžaduje velké množství textu – miliardy slov z webových stránek, online zdrojů a článků na Wikipedii. Tato data jsou pak použita k vývoji neuronové sítě, jejímž cílem je pochopit struktury a vzorce přirozeného jazyka.

Kromě toho velkého množství textu je model navíc vyladěn pomocí lidské zpětné vazby, což nám dává program, který je opravdu dobrý v úkolech zaměřených na jazyk, jako je shrnutí obsahu nějakého textu, překlad a také odpovídání na otázky.

Není pochyb o tom, že v tomto ohledu je ChatGPT opravdu působivý, ale skutečně to není systém na analyzování akcií.

Proč?

ChatGPT byl trénován na datech, která byla aktuální do září roku 2021, což znamená, že data o společnostech, která může použít, jsou výrazně zastaralá a nová aktuální data tak nemá automaticky k dispozici. ChatGPT sice může prohledávat internet a získat aktuálnější informace, ovšem obvykle jde jen o shrnutí toho, co najde na webových stránkách.

Jinými slovy nejde do potřebné hloubky a jakékoli výpočty provádí ve velmi zjednodušené formě. V podstatě pouze opakuje to, co se dočte online.

Jedna výzkumná studie provedená v roce 2023 dokonce tvrdí, že ChatGPT údajně není schopen lineární regrese, což jinak řečeno znamená, že není schopen vyhodnocovat numerická data tak, aby z nich dokázal odhadnout cenu akcií.

Výnos 500% za rok… opravdu?

Tady by mohla oponovat právě ta na začátku zmíněná studie z University of Florida, která tvrdí, že ChatGPT dosahuje 500% výnosu. Kanadský investiční analytik Richard Coffin ovšem odvedl docela dobrou práci, když celou studii důkladně prošel a upozornil na několik docela důležitých detailů, které senzačnost studie zase vrací zpátky na zem. Pojďme se na ně podívat.

To, jaké akcie koupit a prodat, zjišťovali výzkumníci tak, že ChatGPT požádali, aby zanalyzoval titulek článku a určil, jestli byl pro danou akciovou společnost pozitivní, negativní nebo neutrální. Titulek následně dostal buď záporné skóre, pokud byl pro společnost špatný, kladné skóre, pokud byl pro společnost pozitivní, nebo nulu v případě neutrálního titulku.

Pokud bylo v daný den k dispozici více článků k dané akciové firmě, tak vědci dali zanalyzovat ChatGPT více titulků a podle toho, jestli vyšlo skóre akciové společnosti kladně nebo záporně, tak výzkumníci odpovídajícím způsobem akcie nakoupili, shortovali nebo prodali a uzavřeli svoji pozici.

Jinými slovy ChatGPT ve skutečnosti nevybíral akcie, ale pouze shrnul, jestli představoval titulek nebo titulky o dané akcii dobrou nebo špatnou zprávu. O této schopnosti porozumět jazyku jsme už mluvili. Výzkumníci na základě toho vytvořili obchodní strategii, která pak více méně spočívala v nákupu nebo prodeji akcií v horizontu dní.

První trhlinu na senzačnosti této studie představuje fakt, že těch 500% nezahrnuje jakékoli transakční náklady, což podstatně mění hru. Ve zprávě je totiž dále uvedeno, že v případě započítání transakčních nákladů, klesne výsledná návratnost na přibližně 50%, což je i vzhledem k délce investice něco přes rok, docela rozdíl.

Ve zprávě nejsou zmíněné ani daně, které by pravděpodobně v takto krátkém časovém horizontu ukrojily ze zisku také svůj podíl. A kromě toho tam také chybí poměrně základní detaily jako například velikost provedených obchodů.

Nakonec stojí za zmínku, že pokud jde o tu návratnost 500%, tak ta nevychází ze systému současné nejaktuálnější verze ChatGPT-4, ale ze starší verze ChatGPT-3.5. Což je objektivně méně rozsáhlý model. Výzkumníci totiž zkoušeli svoji strategii se všemi verzemi ChatGPT, takže pracovali i se starší jedničkou, dvojkou i s nejaktuálnější čtyřkou a ta měla výrazně menší úspěšnost než její předchozí verze 3.5.

Vybízí se tak otázka: Jak je možné, že mnohem lepší propracovanější systém dosáhl horších výsledků?Tady Richard Coffin tvrdí, že v případě této studie pravděpodobně zapracovala náhoda. Takže verzi 3.5 se prostě jen podařilo náhodně vybrat úspěšnější akcie, což se naopak ostatním verzím nepodařilo. Tuto teorii podporuje v podstatě i vyjádření samotných vědců, kteří ve shrnutí zprávy uvádí, že v případě, kdy byl k dispozici pro analýzu sentimentu pouze jeden titulek za den, tak jejich strategie fungovala s 51% úspěšností, což je v podstatě jen o něco lepší, než si hodit mincí.

Když akcie vybírá zlatá rybka, šimpanz a kočka

Tato studie tak připomíná podobné senzační příběhy, kde svoji roli sehrála náhoda. Jako třeba příběh YouTubera Michaela Reevese, kterému se v roce 2022 během tří měsíců investování podařilo porazit index NASDAQ tím, že nechal svoji zlatou rybku, aby za něj vybírala akcie.

Nebo příběh šimpanze, který v roce 1999 házel šipky na seznam akciových společností, díky čemuž v daném roce dosáhl zisku 213% a zařadil se na 22. místo v seznamu nejlepších investičních manažerů v USA.

A do třetice kočka, které se v roce 2012 v Británii podařilo vydělat víc peněz než trojici finančních manažerů, když vybírala akcie házením svojí oblíbené hračky na mřížku s čísly, která byla přidělená různým akciovým společnostem.

Existuje celá řada náhodně vybraných portfolií, která si v určitém časovém rámci vedou lépe než trh, ale žádný z nich rozhodně není důkazem proto, že byste měli nechat zvíře vybírat akcie do vašeho portfolia. Jen to ukazuje, že náhoda a štěstí občas zafungují.

Umělá inteligence vs. S&P 500

Takže to, že obchody generované ChatGPT překonaly v daném ročním časovém rámci trh, neznamená, že ChatGPT má skutečně strategii, jak překonat trh, natož dlouhodobou strategii. Pořád je tady řeč o velmi krátkém časovém horizontu.

Jedním z důvodů, proč je tak těžké porazit trh s automatizovaným systémem jako je ChatGPT, je skutečnost,  že jde obvykle o příležitosti s velmi malým výnosem, které vyžadují velké množství obchodů, aby bylo možné je využít. A časem se tyto příležitosti také ztrácí.

Mnoho kvantitativních i aktivních hedgeových fondů využívá analýzu akcií pomocí umělé inteligence, ale zpravidla používají svoje vlastní soukromé algoritmy. Takže i z toho důvodu je nepravděpodobné, že chatovací platforma ChatGPT, která není navržená primárně pro výběr akcií a je široce rozšířená, vám poskytne jakoukoli výhodu, pokud jde o obchodování s akciemi.

A pro zajímavost, když se podíváte na ETFka využívající umělou inteligenci k výběru akcií, tak při pohledu na jejich výkonnost za posledních 5 let, velká část z nich zaostává za výkonností S&P 500:

Závěr

Doufám, že s tím, co jsme tady dnes probrali, jsem vám pomohla vysvětlit, proč byste pravděpodobně neměli v brzké době svěřit svou finanční budoucnost do rukou chatbota. Jen dodám že cílem tohoto článku rozhodně není zdiskreditovat technologický pokrok, který ChatGPT rozhodně představuje. Myslím, že většina lidí může uznat, že je to pozoruhodný nástroj. A stejně tak nechci rezolutně vylučovat, že neexistují aplikace, které mohou být při investování do akcií skutečně užitečné. Ale ve chvíli, kdy se budete s výběrem akcií spoléhat pouze na ChatGPT, tak se dostáváte do skutečně nebezpečné oblasti, kde vám může stejně dobře posloužit hodit si poslepu šipkou na seznam akcií.

Pokud vám tento článek pomohl, zapněte si odběr nejnovějších článků a videí ZDE (na konci stránky).

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.