INVESTICE VERSUS INTUICE: Jak při investování (ne)používat intuici

Musím se přiznat, že mě docela překvapilo, od kolika žen jsem už dostala otázku, jestli při investování používám intuici. Ale když se na to podívám z nadhledu, tak je to vlastně pochopitelné, protože když porovnáme vedle sebe na jedné straně čísla, grafy a svíčky a na druhé straně intuici, tak jelikož z čísel, svíček a grafů má spousta žen respekt až skoro hrůzu, tak budou mít ženy přirozeně blíž k té intuici a budou se zajímat o to, jestli se na ni dá v investování spolehnout.

Než přišla tato otázka na intuici, tak jsem nad tím sama nikdy nepřemýšlela, ani nad tím, jestli ji používám, ani nad tím, jestli se objektivně při investování vůbec používat dá. A než se s vámi podělím o to, jak intuici používám nebo nepoužívám, tak se pojďme nejdřív podívat na 3 hlavní přístupy, jak je na intuici v investování nahlíženo:

ABSOLUTNÍ ODMÍTNUTÍ, ignorování až dokonce výsměch tomu, že by se při investování měla nějaké intuici vůbec věnovat jakákoli pozornost. Mnoho investorů argumentuje tím, že dávají přednost faktickému podložení svých investic – a obvykle mají na mysli grafy nebo ekonomické předpovědi. Fungují ve stylu: „Graf říká, že mám udělat tohle, tak to prostě udělám, ať jsou pocity jakékoli.“

ABSOLUTNÍ DŮVĚRA a naprosté spoléhání se na svá tušení bez jakéhokoli kritického náhledu. Jakákoli pohnutka je u takovýchto investorů podnětem k akci, i když racionální úvaha jde naprosto odlišným směrem. Takovíto investoři říkají, že sázejí na svá tušení.

KRITICKÝ PŘÍSTUP – Třetím způsobem, jak k intuici přistupovat je jakýsi kritický přístup, který spočívá v jejím vhodném využití. Investoři z této kategorie k tomu přistupují tak, že by byla přece škoda takovýto potenciálně cenný nástroj kategoricky odmítnout. Ale na druhou stranu si uvědomují, že ne každé tušení si pozornost opravdu zaslouží.

Co je to intuice

Je tedy potřeba si položit otázku, co to vlastně intuice je?  A odkud se bere? Jedna definice ji popisuje jako zvláštní druh pocitu, jakési tušení a takovou psychickou pohnutku, která se zdá být vědomostí, ale není stoprocentně důvěryhodná. Někteří si vysvětlují intuici jako mimosmyslové vnímání a v podstatě okultní sílu. Pojďme se ale ještě podívat, jaké vysvětlení nabízí věda – ta totiž tušení označuje jako běžný myšlenkový jev.

Když máte třeba silnou předtuchu: „Myslím, že tahle firma je ve větších problémech, než se zdá.“, tak je údajně velmi pravděpodobné, že je založena na informacích, které jste již dříve nashromáždili a teď z nich vyvodili určitý závěr. Pointa je v tom, že si ani nejste vědomi toho, že jste těmito informacemi disponovali.

Vědět něco, o čem nevíte, že to víte

Dr. Eugene Gendlin, psycholog z Chicagské univerzity, který studiem tohoto fenoménu strávil několik let, upozornil na tom, že je zcela běžné vědět něco, o čem nevíte, že to víte. Každý den totiž naše mysl přijme obrovské množství informací, které výrazně přesahuje množství, které je mysl schopná si vědomě vybavit, a tak je většina informací těsně pod hranicí vědomí.

Tohle se dá perfektně přirovnat k situaci, když vám zatelefonuje nějaká vám blízká osoba a vy ji poznáte po hlase. Jak jste ji poznali, jak jste to udělali? Kdybyste se pokusili popsat hlas té osoby někomu dalšímu, aby ten hlas dokázal poznat taky, tak byste zjistili, že to není možné. Ta informace je prostě ve vaší mysli, jen nevíte jaká a kde.

Taková je i podstata dobrých tušení – když něco poznáte, ale nemáte představu podle čeho a jak to k vám přišlo.

Tušení lze důvěřovat, pokud se dá vysvětlit

Důležitá myšlenka uvažování nad intuicí v investování by se dala shrnout větou: Tušení lze důvěřovat, pokud se dá vysvětlit. Pokud tedy přijde tušení, je potřeba se zeptat sama sebe, jestli o tomhle tématu, téhle oblasti už něco vím, jestli už můžu mít na toto téma v hlavě nějakou podvědomou databázi informací.

Nemalá část investorů totiž dostane tušení, že by si rozhodně měli koupit akcie firmy, protože jim její název připadá super. Nebo se takové tušení dostaví po přečtení jediné analýzy firmy.

Tušení a intuice v investování jsou v tomto ohledu zajímavý fenomén, ovšem s velmi nejistým výsledkem. I ta nejpevněji podložená tušení totiž mohou být chybná a naopak ničím nepodložená tušení mohou být správná. Pokud se však budete ptát, tak díky tomuto způsobu uvažování nad svými investicemi můžete naklonit pravděpodobnost úspěšné investice víc na svoji stranu.

Jak používám intuici v investování

Osobně intuici při rozhodování ohledně akciových investic nechávám až na samotný závěr. Nejdřív dávám prostor faktům a číslům, protože se přiznám, že se pravděpodobně na svoji intuici neumím napojit asi tak dobře, jak by bylo potřeba.

Ale pokud dojde na situaci, kdy mám před sebou dvě firmy s podobně zajímavými čísly a pravděpodobnost růstu cen jejich akcií vypadá taky podobně, tak v takovém případě si pak už jako takovou třešinku na dortu vybírám už opravdu intuitivně, která firma je mi bližší a ke které mě to přitahuje víc.

A co vy a intuice? Napište mi do komentářů 😉

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.