AKCIE JAKO DÁREK

Pokud vás už někdy napadlo koupit akcie nejen pro sebe, ale i jako dárek pro někoho blízkého, třeba na Vánoce, narozeniny, nebo k nějaké jiné speciální příležitosti, tak v tomto článku se podíváme na možnosti, ale i úskalí, které s tím souvisí. Takže pokud chcete získat přehled a nenechat se v tomto ohledu ničím zaskočit, tak určitě čtěte dál.

V dnešním článku budeme uvažovat nad tím, že chcete darovat akcie například svému partnerovi, partnerce, svým dospělým dětem – zkrátka člověku který už je dospělý a plnoletý. Pokud naopak přemýšlíte nad tím, že byste rádi darovali akcie svým dětem, které jsou aktuálně ještě malé, tak s tím se pojí ještě další specifika a otázky. A na ty se můžete podívat v jednom z mých předchozích článků/videí s názvem Investování pro děti. Můžete na něj mrknout ZDE.

Komu ideálně darovat akcie?

Zpátky tedy k dospělým. Než začnete důkladněji přemýšlet o tom, co všechno je potřeba zařídit, tak první věc, ve které byste měli mít jasno, je, jestli ta daná blízká osoba je tím správným adeptem, který ocení akcie a který se o ně v případě potřeby dokáže také dál postarat.

Protože jedna věc je nevhodný dárek, se kterým se pojí kyselý výraz ve tváři, případně hraný křečovitý úsměv. To je ještě ta lepší varianta. A druhá věc je nevhodný dárek, se kterým vlastně ten obdarovaný nebude vůbec vědět, jak s ním naložit a muže mu to přinést komplikace.

Takže první věc, kterou by měl ten obdarovaný splňovat, je, že u něj bude jednak velmi pravděpodobné, že ho takový dárek potěší, což pak potěší samozřejmě i vás. A druhá věc – že bude ten člověk ochotný a schopný si o těch svých nových akciích udržovat potřebný přehled.

Úskalí, která se s tím pojí

Tady totiž mohou nastat dvě úskalí. V případě, že vyberete nějakou takřka nesmrtelnou firmu typu Coca Cola nebo Procter and Gamble, tak se o budoucnost ani ziskovost takové firmy nemusíte nijak zvlášť obávat. A co se týče udržování přehledu o hospodaření takové firmy, tak pokud obdarovaný zkontroluje jejich finanční výsledky jednou za rok, tak se pravděpodobně nic dramatického nestane.

Pokud byste ale jako dárek vybrali nějakou menší dynamičtější firmu, tak tam už je vhodné udržovat si ten přehled opravdu o každých kvartálních výsledcích, což už ne každý může být ochotný řešit.

Takové druhé úskalí pak může spočívat v zahraničních firmách, které vyplácí dividendy. Jakmile totiž zahraniční firma vyplatí dividendy, tak má člověk takzvanou informační povinnost, kdy v daňovém přiznání musí tyto dividendy uvést jako příjem. A to i v situaci, že byly dividendy v zahraničí dostatečně zdaněné a není potřeba nic dodatečně doplácet. Což už se třeba týká i té Coca Coly i Procter and Gamble, protože obě tyto firmy dividendy vyplácí.

Takže by se dalo říct, že v ideálním případě potřebujete darovat akcie někomu opravdu schopnému, kdo už se o akcie zajímá, a nebo se o ně bude chtít zajímat.

Chcete obdarovaného překvapit? Tak bohužel…

A teď se tedy pojďme podívat na to, jaké možnosti jsou při darování akcií v nabídce. Teď možná některé z vás zklamu, protože pokud byste chtěli darovat akcie a dosáhnout nějakého momentu překvapení, tak to není dost dobře možné.

Proč?

V podstatě z bezpečnostních důvodů, protože vzhledem k tomu, že jsou dnes akcie dostupné takřka výhradně v elektronické podobě, tak aktuálně není možné nakoupit akcie na další dospělou osobu, aniž by o tom ta druhá osoba věděla a souhlasila s tím.

Tohle šlo kdysi v devadesátkách, když probíhala kupónová privatizace, kdy měl každý svoji kuponovou knížku a na tu kuponovou knížku bylo možné nakoupit akcie na manžela, manželku, ale i na úplně cizího člověka. Takže nakoupit to mohl úplně kdokoli, ale akcie pak patřily tomu, kdo byl uvedený na té kupónové knížce. Případně ještě v dobách dávno minulých, kdy byly akcie původně v papírové podobě.

Dnešní podmínky jsou nastavené tak, že člověk může akcie nakoupit výhradně sám na sebe a až poté se dají akcie případně převést na někoho dalšího.

Co je potřeba vyřídit?

Nutností je, že obdarovaný musí mít také obchodní účet, to znamená, že musí mít svého brokera, aby vůbec mohl nějaké akcie vlastnit.

Dalším krokem, který následuje, je darovací smlouva. Takže je potřeba, aby ten, kdo daruje akcie a ten, kdo je přijímá, spolu měli sepsanou darovací smlouvu, kde jsou u obou aktérů uvedeny veškeré důležité údaje jako rodná čísla, adresy, čísla obchodních účtů a ISIN akcie, které se darování týká. Darovací smlouva se pak zasílá na centrálu brokera a poté, co je obvykle v horizontu několika málo dní schválená, je potřeba u obou aktérů ověřit jejich identitu a celou transakci dokončit.

Tam je právě důležité to, aby byla zajištěna určitá bezpečnost a korektnost celé transakce, aby o tom byli oba dva aktéři obeznámení a aby mohl broker vyloučit situace, kdy by ten obdarovaný právě o ničem nevěděl. A nebo v nějakém krajním případě, kdy by šlo o podvod a pokus o krádež akcií a snahu převést je od údajného dárce na jiný účet.

Takže z bezpečnostního hlediska je darování akcií určitě podchycené dobře, na druhou stranu, jak už jsem zmínila, vytrácí se tady jakýkoli moment překvapení, protože celý proces provází určitá byrokracie.

Jak zajistit nejhladší průběh

Nejhladší průběh takovéto darovací transakce je pravděpodobně zajištěn v případě, kdy oba lidé, kterých se to týká, přijdou osobně na pobočku brokera. V případě, kdy broker nemá pobočky, na kterých by se to dalo vyřídit, tak bude ten elektronický proces nejspíš trochu komplikovanější. I z toho důvodu, že darování akcií nepatří mezi transakce, které by broker prováděl nějak hodně často.

Poplatky, které se s tím pojí

S darováním akcií se pak pojí i poplatek. Tu výši bude mít zase každý broker nastavenou určitě trochu jinak, ale pro představu, když jsem se informovala aktuálně u svého brokera, tak to vychází na 490 Kč za jeden ISIN – to znamená ne za jeden kus akcie, ale za jeden druh akcií a to ještě v případě, že mají oba dva obchodní účet pod stejným brokerem. Pokud má každý svůj obchodní účet pod jiným brokerem, tak je poplatek 750 Kč za jeden ISIN.

Shrnutí a elegantnější alternativa

Kdybychom to měli celé shrnout, tak pro darování akcií se vzhledem k tomu celému procesu obvykle rozhodují rodinní příslušníci a většinou se pak jedná i o darování akcií v nějaké větší hodnotě, kdy dává smysl hodnota akcií versus poplatek a byrokracie, které se s tím pojí.

Jako takové alternativní a elegantnější řešení, které bude možná i příjemnější, než přímé darování akcií, je udělat z nákupu akcií společnou věc a pojmout to třeba trochu jako zážitek. Na obchodní účet kohokoli (většinou se ale stejně bude jednat o ty nejbližší jako partner nebo partnerka) je možné bez jakéhokoli omezení zaslat peníze a potom za tyto peníze společně nakoupit akcie.

Pokud třeba váš partner nebo partnerka navíc nejsou v akciích tak zběhlí jako vy, tak určitě uvítají, když si budou moct s výběrem nechat od vás poradit a celý ten nákup budou moct absolvovat společně s vámi. Takže se tak můžete i vzájemně, co se týče nějakých zkušeností, obohatit.

Schválně pokud budete mít chuť, napište mi do komentáře, jestli byste vy sami chtěli od někoho dostat akcie jako dárek, případně jakou společnost byste si přáli a proč.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.