INVESTIČNÍ DISCIPLÍNA: 6 snadných způsobů, jak být disciplinovanější.

Jak být disciplinovanější a dosahovat lepších výsledků nejen v investování? Pokud jste měli za to, že disciplíny můžete dosáhnout jedině tak, že zatnete zuby a překonáte se, tak dobrá zpráva je, že vědci přišli na několik jednoduchých způsobů, jak svůj mozek nastavit tak, aby vás disciplína stála méně úsilí, ale přesto vás dovedla k vašemu cíli. Pokud chcete znát šest technik, které vás v tom podpoří, čtěte dál.

Ať už začínáte projekty s nadšením, ale během několika týdnů je opouštíte nedokončené, nebo si stanovujete ambiciózní finanční cíle, kterých ale pořád ne a ne dosáhnout, tak by vám mohla hned na začátek pomoct skutečnost, že disciplína není něco s čím se narodíte, ale je to něco, co si můžete vybudovat krok za krokem.

V následujícím textu se proto podíváme na šest praktických způsobů, jak být v reálném životě skutečně disciplinovanější a proměnit se v člověka, který dotahuje věci do konce. Ať už chcete vybudovat firmu, dostat se do formy, naučit se novou dovednost, začít investovat, nebo jen přestat prokrastinovat, těchto šest technik budování disciplíny vám pomůže dosáhnout cíle.

A než se do toho pustíme, pokud chcete porozumět tomu, jak fungují akcie a jak díky nim budovat svoji finanční nezávislost, mrkněte na nabídku kurzů a materiálů volně ke stažení ZDE. A teď už jdeme na to.

1. Implementační záměr

Zaprvé, používejte implementační záměr. Tohle je věc, která u mě osobně diametrálně změnila bilanci splněných úkolů. Jednoduše řečeno, implementační záměr znamená předem se rozhodnout, kdy a kde podniknete konkrétní akci. Takže místo toho, abyste řekli: „Budu víc cvičit,“ řeknete: „Budu cvičit 30 minut v 7 hodin ráno ve svém obývacím pokoji v pondělí, středu a pátek.“

Podle výzkumu mají lidé, kteří implementační záměry používají, zhruba o 300 % vyšší pravděpodobnost, že své plány skutečně zrealizují, na rozdíl od těch, kteří je nepoužívají. Důvod, proč tohle funguje tak dobře, je, že se eliminuje proces rozhodování.

Když totiž přijde stanovený čas jednat, nemusíte se rozhodovat a svádět vnitřní boj, jestli budete cvičit. Už jste se rozhodli. Nemusíte vymýšlet, kdy nebo kde to budete provádět, protože už to máte naplánováno. Zbývá to už jen udělat.

Tohle může být ideální pomůcka pro ty z vás, kteří se odhodláváte začít s pravidelným investováním, ale zatím to vždycky z nejrůznějších důvodů nevyšlo. Svému plánu můžete dát konkrétní podobu třeba tak, že pokud víte, že vám přistane výplata na účet vždycky nejpozději 15., tak si stanovíte, že vždycky následující pracovní den v 17:00, jakmile se vrátíte domů z práce, si přepošlete na svůj akciový účet 5 000 Kč a nakoupíte za ně akcie LVMH – Louis Vuitton Moët Hennessy ve formě ADR nebo nějaké jiné akciové firmy, kterou jste si vybrali.

Pokud dokážete dát svému záměru konkrétní KDY a KDE, tak díky této jednoduché vychytávce z knihy Atomové návyky od Jamese Cleara dokážete snížit rozhodovací paralýzu na minimum a zvýšit pravděpodobnost, že svůj plán skutečně zrealizujete, na maximum.

2. Pět, čtyři, tři, dva, jedna

Bod číslo dva, metoda: Pět, čtyři, tři, dva, jedna. Jednou z největších překážek disciplíny je propast mezi záměrem a činem. Přesně víme, co musíme udělat, ale něco nám brání v tom, abychom to skutečně udělali.

Sedíme v křesle s vědomím, že bychom měli cvičit, nebo očima projíždíme nadpisy článků a oddalujeme nějakou důležitější činnost, třeba otevření finančního výkazu akciovky čerstvě po kvartálních výsledcích. A právě v takovýchto okamžicích se mi osvědčila metoda 5 4 3 2 1 od Melanie Robbins.

Postup je úplně jednoduchý. Když cítíte odpor k něčemu, co byste měli začít dělat, počítáte pozpátku od pětky do jedničky. A jakmile dosáhnete jedničky, jdete do akce. Už o tom dál sami se sebou nedebatujete, nevyjednáváte, prostě se do toho pustíte.

Tahle psychologická finta, která mimochodem funguje i na děti, těží z toho, že úplně obchází část mozku, která vymýšlí výmluvy. Odpočítávání totiž představuje přerušení vzorce. Takže se aktivita přesouvá z emocionální části mozku čistě k akci. Je to jako mentální reset, který prostě přeruší váhání.

Funguje to skvěle ráno proti neustálému odkládání budíku i na náročnější pracovní úkoly. Jakmile se přistihnu, že vyhledávám jiné činnosti, než to, co bych měla, třeba když oddaluju cvičení a moje uvědomělé já začíná svádět boj s mým líným já, tak si vzpomenu na tuhle metodu, 5, 4, 3, 2, 1 a okamžitě vstanu. Už není potřeba se ani přemlouvat, protože tělo se už hýbe a jde splnit úkol. Klíčem je, že v okamžiku, kdy dosáhnete jedničky, musíte podniknout fyzické kroky.

3. Vizuální připomínka

Číslo tři. Vizuálně sledujte svůj pokrok. Nic nebuduje disciplínu tak, jako vidět svůj pokrok přímo před sebou. Skvěle se k tomu hodí třeba jednoduchý nástěnný kalendář, do kterého si můžete každý den označit křížkem. Po několika týdnech totiž vytvoříte řetězec křížků, který prostě nechcete přerušit. Tahle vizuální připomínka se stane opravdu silným motivátorem. Doslova tak vidíte, jak se vaše disciplína buduje den za dnem.

Americký komik Jerry Seinfeld tomu říká metoda „nepřeruš řetězec“. A používal ji k psaní vtipů každý den, díky čemuž se stal jedním z nejúspěšnějších komiků všech dob. Můžete sledovat téměř cokoli. Splněné tréninky, počet hodin strávených na vašem projektu, dny, kdy jste se drželi svého plánu zdravého stravování. Základem je to prostě zviditelnit.

Umístěte svoji připomínku někam, kde ji uvidíte několikrát denně. Protože zaznačit si další úspěšný den je velmi uspokojující. A když přijde těžký den, což míváme všichni, může být tato vizuální připomínka toho, jak daleko jste se dostali, přesně to pravé, nebo jen impuls, který potřebujete k překonání daného dne a k tomu, abyste pokračovali.

4. Tajný plán

Bod číslo čtyři – držte své plány v tajnosti. Tohle může na první pohled vypadat jako nesmysl, ale je vědecky ověřené, že to funguje. Existuje totiž psychologický koncept, který se nazývá „mezera mezi záměrem a chováním“. V podstatě jde o rozdíl mezi tím, co plánujete udělat, a tím, co skutečně děláte.

Pokud chcete dosáhnout nějakého cíle, tak máte vyšší pravděpodobnost úspěchu, pokud si svůj záměr necháte pro sebe, případně ho sdílíte pouze s partnerem, partnerkou, nebo velmi malým počtem blízkých přátel, kteří vás v dosažení onoho cíle podporují a povzbuzují, případně i třeba svým způsobem kontrolují.

Jakmile to ale řeknete všem, tak se mezera zvětší a je méně pravděpodobné, že práci dokončíte. V časopisu Journal of Experimental Social Psychology byl publikován článek, který zjistil, že lidé, kteří veřejně oznamují své cíle, vnímají předčasně pocit, že těch cílů už dosáhli, což snižuje pravděpodobnost, že celou věc dotáhnou do konce.

Děje se to proto, že váš mozek vás dokáže oklamat a navést k pocitu úspěchu ještě předtím, než skutečně něco uděláte. Takže když své cíle oznámíte všem, váš mozek uvolní dopamin – chemickou látku, která vám dává dobrý pocit, stejně jako když si něco odškrtnete ze svého seznamu úkolů.

Potíž spočívá v tom, že si váš mozek myslí, že jste práci už udělali, což pak snižuje vaši motivaci ji dotáhnout do konce a udělat ji doopravdy. Takže čím větší máte investiční a nebo jiné cíle, o to víc se soustřeďte raději na kroky k jejich realizaci a počkejte si na dobrý pocit ze skutečně vykonané práce.

5. Malé věci

Předposlední tip: Začněte s malými věcmi. Přiznám se, že jednou z mých dlouholetých chyb bylo vždycky se snažit o masivní změny přes noc. Ať už šlo o snahy o zdravější stravování, cvičení, čtení knížek, tak jsem často úplně přepálila start a pokoušela se dostat z nuly na sto za nesmyslně krátký čas.

Disciplína se ale nebuduje dramatickými změnami. Buduje se velmi malými, konzistentními činnostmi, které se dějí den za dnem a které se pak časem sčítají. Klíčem je začít tak malými věcmi, aby to bylo téměř směšně snadné.

Pokud chcete pravidelně meditovat, nezačínejte s 30 minutami denně ale s 5 minutami, pokud chcete začít s podnikáním, nemusíte dát okamžitě výpověď ve svojí současné práci, ale postupně si svoje podnikání připravovat. Pokud chcete začít investovat, nemusíte dát někam hned úplně veškeré svoje peníze, ale nejdřív si vyzkoušet zainvestovat malé částky a získávat postupně na jistotě.

Když budujete návyk s pomocí směšně malých úkolů, tak se stanou dvě důležité věci. Zaprvé, skutečně ty úkoly uděláte, protože při tom budete zažívat takřka nulový odpor. A zadruhé, důsledným dokončováním těch úkolů si budujete identitu někoho, kdo věci dotahuje do konce. A tahle identita je právě to, co vytváří trvalou disciplínu a přináší největší výsledky.

6. Disciplína jako péče o sebe

A jako poslední stojí za to zmínit tip, kdy skutečně vnímáte disciplínu jako péči o sebe. Možná se v tom taky uvidíte, já jsem disciplínu dlouho vnímala jako formu sebezapření, jako něco omezujícího, co znamenalo říkat ne věcem, které jsem chtěla. A díky tomu byla jakákoli snaha o dosažení disciplíny neustálý boj.

Jakmile u mě ale došlo ke změně úhlu pohledu a začala jsem vnímat disciplínu jako formu péče o sebe, začala jsem se soustředit víc na to, co moje budoucí já opravdu chce, jak chce vypadat, čeho chce dosáhnout, tak to bylo najednou větší a důležitější než to, co chce v tuto chvíli moje současné já.

Takže čtení informací k akciím už pro mě není otrava, jednak díky tomu, že si vybírám akcie z oblastí, které mě zajímají. Ale taky díky vědomí, že si tím trénuju mozek a v neposlední řadě se snažím jít příkladem svým dětem a ukázat jim, že není potřeba uvíznout v krysím závodě a být otrokem peněz, ale že peníze můžou naopak pracovat pro ně.

Jakmile se disciplína stává prostředkem k dosažení života s potenciálem větší svobody, tak disciplína přestává být břemenem, ale stává se spíš darem, který vlastně dáváte sami sobě. Protože pokud můžete věřit sami sobě, spolehnout se na sebe, že dotáhnete svoji věc až do konce, tak už jen ten samotný pocit stojí zato.

Toto je tedy mých šest praktických tipů, jak si vybudovat větší disciplínu nejen v investování. Pamatujte, že nejde o to, abyste se stali dokonalými nebo nikdy neudělali chybu. Jde jen o to, abyste se postupně stali tím, kdo si častěji plní své cíle, na rozdíl od toho, kdo se od svých cílů svými činy vzdaluje.

Pokud se Vám článek líbil, budete skvělí, když ho podpoříte sdílením. A nezapomeňte se přihlásit k odběru ZDE (na konci stránky), aby vám neutekly ani další články v rámci projektu Úspěšná investorka. Já se s vámi pro dnešek loučím, děkuji vám za pozornost a budu se těšit zase příště.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.