V dnešní době spousta žen řeší, aby našly své poslání – aby skloubily to, co je baví a v čem jsou dobré, ale spousta z nich při tomto hledání ztroskotává, protože hledají dokonalost. Hledají hotovou dokonalou kombinaci toho, co je baví a v čem jsou dobré. Jenže i téhle dokonalé kombinaci předchází vývoj prostřednictvím dvou možných cest…
Zaprvé, nejdřív Vás něco baví a když to děláte opakovaně, tak v tom začnete být dobré.
A zadruhé když prostě něco děláte, začnete v tom být dobré a ono vás to tím pádem i začne bavit.
Tohle je důležitá myšlenka, kterou bych chtěla vyzdvihnout, protože spousta žen hodí investování do akcií rovnou přes palubu jako něco, co pro ně přece rozhodně není. A nebo, když už se ženy o investování do akcií začnou zajímat, tak to často zabalí dřív, než vůbec začnou právě proto, že si nevěří, že v tom můžou být dobré a nebo, že je to nebaví.
Když stojíte na začátku, tak vás může snadno ovládnout strach, že je to moc složité, že to nezvládnete. A setkávám se i s tím, že i když některé ženy jdou do akce a nakoupí si odbornou literaturu, tak její použití selže na tom, že je to buď nebaví, protože jim to připadá jako nudné školní učení se z učebnice a nebo tu knížku otevřou a ty informace uvnitř je tak vyděsí, že ji zase zavřou a tím to končí.
Takže otázka za milion dolarů zní – jak z investování do akcií udělat věc, která vás bude bavit a budete v ní dobré, že?
Možná se teď vybízí, že tady bude funkční až na výjimky jen ta druhá cesta, která znamená, že se akciím budete věnovat dostatečně dlouho, až do nich proniknete, začnou vám jít a pak následně vás to začne bavit.
Ale já bych Vám teď chtěla ukázat, jak se dá reálně použít ta první cesta – aby vás to už od začátku bavilo.
Samozřejmě jedna z možností je, že vás tahle tematika přirozeně láká a zajímá, v takovém případě máte vyhráno, to je ta ideální cesta, kterou ale pravděpodobně půjde menší část z vás.
Pokud to ale nemáte takhle samo od sebe dané, tak mám pro vás jeden TIP.
Tím, že se akciemi dosud zabývali převážně muži, tak se také věnovali převážně akciovým firmám, které je osobně zajímají, takže jste si možná mohly udělat představu, že akciové firmy jsou jen technologie, průmysl a těžba kovů.
Jenže když si vybavíte jakýkoli produkt, jakoukoli službu, kterou samy jako ženy využíváte, tak je pravděpodobné, že najdete i takovou akciovou společnost, která to nabízí.
Abyste si udělaly představu, vybrala jsem pár příkladů: najdete akciové firmy, co vyrábí čokoládu, pečou cheesecake, pokud máte rády tvoření, tak existují akciové firmy, které vyrábí nejrůznější materiály a pomůcky pro tvůrce, popř. jsou akciové firmy, které pomocí své platformy sdružují tvůrce, aby mohli svoje produkty nabízet. Najdete i akciové firmy, co se zabývají módou, kosmetikou a dokonce i estetickou chirurgií.
A tyto firmy nejsou o nic horší, než ty o kterých ve většině investičních podcastů nebo videí uslyšíte.
Stejně jako najdete výdělečné a nevýdělečné firmy v oblasti technologií, těžby kovů a průmyslu, tak úplně stejně najdete výdělečné a nevýdělečné firmy mezi výrobci sladkostí, módy, kosmetiky atd.
Vidíte tam ten rozdíl, že máte už od začátku možnost zabývat se vybranou oblastí, která Vám je blízká a která Vás přirozeně zajímá?
Pak samozřejmě následuje ta hlavní část – ta samotná činnost – výběr firmy a to, kdy nakoupit a kdy prodat. Ta část, která připadá mnoha ženám nejvíc složitá a stresující, protože se bojí, aby něco nepokazily.
Tady bych Vás chtěla inspirovat jedním příběhem, nebo spíš sociálním experimentem. Odehrál se v 80. letech v Americe a jeho hlavními postavami byli dva už v té době velmi úspěšní a veřejně známí investoři: Richard Dennis a Wiliam Eckhardt. Ještě pro upřesnění, tihle dva investoři se věnovali tradingu, což je rizikovější varianta obchodování s akciemi než dlouhodobé hodnotové investování.
A tihle dva investoři, kteří byli zároveň i přátelé se vsadili o to, kdo z nich má pravdu. Richard Dennis totiž věřil tomu, že úspěšně obchodovat s akciemi se dá naučit. Wiliam Eckhardt naopak tvrdil, že pro úspěšné obchodování s akciemi je potřeba mít vrozený talent a bez něj, že to prostě nejde.
A aby zjistili, kdo z nich má pravdu, tak dali do novin inzerát, ve kterém nabízeli, že dají omezenému počtu vybraných uchazečů šanci, naučit se od nich obchodovat s akciemi a navíc jim k tomu dají k dispozici i svoje peníze. Přihlásilo se víc než tisíc uchazečů a z nich bylo vybráno 14 lidí – absolutní mix jak z hlediska dosaženého vzdělání, tak vykonávaných profesí.
A jak tento sociální experiment dopadl?
Pravdu měl Richard Dennis, vybraní absolventi tohoto experimentu se naučili obchodovat s akciemi tak úspěšně, že se mnozí z nich zařadili díky svým výsledkům a svému složenému ročnímu výnosu, mezi horní příčky nejúspěšnějších akciových investorů všech dob.
A když potom výsledek toho experimentu komentoval sám Richard Denis, tak řekl, že na začátku byl jediný, kdo věřil, že se obchodování s akciemi dá naučit. Ale ta úspěšnost, s jakou se to dá naučit, nakonec prý předčila jeho nejdivočejší představy.
Takže teď určitě stojí za to, podívat se právě na to, co jsou ty klíčové naučené dovednosti, které odlišují úspěšné investory od těch neúspěšných. Možná, že teď očekáváte, že ty nejdůležitější se budou točit okolo matematiky a čísel, zkrátka jak si spočítat výhodnou investici. Čísla samozřejmě důležitá jsou, to beze sporu, ale ukazuje se, že při investování je ještě důležitější psychologie a schopnost ovládat své emoce.
1) Investují do toho, čemu rozumí
Tady se vracíme zpět k tomu tipu, jak si vybírat akciové firmy, protože to, co Vás zajímá a baví, tomu často dost pravděpodobně také nejlíp rozumíte a zvyšujete tak pravděpodobnost úspěšné investice.
Je totiž trochu neštěstí, když se lékař snaží vyzrát na technologické firmy a ajťák se naopak snaží pokořit farmaceutické společnosti, když by to mohlo být naopak a každý z nich by využil svoji výhodu znalosti oboru.
Tady se taky dostáváme znovu k tomu, že je žádoucí opravdu investovat jako žena, protože jako ženu vás budou zajímat jiné firmy než muže, takže budete moct uplatnit znalosti z té oblasti, ve které se orientujete právě vy.
2) Dodržování pravidel
Úspěšní investoři mají stanovená pravidla a těch se drží za všech okolností, ať už se jejich investice vyvíjí příznivě nebo nepříznivě – pro každý případ mají plán a strategii a podle toho se zachovají.
To je totiž mimořádně důležitý předpoklad pro udržení emocí na uzdě a pro dlouhodobý stabilní úspěch. Jako příklad můžeme uvést třeba pravidlo, nekupovat akcie firmy, která má vyšší podíl dluhu než vlastních peněz.
3) Chamtivost
Úspěšní investoři ovládají svoji chamtivosti. To souvisí s těmi pravidly, a hlavně ve chvílích, když se ceny akcií vyvíjí velmi dobře. Člověk chce pořád víc a víc a propadá chamtivosti.
K tomuto se váže takové pořekadlo, které na burzách píše sám život: „Kdyby chtěli lidé míň, měli by víc“.
Týká se to hlavně situací, když člověk otálí s prodejem akcií, rád by je prodal za co nejvyšší cenu, ale čeká tak dlouho, až se něco pokazí a cena začne klesat. Proto se už při koupi doporučuje mít alespoň přibližně stanovenou prodejní cenu, v závislosti na vývoji zisku firmy.
4) Uznat porážku
Ne nadarmo se říká, že k tomu, aby člověk mohl vyhrávat, se musí nejdřív naučit prohrávat. V akciovém světě je tím míněno, že když se Vám investice nepovede a taková se prostě 100% dřív či později najde, tak je potřeba si to přiznat a takovou investici opustit.
Je totiž problém, když se do takové nepovedené investice přimíchají plané naděje a pocit, že vám daná akciová firma něco dluží a chcete svoje peníze zpátky od té konkrétní akciové firmy.
V takové chvíli je potřeba vzít to, co zbylo a zainvestovat lépe. Vtip je totiž v tom, že je úplně jedno, jestli Vám peníze vydělá společnost X nebo Y – pořád to ve výsledku budou stejné peníze.
5) Jít proti proudu
Protože se nejen v akciovém světě ukazuje, že to, co si myslí většina, ještě nemusí být automaticky pravda. Možná už jste slyšely to pravidlo: Nakupovat, když se ostatní bojí a prodávat, když jsou ostatní chamtiví.
Když jsou ceny akcií vysoko, všeobecně panuje pozitivní sentiment a většina lidí na vlně euforie nakupuje, tak úspěšní investoři prodávají. A naopak, když na trhu vládne negativní nálada, lidé propadají skepsi a prodávají, tak to je chvíle, kdy úspěšní investoři nakupují.
Tohle je velmi těžká věc, protože člověk je naprogramovaný tak, aby fungoval s ostatními ve shodě a v souladu, protože to představuje bezpečí. A jít proti proudu a konfrontovat své přesvědčení s opačným přesvědčením ostatních v nás vyvolává nepříjemné pocity.
Když to shrneme, je potřeba investovat do toho, čemu rozumíte, stanovit si svá pravidla a ta dodržovat, mít pod kontrolou svoji chamtivost, dokázat uznat porážku a umět jít proti proudu.
Spousta žen jde proti proudu už tím, že se vůbec začnou zajímat o investování, protože ve svém okolí nemají v této oblasti podporu, nebo jsou od investování přímo odrazovány, takže se pak cítí v tomhle tématu nejistě. Radši o něm ani nezačínají mluvit, protože se bojí, že se ztrapní, nebo že přijde nějaká jiná negativní reakce. A zůstanou v téhle problematice tak nějak samy.
Pokud na investování do akcií nechcete být samy, tak zůstaňte ve spojení s úspěšnou investorkou a třeba ji i sdílejte dál, protože spoustu žen od toho dalšího příjmu a finanční nezávislosti dělí jen jedna jediná myšlenka a sice, že je to vlastně vůbec možné a že je to možné i pro ně.
K tomuto si na závěr dovolím citát od Henryho Forda, možná ho už znáte, ale podle mě má smysl ho i opakovat a to je: „Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo nedokážete, vždycky budete mít pravdu“.