8 VĚCÍ, KTERÉ JSEM PŘESTALA KUPOVAT PRO DOSAŽENÍ FINANČNÍ SVOBODY

Jakých osm věcí má smysl přestat nakupovat, aniž byste museli obětovat kvalitu svého života, ale aby vám zůstalo na účtu víc peněz, které budete moct použít na investování, svůj růst a dosažení svojí finanční svobody? Pokud vás zajímá víc, čtěte dál.

Dnes se s vámi podělím o celkem osm tipů, jak z mého pohledu investorky aplikovat finanční minimalismus. Pokud vás zaujme alespoň jeden z nich a začnete ho používat, tak vám jednak zjednoduší život, ale díky menšímu utrácení, vám umožní dávat ve výsledku víc peněz tam, kde to pro vás bude mít mnohem větší hodnotu a celkově se dostanete finančně mnohem dál. Pojďme se na jednotlivé body podívat.

1. Knížky

První věcí, kterou chci zmínit, jsou knížky. Knížky jsou skvělá věc, jejich čtení je důležité a je to úžasná investice do zvýšení vašeho lidského kapitálu a vašich znalostí. To je navíc něco, co vám nikdo nemůže vzít. Hmotné věci můžou vyjít z módy, můžou vyblednout, rozbít se, nebo vám je může někdo ukrást, ale znalosti, které jste získali, s vámi zůstanou už navždy.

Následující tip proto samozřejmě nebude o tom přestat si kupovat knížky, možná až na výjimku knížek, které už si kupujete s myšlenkou, že je přečtete třeba někdy až… doplňte si sami. Ale následující tip bude spíš o tom, jak s knížkami nakládat po jejich přečtení.

Můj osobní přístup ke knížkám spočívá v tom, že si po přečtení nechávám pouze knížky, o kterých vím, že se k nim budu vracet. Že jsou v nich buď tak důležité myšlenky a nebo informace, které si budu chtít po čase znovu oživit. Jen tyhle mají opravdu trvalé místo v mojí knihovně.

Knížky, o kterých vím, že je nebudu číst znovu, pak jednoduše prodám dál. Jednak aby mi nezabíraly místo v knihovně, ale ty prostředky za jejich prodej pak najdou rozhodně mnohem lepší využití při koupi nějaké jiné knížky, než když se na tu původní knihu bude jen prášit na poličce.

2. Drahé auto

Číslo dvě – drahé auto. A teď, co to vlastně znamená drahé auto. Debatu o tom, jestli je lepší koupit raději nové nebo ojeté auto a jak starý model nechme teď stranou, i když samozřejmě i tam jsou velké rozdíly v tom, kolik za jaké auto na začátku zaplatíte. Pořizovací cenou to totiž nekončí.

Za drahé auto považuji jednoduše takové, na kterém pak v průběhu let platíte zbytečně vysoké výdaje při jeho běžné údržbě. Rozdíly jsou vidět i v rámci jedné značky – vezměme si například Superb a Fabii od Škodovky.

Jakmile budete potřebovat jakýkoli náhradní díl a nebo jednoduše pořídit pneumatiky, tak u Superbu zaplatíte víc než u Fabie. Nejvýrazněji je pak ten rozdíl vidět na ceně servisní hodiny, takže jakmile přijedete do servisu se Superbem, tak vám mechanik naúčtuje za hodinu svojí práce vyšší cenu, než když přijedete do stejného servisu za stejným mechanikem s Fabií.

V tomhle ohledu mám určitě výhodu v tom, že auto považuji výhradně za prostředek, který mi má sloužit, to znamená, bezpečně mě dovézt z bodu A do bodu B a nepotřebuji autem jakkoli vyjadřovat svoji vlastní osobnost. Pokud to máte podobně, tak máte v tomto směru velkou výhodu, pokud to máte jinak, tak tento jiný finanční úhel pohledu podle mě určitě stojí alespoň za zamyšlení.

3. Suvenýry

Číslo tři – suvenýry. Cestování je úžasná věc, která neskutečně rozšiřuje obzory. A z mojí vlastní subjektivní zkušenosti mi připadá, že díky cestování se pak člověk i víc těší zase zpátky domů. Ale je jedna věc, která podle mě na celém cestování nestojí za to kupovat, a to jsou suvenýry. Za mě jde o naprosto vyhozené peníze, za věci, které pak v bytě jen zbytečně zabírají místo a je potřeba na nich navíc utírat prach.

Pokud si chcete opravdu vzpomenout na nějaký svůj výlet, podívejte se na fotky. Až uvidíte znovu, kde jste všude byli, co jste tam viděli a zažili, tak vás zaplaví mnohem víc vzpomínek, než co by dokázal jakýkoli suvenýr.

4. Nejnovější aktualizace

Číslo čtyři – nakupování nejnovějších aktualizovaných verzí. Rychlost, se kterou nové technologie vychází, často převyšuje naši skutečnou potřebu je nahradit. Apple vám každý rok na podzim nabídne novou verzi svého iPhonu, ale opravdu přinese nová verze o tolik větší hodnotu?

Když použijeme iPhony jako příklad, tak psychologicky člověk funguje tak, že pokud nemá iPhone a pořídí si ho, tak může zažít velký pocit štěstí a radosti. Ale v situaci, kdy už člověk iPhone má a vymění ho za novější verzi, tak zaplatí znovu poměrně vysokou částku, ale už nebude pociťovat tak výrazný rozdíl a stejně tak míra štěstí a radosti nebude pravděpodobně tak vysoká jako v předchozím případě.

Nabízí se tak otázka, jestli by nebylo lepší dané peníze spíše zainvestovat do svojí budoucnosti, případně je utratit místo za novější aktualizovanější věc, raději za nový zážitek nebo úplně jiný nový předmět, který vám přinese mnohem větší pocit štěstí.

5. Zboží ve výprodeji

Číslo pět – zboží ve výprodeji. Je rozdíl mezi nákupem něčeho ve výprodeji a nákupem něčeho, protože je to ve výprodeji. Slevy se mohou na první pohled zdát jako skvělý způsob, jak ušetřit peníze. Když ale obchody nabízí slevy 20, 30, 40 procent, tak ve skutečnosti jen používají psychologický trik, který má ospravedlnit utrácení ve vaší hlavě.

Pokud máte vyhlédnuté nové boty, které jste si chtěli koupit a teď jsou ve výprodeji z 3000 Kč za 2000 Kč, pak ano, ušetřili jste 1000 Kč. Ale pokud ty boty kupujete, protože jsou ve slevě, tak jste naopak právě utratili 2000 Kč. Slevy totiž často představují jen nakupování věcí, které byste si jinak nekoupili.

6. Investování do věcí, kterým nerozumím

Číslo šest – investování do věcí, kterým nerozumím. Ať už si investujete sami nebo máte finančního nebo investičního poradce, tak je dobré mít základní povědomí o tom, kam vaše peníze jdou. Je daná investice podložená reálnými čísly, nebo jde spíš o spekulaci? Odpovídá vašemu rizikovému profilu? Splňuje vaše etické principy? Protože nikdo by se neměl o vaše peníze zajímat víc než vy sami.

Nikdo ve skutečnosti nikdy nebude mít na zhodnocení vašich peněz takový zájem, jako vy sami.

I to je důvod, proč neposkytuji konkrétní rady, do jakých akcií investovat, ale jde mi o to nabídnout možnosti a navést každou ženu na její ideální investiční cestu, kterou si dokáže řídit a kontrolovat sama. Na nabídku je možné podívat se ZDE.

7. Krátkodobé módní trendy

Číslo sedm – krátkodobé módní trendy. Každý rok je v kurzu jiná barva, jiný styl nebo střih oblečení. Na jednu stranu možná příjemná změna, na druhou stranu velmi účinný tah, jak přimět zákazníky utrácet za věci, které na sobě budou mít jen párkrát, protože velmi rychle vyjdou z módy. Jakmile si člověk uvědomí, že jde v první řadě o byznys, tak většinou odpadá potřeba za tyto věci vyhazovat peníze.

Osobně mám vybraných několik barev, v kterých se cítím dobře a víc mi záleží na kvalitě než na kvantitě. Jakmile pak máte ve skříni méně oblečení, tak vedlejším pozitivním a osvobozujícím efektem je, že tak nepotřebujete trávit tolik času rozhodováním, co si vezmete na sebe a co a jak zkombinujete.

Samozřejmě není potřeba sahat k vyloženému extrému ala Steve Jobs, kdy budete mít ve skříni hromadu totožných černých roláků, ale i nepatrné zjednodušení šatníku prospívá peněžence i mysli.

8. Věci náročné na údržbu

Číslo osm – věci náročné na dodatečnou údržbu. Takže umělé řasy, nehty, barvení vlasů, ale i to drahé auto, o kterém už byla řeč nebo dekorace, na které se práší. Tohle jsou věci, které potřebují další údržbu, ale současně i čas.

Protože jakmile si půjdu nechat udělat nehty, tak nemůžu dělat zároveň nic jiného, nemůžu se věnovat svojí práci a nemůžu plnohodnotně trávit čas se svojí rodinou. Takže tady to pro mě není jen o ceně, kterou za danou věc nebo službu zaplatím, ale také o přemýšlení nad hodnotou času, který to bude vyžadovat.

Má opravdu smysl obětovat hodinu času na nehtech nebo oprašováním spousty sošek v bytě, nebo bych ji mohla strávit děláním něčeho jiného, co by mi přineslo větší hodnotu. A to nejen tu finanční, ale i celkově hodnotu pro život, vidět se s rodinou, s přáteli, zacvičit si, něco si přečíst, odpočívat.

Jakmile se člověk zastaví a popřemýšlí komplexně nad svými prioritami, tak má poměrně rychle jasno, v čem vidí skutečnou hodnotu a co je pro něj jen ztráta času.

Závěrem bych svůj názor na utrácení shrnula tak, že nemám absolutně problém utrácet za věci, které mi opravdu přináší radost a hodnotu, ale nechci utrácet za věci jen proto, že je to zvykem, nebo kvůli svému egu a pocitu, že potřebuji zapůsobit na lidi. Jsem přesvědčená o tom, že pokud člověk omezí utrácení z těchto důvodů, tak to na skutečnou kvalitu života nemá vliv, ale finanční situaci to výrazně zlepší.

Osobně se na svoje finanční rozhodnutí ráda dívám z hlediska kompromisů, takže peníze, které za nějakou věc zaplatím, musí stát za kompromis případného obětování mojí finanční svobody.

Utratit dalších 200 tisíc korun za lepší auto teď nemusí vypadat jako velký problém, ale pokud je to volba mezi utracením těch 200 tisíc za lepší auto, nebo je utratit za investici, vzdělávání, nebo budování svého bohatství, které vám může potenciálně změnit život, tak se tato volba dostává do úplně jiného světla. Já se s vámi pro dnešek loučím, děkuji vám za pozornost a budu se těšit zase příště.

A pokud si nechcete nechat ujít ani příští článek, zapněte si odběr ZDE (na konci stránky).

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.