Tentokrát se zaměříme na 3 silné stránky žen investorek, které v průběhu času potvrzují různé studie a statistiky. Počet investorek se celkově zvyšuje, ale přesto se najde pořád spousta žen, kterým přijde vhod trocha inspirace, aby si dokázaly představit, že úspěchu při investování mohou dosáhnout i ony.
A že k tomu není potřeba snažit se v sobě podpořit co nejvíc mužských vlastností, ale že je naopak dobré těžit z výhod, které jsou ženám obecně přirozené.
O světu akciových investic často panuje představa, že je to agresivní místo, ve kterém se počítá hlavně dravost a ostré lokty. A na to navazuje hned vzápětí další přesvědčení, že do takového prostředí se žena přece nehodí, že tam nemůže zapadnout, že to není nic pro ni.
A mně nezbývá než souhlasit – žena by se do tohoto prostředí opravdu neměla snažit zapadnout a investovat jako muž.
Naopak.
Měla by do tohoto prostředí vstupovat se vztyčenou hlavou a vědoma si svých výhod, díky kterým může dosáhnout v investování do akcií stejných nebo ještě lepších výsledků než muži. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé silné stránky, ze kterých mohou ženy investorky těžit.
Hned první bod na první pohled rozhodně nevypadá jako výhoda, ale na druhý pohled už dává smysl. Podle aktuálních průzkumů a studií mají ženy velmi dobrý předpoklad uspět na akciových trzích mimo jiné právě z důvodu, že se víc bojí a že si na rozdíl od mužů i méně věří.
Také jste to dosud považovaly za nepříjemnou nevýhodu? Už nemusíte. Ten benefit, který z toho plyne, je větší rozvážnost.
Ženy jsou obecně ze své podstaty ochotné tolerovat nižší hladinu rizika než muži, což se v investování ukazuje jako přednost. Ženy si totiž své investice mnohem důkladněji promýšlí, a když už se rozhodnou investovat a později například nastane čas panických výprodejů, tak dokážou udržet nervy lépe na uzdě, neprodávat impulzivně se ztrátou a zvládnout celou krizovou situaci s grácií, ale hlavně se ziskem.
Ve studii společnosti Fidelity, která probíhala mezi lety 2011-2020 se ukázalo, že v dlouhodobém investování mají ženy ročně v průměru o 0,4% větší výnosnost. Ten rozdíl samozřejmě není extrémní, ale potvrzuje, že nízké sebevědomí ze strany žen rozhodně není na místě.
Další silnou stránkou žen je schopnost víc ušetřit. Přestože jsou rozdíly v platech žen a mužů bohužel stále aktuální téma, když dojde na lámání chleba, kolik komu z výplaty nakonec procentuálně zůstane víc, tak vedou ženy.
Rozdíl sice není zas tak propastný – průměrná čísla mluví o 9% pro ženy a 8% pro muže, ale když pak dojde k sečtení delšího časového horizontu a v rámci investic přidáte kouzlo složeného úročení, tak už nebude řeč jen o pár drobných a ve výsledku nebude důležité, kolik vyděláte, ale kolik vám zbyde.
Třetí silnou stránkou žen je jednoduše dlouhověkost. Tady s aktuálními čísly sice nepříjemně zamával Covid a průměrný věk v ČR se snížil zhruba o dva roky na 74 let u mužů a 80 let u žen, ale i přesto stále platí, že ženy žijí výrazně déle.
Toto samozřejmě není vlastnost, která by dopomáhala k lepším výsledkům v investování a můžeme začít polemizovat nad tím, jestli se na tento fakt dívat jako na onu poloprázdnou nebo poloplnou sklenici.
Na jednu stranu to s sebou přináší potřebu, zajistit se na stáří mnohem lépe, ale pokud přijmeme tuto informaci s nadhledem, tak z toho zároveň vyplývá, že ženy mají díky tomu dokonalou příležitost vychutnávat si plody svých investic mnohem déle.
Milé ženy, doufám, že si po tomto článku budete v investování věřit o něco víc. Ale pozor, abyste si to sebevědomí nezvedly zase až moc a neochudily se tak o jednu svoji investiční výhodu 😉