15 ŠVÝCARSKÝCH AKCIÍ, KTERÉ BYSTE MĚLI ZNÁT

Tentokrát se podíváme na výběr 15 švýcarských akcií, o kterých byste měli určitě vědět. Podíváme se jak na firmy s typicky švýcarskou nabídkou jako jsou sýry, čokolády nebo bankovní služby, ale i na firmy z různých dalších oborů, ve kterých Švýcaři slaví také nemalé úspěchy.

V tom dnešním výběru se tak můžete těšit na akciové firmy, které se svojí tržní kapitalizací řadí mezi megafirmy, velké firmy a střední firmy, ale především mezi dlouhodobě ziskové firmy.

Tak jdeme na to.

Na úvod jen dodám, že se řazení orientuje podle velikosti tržní kapitalizace, takže začneme postupně od těch největších a asi i nejznámějších megafirem a na konci se pak dostaneme ke středně velkým a možná i trochu zajímavějším firmám.

1. Nestlé

Největším gigantem dnešního švýcarského výběru a vlastně i největší akciovou švýcarskou firmou vůbec – co se týče tržní kapitalizace – nemůže být nikdo jiný než Nestlé. Firma, jejíž historie se datuje už od roku 1866, je aktuálně největším potravinovým koncernem na světě.

Pokud jsem říkala v některém z předchozích článků o Procteru and Gamblu, že je velmi nepravděpodobné, že byste doma neměli alespoň jeden jejich výrobek, tak u Nestlé si troufnu říct, že je to nemožné. Samo Nestlé na svých stránkách zmiňuje, že pod něj patří víc než 2000 globálních i lokálních značek. Proto si teď zmíníme několik příkladů, které se prodávají hlavně u nás v Česku:

Cereálie Nesquik a Fitness.

Bonbony Jojo, Bon Pari, Lentilky, Anticol a Hašlerky.

Veškeré čokolády a tyčinky, které patří pod Orion, takže Studentská pečeť, Deli, Kofila, Margot, Kaštany nebo Kit kat.

Káva Nescafé a Nespreso.

Nápoje Granko a Caro.

Kojenecká mléka a výživa Nestlé nebo Beba.

Dochucovadlo Maggi a další instantní bujóny, polévky nebo pokrmy této značky.

A v neposlední řadě dobroty pro domácí mazlíčky pod značkou Purina, kam patří například Friskies, Purina One nebo Purina Gourmet.

Historii a finančním výsledkům Nestlé jsem se věnovala trochu podrobněji ve videu o akciových firmách spojených s kávou, takže pokud jste neviděli a Nestlé vás láká, tak mrkněte pak i na toto video ZDE.

A poslední informace k Nestlé: jeho tržní kapitalizace je aktuálně 280 miliard švýcarských franků.

2. Roche

Dalším švýcarským drobečkem, který by vám neměl uniknout, zejména pokud se zajímáte o farmaceutický a zdravotnický sektor, je firma Roche. Jde o mezinárodní farmaceutickou společnost, která byla založená už v roce 1896 a proslavila se především výrobou vitamínů a sedativ. V současnosti má svá farmaceutická a diagnostická centra po celém světě a specializuje se především na léčiva v oblasti onkologie.

Zajímavá je u Roche struktura jejich nejvýznamnějších akcionářů. Mezi ty patří členové rodiny původního zakladatele Fritze Hofmanna, kteří vlastní lehce nadpoloviční většinu hlasovacích práv a hned druhým nejvýznamnějším akcionářem je konkurenční farmaceutická společnost Novartis, o které bude řeč hned vzápětí.

Výjimečná je pak firma Roche mimo jiné tím, že se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách největších inovátorů na světě. To mapuje pravidelně žebříček Global Inovation 1000 a měří to podle toho, kolik peněz ročně firmy investují do výzkumu a vývoje.

Tržní kapitalizace Roche je aktuálně 210 miliard švýcarských franků.

3. Novartis

A teď už pojďme na Novartis, zůstali jsme tedy ještě ve farmaceutickém průmyslu, protože Novartis patří také mezi největší farmaceutické společnosti na světě.

Svojí tržní kapitalizací 190 miliard švýcarských franků Novartis výrazně šlape na paty předchozí firmě Roche a v tomto směru je pozoruhodné porovnání stáří obou firem, protože roky založení obou dvou firem dělí přesně 100 let.

Novartis je rozdělen na několik divizí a v nich vyvíjí, vyrábí a distribuuje přípravky určené k terapii pohybového aparátu, rakoviny, astmatu a vysokého tlaku. Zabývá se také vývojem a výrobou přípravků pro domácí mazlíčky, dobytek a ryby.

A kromě toho, že má Novartis třetinový podíl ve společnosti Roche, tak vlastní menšinové podíly i v několika dalších významných farmaceutických společnostech.

4. UBS Group

Teď už se od farmaceutického průmyslu posuneme dál a sice k bankovnictví, protože jedním z nejproslulejších znaků Švýcarska jsou švýcarské banky. My se tady proto podíváme na tu největší, kterou je UBS Group. Tato banka se věnuje hlavně správě majetku a v tomto ohledu je největší na světě. Do jejího pole působnosti pak patří ještě investiční bankovnictví a poskytování finančních služeb.

Tato banka se do svých dnešních rozměrů dopracovala postupným spojováním několika menších dříve samostatných švýcarských bank. Její logo se třemi klíči, které používá od roku 1937, má symbolizovat důvěru, bezpečnost a diskrétnost. Což láká i neméně poctivé klienty, takže v průběhu let se tato banka nevyhnula ani několika skandálům včetně toho, že ji několik zemí žalovalo, že pomáhá svým klientům při krácení daní.

Co se týče aktuálního dění, tak nevíce bylo o UBS Group slyšet asi v březnu tohoto roku, kdy ve Švýcarsku zkrachovala tehdy druhá největší švýcarská banka Credit Suisse. UBS Group se tehdy rozhodla vzít Credit Suisse pod svá křídla a tato akvizice pak byla úspěšně dokončena o tři měsíce později během června letošního roku.

A poslední informace k UBS Group: její tržní kapitalizace je 75 miliard švýcarských franků.

5. Zurich Insurance Group

Další významnou švýcarskou akciovkou je největší pojišťovna ve Švýcarsku Zurich Insurance Group. Ta má svůj dosah také celosvětově, protože je aktivní v 210 zemích světa.

Její historie se datuje zase velmi daleko až do roku 1872, kdy začínala jako Transportní pojišťovací společnost. A v průběhu let své portfolio výrazně rozšířila na pojišťovací služby pro jednotlivce, firmy ale i ty největší korporace a pojištění je možné zřídit standardně na nejrůznější druhy majetku i na vlastní život.

Tržní kapitalizace Zurich Insurance Group je aktuálně 62 miliard švýcarských franků.

6. Kuehne + Nagel

Další firma by mohla zaujmout především ty, kteří se soustředí na akciovky z oblasti logistiky. Tady stojí za zmínku společnost Kuehne + Nagel. Jde o globální dopravní a logistickou společnost, kterou založili v roce 1890 společně August Kühne a Friedrich Nagel. Na úplném začátku své činnosti se společnost soustředila na dopravu bavlny. Aktuálně se zabývá námořní a leteckou přepravou, smluvní logistikou a pozemními obchody.

Tato firma byla původně založena v německých Brémách a až později v 50. letech přesunula své sídlo do Švýcarska.

Mezitím si prošla poměrně kontroverzní fází, protože po smrti jednoho z původních zakladatelů Augusta Kühneho, převzali vedení společnosti jeho dva synové August a Werner. Rok po smrti svého otce v roce 1933 oba synové vstoupili do NSDAP a během druhé světové války měla firma sehrát významnou roli při přepravě majetku, který byl zabavený Židům na okupovaných územích.

A s kontroverzemi se firma potýká v podstatě až do dnešní doby, namátkou můžeme zmínit 90. léta a podezření z korupce, kdy se ozvala bavorská nábytkářská společnost Chromo s tím, že jí Kühne a Nagel naúčtovali za své služby neprávem o 1,8 milionu eur více.

Nebo rok 2014 a pokutu 3 miliony dolarů za účast v případu spedičního kartelu, který byl označovaný jako zahradnický klub, kdy se s pomocí zahradnických obratů měl Kühne a Nagel domlouvat s ostatními na praktikách narušujících hospodářskou soutěž. K tomu měli údajně používat slovní spojení jako například „nová cena chřestu pro nadcházející sezónu“.

I přesto nebo možná právě proto má tato firma dobré finanční výsledky a tržní kapitalizaci 31 miliard švýcarských franků. Tady mi můžete dát do komentářů vědět, jak moc je pro vás reputace firmy důležitá a jestli by vás takováto historie firmy dokázala od investice třeba odradit.

7. Givaudan

A jdeme dál. Na řadě je firma Givaudan.  Švýcarský nadnárodní výrobce příchutí, vůní a aktivních kosmetických přísad. Ty firma Givaudan vyvíjí jak pro výrobce potravin a nápojů, tak i pro producenty domácích potřeb, hygienických přípravků nebo kosmetiky a parfémů. Zajímavostí je, že příchutě a vůně jsou obvykle vyráběny na zakázku a Givaudan je prodává na základě dohod o zachování důvěrnosti.

Pro svoji činnost využívá Givaudan patentovanou technologii Scent Trek, která zachycuje chemické složení vůně přímo z živých rostlin.

Firma má poměrně ambiciózní plány na expanzi do roku 2030, kdy chce dosáhnout zdvojnásobení svého podnikání. Současně ale docela výrazně apeluje i na ochranu životního prostředí.

Tato firma byla založena v roce 1895 jako parfumérská společnost a o půl století později Givaudan otevřel parfumérskou školu, která má na svém kontě vyškolení třetiny světových parfumérů.

V roce 1963 se stal Givaudan součástí firmy Roche, která současně o rok později provedla akvizici i jednoho z hlavních konkurentů Givaudanu. Roche později obě konkurenční firmy spojil a v roce 2000 se pak Givaudan od Roche odštěpil jako samostatná firma.

Tohle je ostatně úkaz, který investoři poměrně rádi vidí. Firmy totiž od sebe odštěpují často jen ty divize, které si předtím dostatečně vymazlily a věří, že jim ty odštěpené a pak tedy samostatné firmy neudělají ostudu. Což v tomto případě vypadá, že se Roche za Givaudan stydět rozhodně nemusí.

Tržní kapitalizace Givaudanu je 26 miliard švýcarských franků.

8. Straumann

Další firmou, která si zaslouží pozornost, je Straumann. Jde o společnost, která ve Švýcarsku od roku 1954 vyvíjí, vyrábí a dodává zubní implantáty, nástroje, biomateriály, digitální vybavení a software – zkrátka vše potřebné pro stomatology. Vedle toho Straumann Group nabízí zubním povoláním navíc služby jako školení a vzdělávání.

Produkty firmy Straumann jsou aktuálně dostupné ve více než 100 zemích prostřednictvím široké sítě distributorů a partnerů. Od samotného začátku svého fungování navíc Straumann na svých produktech a službách spolupracuje s klinikami, výzkumnými ústavy a univerzitami.

Zakladatel společnosti Dr. Fritz Straumann se do povědomí dostal speciální nekorodující slitinou, která se začala v jeho době používat v ortopedii a dentální implantologii a která se současně dodnes používá v hodinkových pružinách.

I Straumann má za sebou slušnou řádku akvizic, které všechny dokonale zapadají do jeho podnikatelského konceptu, což je známka toho, že firma své vydělané peníze nevyhazuje jen tak z okna, ale expanduje velmi promyšlenými postupnými kroky, které jí v současnosti zajistily tržní kapitalizaci 20 miliard švýcarských franků.

9. Schindler

A jdeme dál. Pokud jste v poslední době jeli výtahem, tak je možné, že jste využili výtah značky Schindler. Schindler je totiž podle tržeb druhým největším výrobcem výtahů na světě. Kromě výtahů vyrábí i eskalátory a pohyblivé chodníky. Zajišťuje současně i jejich instalaci, údržbu nebo modernizaci.

Tato společnost má za sebou zase pozoruhodně dlouhou historii, protože byla založena už v roce 1874, kdy začínala jako výrobce zdvihacích zemědělských strojů a později přešla na výrobu výtahů.

Přestože značka Schindler patří v porovnání s konkurencí k těm nejlepším výrobcům výtahů na světě, tak se ani ona čas od času nevyvaruje nehodám způsobeným například vadným softwarem nebo součástkou. Takovéto nehody mají ovšem ve spojitosti s výtahy obvykle závažné důsledky.

Jeden z takovýchto případů s poměrně šťastným koncem se odehrál například v roce 2010, kdy v jednom univerzitním kampusu v Tokiu spadlo 18 studentů z přízemí do suterénu, protože u výtahu došlo k defektu, kdy zůstal se stále otevřenými dveřmi.

Bezpečnostní opatření i jejich dodržování jsou ovšem v dnešní době naštěstí na velmi vysoké úrovni a tak jsou takovéto případy jen ojedinělé, díky čemuž dosahuje Schindler aktuálně tržní kapitalizace 19 miliard švýcarských franků a řadí se tak stále mezi velké akciové firmy.

10. Geberit

Pokud bychom se zamysleli nad konkurenční výhodou následující firmy, tak je víc než jasné, že moderní společnost se bez jejích výrobků jisto jistě neobejde. Řeč je o společnosti Geberit, která se specializuje na výrobu a dodávku sanitárních dílů a souvisejících systémů – jednoduše řečeno se tady bavíme o výrobě záchodových mís.

Geberit je ve svém oboru lídrem v Evropě, ale působí celosvětově prostřednictvím svých dceřiných společností.

Společnost založil v roce 1874 Caspar Gebert, který jako první přišel s toaletní nádrží se splachovacím mechanismem, která byla ve své době revoluční a měla velký úspěch. Později se pak Geberit stal průkopníkem plastových dílů v sanitárním průmyslu a do svého portfolia přidal i technické služby.

Geberit ročně proškolí přes 100 000 instalatérů ve svých 25 školicích střediscích po celém světě. A průběžně sbírá nejrůznější ocenění za své inovace, produktový design i výrazné zaměření na udržitelnost.

Tržní kapitalizace Geberitu je 15 miliard švýcarských franků.

11. SGS

Další společností se slibnými finančními výsledky a zajímavým polem působnosti je SGS – nadnárodní společnost, která poskytuje inspekční, ověřovací, testovací a certifikační služby. Čítá na 98 000 zaměstnanců a celosvětově provozuje síť 2 650 kanceláří a laboratoří.

Mezi hlavní služby, které SGS nabízí, patří kontrola a ověřování množství, hmotnosti a kvality obchodovaného zboží. Dále pak testování kvality a výkonu produktů podle různých zdravotních, bezpečnostních a regulačních norem. A nakonec také ujištění, že produkty, systémy nebo služby splňují požadavky norem stanovených vládami, dalšími institucemi nebo zákazníky.

Společnost vznikla v roce 1878 a jejím hlavním cílem tehdy bylo zajistit kontrolu nad zásilkami obilí, protože během transportu běžně docházelo ke ztrátám v objemu obilí v důsledku seschnutí nebo krádeží. Služba tak vždy zkontrolovala a ověřila množství a kvalitu obilí při příjezdu dovozce.

Postupně pak společnost začala nabízet své služby v různých dalších sektorech včetně průmyslu, nerostů, ropy, plynu a chemikálií. V průběhu času si firma SGS získala ocenění za své inovace, etiku a transparentnost i za snahu zajistit energii z plně obnovitelných zdrojů.

Tržní kapitalizace Geberitu je také 15 miliard švýcarských franků.

12. Sonova

Za pozornost stojí také firma Sonova – švýcarská skupina více než 30 společností, která se specializuje na péči o sluch, což zahrnuje naslouchací přístroje, ušní implantáty nebo bezdrátová komunikační zařízení, která jsou kompatibilní s jejich sluchadly.

Sonova má na celosvětovém trhu se sluchadly nezanedbatelnou pozici, protože jí patří 57% podíl na trhu.

Má vlastní výzkumná zařízení, která se nachází ve Švýcarsku, Kanadě a USA. Od roku 2022 patří pod skupinu Sonova také společnost Sennheiser, kterou možná budete znát jako běžného výrobce kvalitních sluchátek, mikrofonů a další audiotechniky.

Tržní kapitalizace skupiny Sonova je 13 miliard švýcarských franků.

13. Logitech

Teď už se dostáváme k firmě Logitech, která se se svojí tržní kapitalizací 10 miliard švýcarských franků nachází na pomezí velkých a středních akciových firem. Jde o výrobce zařízení pro počítače jako klávesnice, myši, herní ovladače, webové kamery, reproduktory nebo sluchátka.

Jejich akcie zatím v portfoliu nemám, ale z uživatelského hlediska je Logitech moje oblíbená firma, ostatně svá videa natáčím právě na kameru od Logitechu a stříhám s pomocí jejich myši.

Pro své počítačové myši je Logitech obzvláště proslulý, protože uvedl na trh první komerčně dostupnou myš pro širší veřejnost.

Prvenství patří Logitechu i v tom, že vyvinul a vyrobil první bezdrátovou myš na světě.

A možná jste zaznamenali v nedávné době Logitech ve zprávách v souvislosti s ponorkou Titan od společnosti Ocean Gate, která plula k vraku Titaniku, ovšem kvůli implozi ponorky se do cíle nedostala a zahynuli tam bohužel i všichni pasažéři.

Na celé situaci je bizarní, že k ovládání celé ponorky byl použit herní ovladač od Logitechu za přibližně 30 dolarů, který se ve spojitosti s ponorkou v mžiku vyprodal. Ale internetem se šířila i virální informace, že právě tento ovladač od Logitechu jako jediný přežil implozi ponorky a zůstal si jen tak ležet v hloubce asi 3,8 kilometrů pod hladinou v pohodě na dně.

A zatímco zpráva o použití toho ovladače k ovládání ponorky byla skutečně pravdivá, tak to, že by ovladač přežil implozi, se později ukázalo jako fake.

14. Barry Callebaut

Předposlední firmou, na kterou se dnes zaměříme, je Barry Callebaut. Jde o švýcarsko-belgického zpracovatele kakaa a výrobce čokolády. Švýcarsko-belgického proto, že společnost vznikla spojením dvou firem: Cacao Barry a Callebaut.

Ve své podstatě je ale společnost opravdu globální v pravém smyslu slova, protože dnešní podobě předcházelo nemalé množství akvizic čokoládoven snad z celého světa. Barry Callebaut se soustředí především na velkoobchodní zákazníky, mezi které patří cukráři, čokolatiéři, pekárny nebo cateringové firmy

V roce 2017 na sebe tato společnost upozornila, když uvedla na trh zcela nový druh čokolády, který pojmenovala Ruby. Jde o růžovou čokoládu, která svoji barvu nezískává přidáním jakýchkoli barviv, ale díky tomu, že je vyrobena ze speciálních kakaových bobů odrůdy Ruby. Ty se pěstují v zemích se specifickými klimatickými podmínkami a dosahují tak samy o sobě specifického zbarvení.

Co se týče kontroverzí, tak ty jsou v případě této firmy spojeny logicky s kakaem. V roce 2021 byla podaná hromadná žaloba osmi bývalými dětskými otroky z Mali, kteří obvinili Barry Callebaut ale současně i Nestlé, Mars, Hershey a Mondelez z navádění k jejich zotročení na kakaových plantážích v Pobřeží slonoviny. Tato žaloba ale byla po několika měsících soudem zamítnuta.

Tržní kapitalizace Barry Callebaut je 8 miliard švýcarských franků, takže se řadí mezi středně velké akciové firmy.

15. Emmi

Poslední z dnešního akciového výběru odkazuje na tradici švýcarských sýrů. Řeč je o společnosti Emmi. Ta se zabývá zpracováním mléka a mléčných výrobků. Emmi má ve švýcarském mlékárenském průmyslu vedoucí pozici a současně se opět jedná o firmu s mimořádným dosahem v zahraničí.

Prostřednictvím akvizic má Emmi své dceřiné firmy v mnoha zemích světa, takže 2/3 jejích zaměstnanců se nacházejí mimo Švýcarsko. Přesto ale tržby pocházejí ze Švýcarska a ze zahraničí přibližně půl na půl.

Největší část jejich produkce tvoří sýry, ale kupodivu jejich nejúspěšnější značkový produkt je studená káva, díky které se Emmi stala lídrem na trhu se studenými kávami v západní Evropě.

Kromě zpracovávání klasického kravského, kozího a ovčího mléka, drží Emmi krok s poptávkou dnešní doby a má ve svém portfoliu i veganské mléko speciálně ze švýcarského ovsa.

Pokud bude firma Emmi zapadat do okruhu akcií, o které se zajímáte, tak rozhodně doporučuji podívat se na její pozoruhodnou sbírku akvizic, protože jen za posledních 20 let Emmi nakupuje přibližně 4 firmy ročně.

Současná tržní kapitalizace Emmi je 4 miliardy švýcarských franků.

Co umí švýcarské akciovky skvěle? Provádět akvizice.

Tímto se dostáváme na samotný konec výběru švýcarských akcií. Snažila jsem se pro vás vybrat ty opravdu nejlepší a nejzajímavější třešničky. Švýcarský akciový trh nabízí samozřejmě mnohem větší množství firem, než které tady zaznělo, ale při výběru těch dalších vám tyto jmenované firmy mohou sloužit jako předloha.

Obzvláště bych z té dnešní přehlídky vypíchla schopnost švýcarských akciových firem provádět velké množství akvizic. To je obvykle možné jednak pouze pokud má na to firma peníze, to znamená, že musí být schopná generovat dostatečný čistý zisk. Ale současně je důležité to, aby akciová firma nakupovala pouze společnosti, které budou svojí činností zapadat do jejího vlastního konceptu podnikání, takže ho budou buď rozšiřovat nebo doplňovat. A právě tohle měly firmy z toho dnešního výběru zvládnuté velmi dobře.

Kamila Kudělová
Moje mise je podporovat ženy na jejich cestě k dalšímu příjmu a finanční nezávislosti díky tomu, že se naučí úspěšně investovat do akcií.