Tentokrát se podíváme na 10 důvodů, proč má smysl investovat. S některými důvody jste se možná už setkali – často se klasicky uvádí třeba ochrana proti inflaci, ale jsem přesvědčená o tom, že o některých jste neslyšeli a možná by vás ve spojitosti s investováním ani nenapadly – jako například seberozvoj – a přesto jsou velmi důležité. Pojďme se věnovat jednotlivým důvodům.
Důvod č. 1 proč investovat je, že investování má tu moc, zajistit stáří v klidu, beze strachu, jestli o vás bude v důchodu postaráno, jestli budete žít v pohodě a nebudete se muset spoléhat na to, co vám dá stát. Tohle je asi i nejčastější důvod, který zmiňují ženy, když se jich ptám, co je vlastně přimělo k tomu, začít se o investování zajímat.
Důchody jsou velké téma a většina lidí si už v dnešní době reálně uvědomuje, že samotný důchod od státu nemusí stačit na pokrytí životních standardů, na které je člověk zvyklý během svého produktivního věku.
To že by došlo ke konspiračním scénářům a důchody vůbec nebyly, toho myslím, že se nemusíme obávat, protože to by bylo asi jako návrat do středověku. Ale aktuální trend postupuje tak, že čím je člověk mladší, s o to větším podílem vlastních financí a vlastní mírou zaopatření na stáří by měl počítat.
Ruku v ruce s tím jde samozřejmě věk odchodu do důchodu, takže pokud se nechcete spokojit s číslem, které na vás vypadne z tabulek, tak díky investování můžete mít jak samotné načasování, tak i kvalitu svého stáří plně ve svých rukách.
Důvod č. 2 je, vymanění se z krysího závodu. Investování je příležitost, jak si vytvořit další příjem a jak nechat vaše těžce vydělané peníze vytvářet další peníze. Podle statistik Údajně 10% lidí chodí do práce rádo, jejich práce je naplňuje a baví. 20% lidí tam chodí pro peníze a jsou s touto výměnou srovnaní. A 70% lidí chodí do práce s naprostou nechutí a svoji práci přímo nesnáší.
Takže pokud u sebe pozorujete, že značnou část neděle už přemýšlíte nad tím, že další den je zase pondělí, kdy budete muset do práce, kterou nemáte rádi a ze zvuku budíku ráno máte osypky, tak tohle možnost, která vám může přinést změnu.
Důvod č. 3 je totiž ten, že na rozdíl od zaměstnání nebo podnikání, není investování další způsob honby za penězi, ale je možností, jak jít penězům vstříc. Tohle je zároveň i citát od Aristotela Onassis – jednoho z nejslavnějších a nejbohatších Řeků minulého století, který byl mimo jiné známý tím, že si vzal za ženu Jackie Kennedyovou.
Každopádně podstata spočívá v tom, že vedle toho dalšího příjmu konkrétně investování do akcií nabízí mimořádnou časovou flexibilitu, jaká se se zaměstnáním ani podnikáním nedá srovnat.
Důvod č. 4 – jednoduše nezávislost. Ať už na státu, zaměstnavateli nebo partnerovi. Kolem finanční nezávislosti žen se často vznáší taková aura toho, že ženy chtějí být finančně nezávislé na partnerovi proto, aby měly nějaká zadní vrátka, kdyby vztah nevyšel. Málokdo už ale uvažuje nad tím, že finanční nezávislost ženy velmi úzce souvisí s finanční nezávislostí muže.
Měla jsem například možnost sledovat příběh páru, kde muž onemocněl, obyčejná zlomená ruka, a žena nebyla absolutně připravená na to, že by ta tíha rodinného rozpočtu připadla na ni. A výsledek byl ten, že muž předčasně kvůli vydělávání peněz ukončil nemocenskou a dodnes má potíže s hybností ruky.
Na toto téma můžete mrknout i v samostatném článku Ženy a finanční nezávislost, který jsem napsala i s několika dalšími příběhy.
Tady se podíváme na tu zmiňovanou ochranu proti inflaci a povíme si k tomu pár důležitých čísel. Za normálních okolností, pokud se inflace neutrhne ze řetězu jako například v období války, vychází průměrná hodnota inflace na 3,5% ročně. Průměrné zhodnocení akcií při pohledu na posledních 90 let fungování indexu SaP 500 vychází na 10% ročně. Což je nejvyšší průměrná hodnota při porovnání s ostatními investičními nástroji, u kterých se průměr pohybuje okolo 5% ročně.
Takže důvod č. 5 ochrana proti inflaci znamená, že prostě díky investování nenecháte ležet své peníze na účtu a ztrácet na hodnotě.
Důvod č. 6 – investování je normální. Tady bych to trochu přirovnala k recyklování a třídění odpadu. Před x lety u nás v Česku připadalo spoustě lidem třídění odpadu a neházení všeho do jedné popelnice jako něco mimořádného, možná trochu obtěžujícího a mnoho lidí si ani nepřipouštělo, že by to bylo potřeba. Podobně to vidím aktuálně s investováním.
Na západ od nás je investování běžnou součástí finanční gramotnosti. Pokud se podíváme do USA, tak tam v současnosti investuje do akcií 58% dospělé populace. U nás v Česku se aktuálně o investování celkově, takže o všechny investiční nástroje dohromady, zajímá 49% Čechů, přičemž podíl lidí, kteří z tohoto počtu investují do akcií, je ještě výrazně menší. V některých zdrojích se uvádí dokonce jen 5%.
Takže pravděpodobně stejně jako u třídění a recyklování odpadu potřebujeme pravděpodobně ještě čas, aby se i u nás stalo investování normální běžnou součástí finanční gramotnosti.
Investování je hodnota, kterou stojí za to předat svým dětem. Pokud chcete, aby ani vaše děti neuvízly v krysím závodu a byly do života dobře vybavené, rak nejlepší způsob je jít vlastním příkladem.
Spousta rodičů si uvědomuje, že start do dospělého života může být finančně náročný a snaží se svým dětem všemožně spořit, aby jim mohli alespoň trochu ulehčit. Pokud ale zůstane jen u toho spoření, tak je to podobné, jako byste svým dětem každý den dali jednu rybu, místo toho, abyste je naučili rybařit. Ale pokud sami necháte své peníze pracovat a vydělávat investováním další peníze a tuto hodnotu předáte i svým dětem, tak se o jejich finanční budoucnost nemusíte bát.
Pokud začnete s investováním, tak vedlejším velmi pozitivním efektem je to, že začnete mít současně lepší pořádek ve svých financích. Budete mít lepší přehled o svých příjmech a výdajích a začnete o nich i jinak přemýšlet – tak, abyste zlepšili stav svých příjmů i výdajů.
Tohle je věc, která mě osobně překvapila asi nejvíc, protože předtím, než jsem před osmi lety začala investovat, jsem se považovala za člověka, který měl svoje finance velmi dobře pod kontrolou a příjmy a výdaje jsem měla nastavené vždy na zdravé hladině. Ale díky investování se ten přístup ještě zlepšil a to v podstatě úplně přirozeně hlavně na té myšlenkové úrovni kterou pak člověk samozřejmě převádí do praxe.
Investování je seberozvoj v praxi. Pokud na sobě rádi pracujete, tak místo seberozvojových mentorů, knih a kurzů doporučuji věnovat se investování. Jednak vám to přinese peníze, ale naučíte se výrazně pracovat se svými emocemi. Investování do akcií je totiž z větší části o emocích, více než o číslech. A když bych měla vypíchnout dva velmi důležité body, které můžete díky investování vyladit, tak to jsou trpělivost a přemýšlení v dlouhodobém horizontu.
Protože dnešní doba je typická tím, že člověk chce všechno rychle, ideálně hned a spousta věcí se opravdu zrychluje, na doručení balíku nebo odpověď na email dnes čekáte kratší dobu než před pár lety, ale spousta dalších věcí, jako právě investování si stále žádá trpělivost a dlouhodobý horizont, aby to fungovalo a abyste dosáhli úspěchu. Ale odměna stojí zato.
Budete pořád v obraze, držet krok s dobou, nezakrníte. Důležitou součástí investování do akcií je totiž to, že pracujete s aktuálními informacemi. Proto je taky důležité soustředit se na oblasti, které vás zajímají, protože se tak spojí příjemné s užitečným. Právě díky tomu si pak přirozeně udržujete přehled a otevřenou mysl.
Každý má ve svém okolí nějakého člověka, který jakoby se zasekl v době před pěti, deseti, dvaceti lety a všem tvrdí, že tehdy bylo všechno lepší. Že černobílé fotky byly lepší než barevné, že tehdy byly kvalitnější výrobky, tráva zelenější a tak dál. Díky tomu, že se zabýváte aktuálními informacemi, tak nemáte tendenci schovávat se do minulosti, ale naopak hledíte do budoucnosti a současně nezapomínáte žít přítomností.